Dziś: czwartek, 21 listopada 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Zabytki i atrakcje Racławic Śląskich

Polecamy Państwu kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia w Racławicach Śląskich. To przede wszystkim nasz parafialny kościół oraz miejsca związane z koleją.

Most kolejowy nad rzeką Osobłogą w Racławicach Śląskich

Most kolejowy nad rzeką Osobłogą w Racławicach Śląskich

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzy Racławic Śląskich z mostem kolejowym nad rzeką Osobłogą. To najbardziej znany obiekt naszej miejscowości. Może to być jeden z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów kolejowych w Polsce. Los tak chciał, że obecnie nie jest używany, ale dalej zachwyca każdego kto odwiedza naszą miejscowość.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej w Racławicach Śląskich

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej w Racławicach Śląskich

Parafialny kościół to najładniejszy budynek w Racławicach Śląskich położony na tak zwanym Szkolnym Wzgórzu w samym centrum miejscowości. Wnętrze kościoła jak i jego elewacja została kilka lat temu całkowicie odnowiona. Wewnątrz świątyni znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Buszczeckiej przywieziony w 1945 roku z Kresów Wschodnich.


Szwedzki Słup - Kolumna Szwedzka

Szwedzki Słup - Kolumna Szwedzka

Trójboczna kolumna została wybudowana jako wotum dziękczynne za ocalenie życia po najeździe szwedzkim. Problem z historią tego zabytku jest taki, że wiele informacji na jego temat może być zmyślonych lub niedopowiedzianych!


Węzeł kolejowy z elementami infrastruktury kolejowej

Węzeł kolejowy z elementami infrastruktury kolejowej

Do końca lat 90. ub. wieku Racławice Śląskie było znaczącym węzłem kolejowym południa Opolszczyzny. Zatrzymywały się tutaj pociągi międzynarodowe, a kolej była największym pracodawcą. Dawniej w każdym racławickim domu mieszkał przynajmniej jeden kolejarz.


Dolina rzeki Osobłogi w Racławicach Śląskich

Dolina rzeki Osobłogi w Racławicach Śląskich

Dolina Osobłogi to szeroka na około 1 kilometr dolina znajdująca się na południowych terenach Racławic Śląskich. Dawniej przez ludność niemiecką nazywana doliną Weisental (lub: Weisenground). Sercem doliny jest kręta i kapryśna (zwłaszcza wiosną) rzeka Osobłoga (czeska nazwa rzeki: Osoblaha, niemiecka nazwa to Hotzenplotz).


Kaplica rodziny Cyrusów

Kaplica rodziny Cyrusów

Kaplica została wzniesiona przed II wojną światową przez młynarza Aloisa Cyrusa, mającego w swoim posiadaniu okazały budynek gospodarski i duży młyn znajdujący się na południowo-wschodnim krańcu miejscowości.


Teren pogranicza polsko-czeskiego

Teren pogranicza polsko-czeskiego

Racławice Śląskie, to miejscowość leżąca przy granicy z Republiką Czeską. Najbardziej wysunięte na zachód budynki miejscowości od samej granicy oddalone są o kilkaset metrów. Przebieg granicy został nakreślony już w czasie wojen śląskich i zasadniczo nie zmienił się do dziś.


Racławickie młyny

Racławickie młyny

W Racławicach Śląskich działały 3 duże młyny i wszystkie położone były przy rzece Osobłodze. Zabudowania młyńskie w znacznej mierze zostały zachowane choć nie pełnią one już swoich historycznych funkcji.


Przydrożne krzyże i kapliczki

Przydrożne krzyże i kapliczki

Kapliczki wznosi się z wielu powodów. To dowód wiary, to chęć podziękowania, to prośba i modlitwa. Na terenie Racławic Śląskich znajduje się kilkadziesiąt kapliczek i krzyży. Jedne większe jak Kaplica Cyrusów, a inne malutkie jak obrazek św. Franciszka zawieszony gdzieś na dawnej polnej granicy. Wszystkie wyjątkowe i piękne. Każda ma swoją historię.


Obrotnica parowozów w Racławicach Śląskich

Obrotnica parowozów w Racławicach Śląskich

To urządzenie, którego zadaniem jest zmiana kierunku jazdy lokomotywy lub wagonu. Pojazd wjeżdżał na platformę, która następnie była obracana najczęściej o 180 stopni. Dzięki temu pociągi prowadzone parowozami nie musiał być prowadzone lokomotywą jadącą tendrem z przodu. Z pomocą obrotnicy często kierowano lokomotywy także na inne tory.


Wodociąg kolejowy

Wodociąg kolejowy

Nasza miejscowość może poszczycić się unikalnym systemem wodociągowym doprowadzającym wodę z rzeki Osobłogi na teren dworca kolejowego. Kolej to żywioły, to ogień, woda i para. Jak działa taki wodociąg i dlaczego jest taki ważny?


Czeska tama

Czeska tama

Na rzece Osobłodze, po dawnej niemieckiej stronie, a obecnie po stronie polskiej, zbudowano tamę. Jej zadaniem było piętrzenie poziomu rzeki i kierowanie strumienia wody do bocznego koryta po to, aby wprawić w ruch koło młyńskie tzw. Górnego młyna.


Mosty i wiadukty nieznane z nazwy

Mosty i wiadukty nieznane z nazwy

Okolice Racławic Śląskich to teren przedgórza sudeckiego i płaskowyżu głubczyckiego z licznymi mniejszymi wzniesieniami. Nic więc dziwnego, że podczas budowy szlaków komunikacyjnych w okolicy powstało wiele unikalnych obiektów inżynieryjnych, głównie mostów i wiaduktów Dla wielu osób most, to po prostu most. Każdy racławicki most ma jednak swoją unikalną nazwę i ciekawą historię budowy.


Raclawice.NET

Raclawice.NET