Autorem, właścicielem, pomysłodawcą i jedynym prowadzącym stronę jest jej redaktor naczelny Stanisław Stadnicki: miłośnik lokalnej historii, a przede wszystkim z pasji i wykształcenia programista stron internetowych, właściciel firmy WebInspiracje.
Od oficjalnego startu, to jest od dnia 24 września 2005 roku do dziś
strona Raclawice.Net ma: 6998 dni.
Zapoznajmy się z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi strony Raclawice.NET
24 września 2005 - "Wszystko się zaczęło"
Strona internetowa Racławic Śląskich pojawiła się w Internecie w nocy z soboty na niedzielę 23-24 września 2005 roku w dniu 23 urodzin autora strony Stanisława Stadnickiego. Od początku istnienia serwisu dostępne były działy: "aktualności" (z możliwością komentowania), "historia Racławic" i "historia racławickiej parafii", "zabytki i atrakcje", "test wiedzy o Racławicach", "galeria zdjęć", "kalendarium", "księga gości".
20 października 2005r. - Lokalna prasa opisuje stronę
Lokalna prasa: Tygodnik Prudnicki oraz Życie Głogówka zamieszczają informacje o stronie. Czytamy między innymi:
"...znajduje się tutaj wszystko, co powinno być na dobrej stronie każdej miejscowości... autorowi tej ciekawej strony gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów"
"...profesjonalnie i ciekawe zrobiona strona zawiera wszystkie informacje, która mogą zainteresować odwiedzających..."
9 stycznia 2006r. - Premiera nowej wersji strony
Strona zyskała nową oprawę graficzną, pojawiły się nowe działy, a archiwalne już materiały zostały zaktualizowane. Dodany został mechanizm obsługi kont użytkowników, pojawiło się także 60 nowych zdjęć w galerii fotografii.
13 marca 2006r. - 20 000 na liczniku
O godzinie 22.00 serwis odwiedzono po raz 20 000.
5 maja 2006r. - Strona w Radiu PLUS
Strona została przedstawiona i wyróżniona na antenie Radia Plus (107.9Fm, www.rdo.pl) w programie "Puls Regionu".
10 września 2006r. - 100 000 odwiedzin
Serwis odwiedzono 100 000 raz.
24 września 2006r. - Strona ma rok
Pierwsza rocznica strony. Opracowana została nowa oprawa graficzna, pojawiły się nowe działy, a materiał, który już znajdował się na stronie został rozbudowany i zaktualizowany.
1 lipca 2007r. - Czwarta wersja strony
Udostępniona została czwarta wersja strony: nowa oprawa graficzna, nowe oprogramowanie. Wróciły do galerii stare zdjęcia Racławic, pozostałe działy unowocześniono, a materiał uzupełniono.
Wrzesień 2007r. - rekordowe ilości odwiedzin
W tym czasie woda z rzeki Osobłogi zalewała Racławice. Na bieżąco można było na stronie śledzić wydarzenia związane z wylewem rzeki. 7 września 2007 roku serwis raclawice.net odwiedziło ponad 3100 osób. Nowa Trybuna Opolska powoływała się na informacje podawane w naszym portalu.
29 maja 2008r. - pół miliona wejść
Serwis Raclawice.net został odwiedzony półmilionowy raz. Wydarzenie to zbiegło się z publikacją 500 aktualności.
25 lipiec 2008r. - Piąta wersja strony
Pojawiła się nowa, piąta, najbardziej rozbudowana, wersja strony, oznaczona jako "raclawice.net 5.0". Witryna została wzbogacona o nowoczesną i piękną oprawę graficzną. Nowością było niemal całkowite odejście od tabelarycznego tworzenia kodu witryny na rzecz stylów CSS. W chwili publikacji serwis raclawice.net składał się z ponad 2 tysięcy podstron.
1 marzec 2009r. - Na liczniku milion
1 marca 2009 roku około godziny 12:00 stronę Raclawice.net odwiedzono milionowy raz.
Lipiec 2010r. - zarejestrowany dziennik
Decyzją Sądu Okręgowego w Opolu serwis Raclawice.Net został wpisany do urzędowego rejestru dzienników. Oznacza to, że serwis działa tak samo jak najpopularniejsze dzienniki w kraju, a jego autor ma wszystkie prawa związane z działalnością dziennikarską.
15 sierpnia 2011 - Szósta wersja strony
Szósta wersja strony została stworzona od nowa. Zdecydowano zachować się ogólny zarys grafiki znany z poprzedniej wersji serwisu cieszącej się dużą popularnością. Zachowano charakterystyczną barwę zieleni i oliwki jako kolory dominujące. W oprawie graficznej postawiono jednak na większą szczegółowość. Zrezygnowane z szarego koloru w menu oraz w tle artykułów zastępując go kolorem żółtym i jasno zielonym. W nagłówku zmieniono trzy zdjęcia, narysowano nowy tytuł, w tle pojawiła się panorama Racławic Śląskich.
Wszystkie materiały zostały poprawione lub uzupełnione (dodano kilkadziesiąt zdjęć do galerii, informacje statystyczne o popularnych tekstach, zaktualizowano wiele artykułów o tematyce historycznej). W chwili publikacji serwisu w zakładce aktualności dostępnych było już 1750 tekstów.
27 marca 2013 - Siódma wersja strony
Siódma wersja strony była w pewnym sensie przełomowa. Od nowa opracowano grafikę oraz oprogramowanie. Przede wszystkim zmieniono kolorystykę strony. Barwami dominującymi stały się barwy: jasny żółty, jasny brązowy, jasny oliwkowy. Poprawiono prezentację materiałów. Oprogramowanie napisano zgodnie z najnowszym standardem HTML 5. Strona działa poprawnie na wszystkich używanych przeglądarkach, działa także na telefonach najnowszej generacji oraz w telewizorach z obsługą przeglądarki internetowej.
Wszystkie materiały napisano od nowa (poza aktualnościami oczywiście). Teksty historyczne zostały wzbogacone o nowe fakty. Pojawiło się kilka nowych działów, między innymi dział "galerie wydarzeń" z bogatą galerią prezentującą ważne dla Racławic wydarzenia. Premiera strony zbiegła się z 4 milionowym czytelnikiem.
7 czerwca 2013 - Sołectwa@ w sieci - konkurs zakończony sukcesem
Stanisław Stadnicki pod gmachem Sejmu z nagrodą dla najlepszej strony sołectwa w głosowaniu publiczności
Serwis Raclawice.Net w konkursie Sołectw@ w sieci (konkurs organizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów) zajął pierwsze miejsce kategorii: najlepsza strona województwa opolskiego. Strona Raclawice.Net okazała się również najlepsza w głosowaniu publiczności na najlepszą wiejską stronę w kraju. Zdobyła 900 z 11 tysięcy głosów.
Nagrodę w Senacie RP w dniu 7 czerwca 2013 roku odbierał Stanisław Stadnicki, autor strony.
23 stycznia 2015 - 6 milionów
Stronę Raclawice.net odwiedziła 6-milionowa osoba.
16 maja 2015 - 8. wersja strony
Ta wersja przyniosła najbardziej rewolucyjne zmiany od chwili wprowadzenia nowej wersji strony w 2008 roku. Nowa wersja strony Raclawice.Net została w 100% dostosowana do urządzeń mobilnych, a jej silnik zaprogramowany w oparciu o system Bootstrap.
Zmieniona została kolorystyka, czcionka, a wiele treści napisano od nowa lub je poprawiono. Udało się zachować wszystkie stare aktualności. Z nowych działów warto wymienić powrót interaktywnego testu wiedzy o Racławicach Śląskich (poprzednia wersja testu funkcjonowała w pierwszych latach działania strony).
Nowa wersja strony pierwszy raz publikowała hasło wyróżniające naszą miejscowość (hasło wymyślił Stanisław Stadnicki). Brzmiało ono: Racławice Śląskie – sołectwo pełne pary (lub alternatywna: Racławice Śląskie – miejscowość pełna pary).
29 września 2015 - obchody 10-lecia strony i nowa grafika
9ta wersja strony Raclawice.net
Zaledwie po kilku miesiącach udostępniono całkowicie nową wersję strony. Okazja do tego była nie była jaka, a 10-lecie uruchomienia serwisu. Za powstaniem nowej oprawy przemawiało także uruchomienie sklepu internetowego, w którym czytelnicy mogą kupić książki, kalendarze i inne ciekawe rzeczy związane z Racławicami Śląskimi.
10. wersja strony, lipiec 2018
W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości udostępniona została 10-ta wersja strony internetowej. Zmiany były ogromne. Całkowicie przemodelowano szatę graficzną. Oprogramowanie serwisu napisano od nowa. Poprawiono lub zaktualizowano setki stron, dodano mnóstwo nowych tekstów, zdjęć i elementów.
Prace nad nową wersją strony trwały ponad miesiąc. Były okazją do sprawdzenia starszych treści, uzupełnienia napisanych wczesnej tekstów, poprawy błędów.
Duzy nacisk kładziono na lepsze oprogramowanie. Strona działała dużo szybciej i była jeszcze bardziej przyjazna dla tabletów oraz smartfonów.
Oprogramowanie strony to autorska praca Stanisława Stadnickiego. Przy programowaniu i tworzeniu strony korzystano z programów: Adobe Photoshop i PhpStorm.
11. i 12. wersja strony Raclawice.NET, grudzień 2021 / maj 2022
Po trzech latach przyszła pora na zmiany. Przygotowano nową wersję strony Raclawice.NET. Zasadniczo zachowano znany z poprzedniej wersji układ, ale całe oprogramowanie zostało napisane od nowa. Aktualizację przeszły też wszystkie zakładki strony, a zwłaszcza galerie zdjęć. Zaprezentowano nowe zdjęcia w galeriach oraz jako ciekawostkę dodano galerię fotografii Racławic Śląskich wykonanych dronem (z lotu ptaka).
Nowością była pełna integracja strony ze sklepem internetowym, w którym można kupić książki, kalendarze i gadżety związane z Racławicami Śląskimi.
Znacznie usprawniono możliwość przeglądania strony z pomocą urządzeń mobilnych. Usprawniono mechanizm kont czytelników i opłat abonamentowych.
W maju 2022 roku wgrano nowe oprogramowanie. Ulepszono prezentację treści: artykułów w newsach, artykułów historycznych. Znacznie usprawniono mechanizm działania i obsługi kont oraz zakupu abonamentu. Udostępniono możliwość auto-logowania i błyskawicznego przeglądania ukrytych treści.
Dodano wiele małych, ale znaczących ulepszeń: np. można zmieniać i dostosowywać wielkość czcionki w wyświetlanych treściach. Ulepszono prezentację powiększonych zdjęć we wszystkich galeriach.
Pojawiło się kilka nowych zakładek: opis nowej książki, 119 ciekawych miejsc, darmowe zdjęcia z drona (bez konieczności logowania się).
Usprawniono mechanizm newslettera. Usprawniono mechanizm obsługi plików cookies. Żadne pliki cookies nie są zapisywane na urządzeniu czytelników bez ich zgody.
12. wersja strony Raclawice.NET została przygotowana na komputerze iMac. To pierwsza wersja strony opracowana poza systemem Windows, a na komputerze z rodziny Apple.
29 luty 2024, wersja 13
Strona zyskała całkiem nową szatę graficzną. Dodano opcję zmiany motywu graficznego z jasnego na ciemny o wysokim kontraście.
Zainstalowano certyfikat SSL umożliwiający szyfrowanie połączenia
Pojawiło się kilka nowych zakładek. Starsze artykuły zostały sprawdzone i zaktualizowane. Poprawiono integrację ze sklepem internetowym. Nowe działy i materiały to m.in.: proboszcz parafii, książki-sklep (pełna lista oferty książkowej), 200 ciekawych miejsc.
Zmieniona została możliwość przeglądania archiwalnych, wcześniej ukrytych informacji. Od teraz każdy nowy artykuł można bez ograniczeń oglądać przez rok od momentu publikacji. Dopiero potem artykuł jest przenoszony do archiwum. Wcześniej artykuły były dostępne tylko przez około 14 dni.