Złodziejski most
Zwany także "mostem do pastwisk" (Die Viehenweiden brücke). Most o stalowej konstrukcji wspierany dwoma małymi filarami wybudowano dla ułatwienia dojścia do dawnych pastwisk znajdujących się za rzeką Osobłogą. Nazwa "most złodziejski" wzięła się z faktu, że w raz jego wybudowaniem otwarła się droga do ówczesnych Rasselwitz wszelakiego rodzaju złodziejom i rabusiom. Wcześniej, aby od południa dostać się do wsi, należało pokonać głęboką rzekę.
Złodziejski most
Do mostu złodziejskiego dochodzi się z ulicy Kolonialnej. Za mostem od strony południowej znajduje się rozwidlenie dróg polnych. Idąc w prawo dojdziemy do Młyna górnego, idąc w lewo trafimy do mostu kolejowego.
Mosty złodziejski ma długość 21 metrów i szerokość 4 metrów. Poręcze mostu mają dokładnie 1 metr wysokości. Most podtrzymują dwa stalowe filary o betonowej podstawie oddalone od siebie o 9 metrów.
Latem w pobliżu mostu złodziejskiego z pewnością trafimy na kilku wędkarzy.
Most złodziejski z lotu ptaka
Czarny most
Most znajduje się na 101 kilometrze linii kolejowej Katowice-Legnica. Przez most przebiega jedyna droga prowadząca do Szwedzkiego Słupa. Obiekt wybudowano w czasie budowy linii kolejowej Prudnik-Racławice-Głubczyce. Początkowo była to konstrukcja drewniana, którą z czasem zastąpił betonowy most. Prawdopodobnie od czarnego drewna użytego do budowy starej konstrukcji wzięła się nazwa wiaduktu.
Czarny most
Most znajduje się około 4 kilometry w linii prostej na zachód od dworca kolejowego. W pobliżu mostu kolej zbliża się na około 100 metrów do granicy z Republiką Czeską. Jest to położony najbliżej granicy państwowej fragment całej kolejowej Magistrali Podsudeckiej.
Podobne, ale trochę mniejsze mosty, znajdują się również na linii kolejowej Racławice Śląskie - Głubczyce - Racibórz, głównie w okolicach, gdzie kolej zbliża się do głubczyckiego lasku "Marysieńka".
Czarny most ma długość około 21 metrów. Filary oddalone są od siebie o 9 metrów. Most wyposażony jest w betonowe barierki o wysokości 1 metra. Na szczycie mostu znajduje się droga polna o szerokości 4 metrów. Droga ta stanowi granicę dzielącą gminę Głogówek, do której przynależy miejscowość Racławice Śląskie, od gminy Lubrza.
Czarny Most to nazwa zaczerpnięta z kronik - fachowo powinno się mówić, iż jest to wiadukt drogowy nad torami linii kolejowej.
Czarny most z lotu ptaka
Wysoki wiadukt kolejowy
Wysoko usytuowany wiadukt kolejowy na trasie kolejowej Racławice Śląskie - Głubczyce nad drogą wojewódzką. W tym miejscu stykają się granice trzech ulic: Zwycięstwa, Prudnickiej, Kopernika. Kronika Racławic podaje, że w miejscu budowy mostu znajdował się dawniej placyk zwany cebulowym targiem (pochodzenia nazwy nieznane). Przypuszczalnie było to lokalne targowisko.
Wysoki wiadukt kolejowy
Wiadukt ma długość 15 metrów i szerokość pomiędzy barierkami ponad 5 metrów. Same barierki mają 1 metr wysokości. Wysokość mostu licząc od drogi szacowana jest na około 8 metrów. Przęsło usytuowane jest na kamiennym murze. Konstrukcja była od razu zbudowana pod ułożenie dwóch torów do Głubczyc. Plany rozbudowy kolei na tej trasie zmieniły się na początku XX wieku i drugiego toru nigdy nie ułożono.
Od momentu likwidacji połączenia kolejowego z Racławic Śląskich do Raciborza obiekt odchodził w zapomnienie i bardzo szybko ulegał degradacji. W 2011 roku został częściowo wyremontowany. Wzmocniono głównie boczne kamienne podpory.
Wielki most drogowy
Most na rzece Osobłodze przy wyjeździe z Racławic w kierunku Głubczyc. Do roku 1922 była to konstrukcja drewniana. W miejsce starzejącego się obiektu powstał nowy betonowy most łukowy (jako tak zwany pomnik ówczesnej inflacji).
Stary i nie istniejący już Wieki most drogowy
Most miał długość ponad 26 metrów. Szerokość przechodzącej przez most jezdni wynosi 5 metrów. Most z obu stron posiadał barierki o wysokości 1 metra. Wzdłuż każdej z barierek rozciągał się chodnik o szerokości 1 metra. Całkowita szerokość mostu wliczając jezdnię oraz chodniki wynosiła 7 metrów i 40 centymetrów. W północno-zachodniej części mostu od strony rzeki znajdowało się 14 nierównych schodków prowadzących pod most.
W 2018 roku przeprowadzono remont ul. Głubczyckiej. Stary wielki most drogowy został zburzony. W jego miejsce powstał Nowy wielki most drogowy. Parametry nowego mostu to: całkowita szerokość 13,80 m., całkowita długość 47,48 m.
Nowy wielki most drogowy
Most do młyna
Drewniano-stalowy most wątłej konstrukcji, przez który przebiega droga do młyna górnego. Młyn ten znajduje się na granicy ziemi głubczyckiej i prudnickiej. Mimo, iż konstrukcja mostu była wielokrotnie taranowana podczas powodzi przed duże konary drzew, to do tej pory stoi niewzruszona i nadal służy mieszkańcom, głównie właścicielom pobliskiego gospodarstwa.
Drewniany most do młyna
Stary tunel kolejowy
Zasypany tunel w nasypie linii kolejowej
Do 1905 roku w pobliżu dawnego kamiennego mostu kolejowego nad rzeką Osobłogą znajdował się niewielki tunel umieszczony w nasypie kolejowym linii głubczyckiej. Został zniszczony w czasie powodzi z 1903 roku i zasypany dwa lata później. Wcześniej przez tunel biegła dróżka polna łącząca zabudowania Młyna górnego z szosą. Po zasypaniu konstrukcji drogę przeprowadzono okrężnie pod nowym Wielkim mostem kolejowym.
Wiadukt za stacją
Powstał przypuszczalnie w 1876 roku, kiedy ukończono budowę kolei w Racławicach Śląskich. Biegła po nim szosa do Prudnika. Konstrukcja została częściowo zniszczona w czasie III powstania śląskiego lub w wyniku bombardowania w marcu 1945 roku. Potem na górze ułożono nowe betonowe przęsło.
Stary wiadukt na dzień przed rozbiórką
W 2011 roku ekspertyza wykazała konieczność budowy nowego wiaduktu. W marcu 2012 roku rozpoczęły się prace przy rozbiórce starej konstrukcji. Nowy wiadukt był gotowy do użytku w listopadzie 2012 roku.
Nowy wiadukt tuż po zakończeniu budowy
Nowy wiadukt widziany od dworca kolejowego
Nowy wiadukt z lotu ptaka
Tunel echo
Nazwa lokalna, nadana przez miejscową społeczność. Nazwa wywodzi się z echa jakie można usłyszeć wydając wewnątrz tunelu różne dźwięki. Obiekt usytuowany jest na ulicy Ogrodowej, pod nasypem Kolei głubczyckiej, niedaleko kolejowej przepompowni wodnej.
Powstał w latach 1874-1874, w czasie budowy torów na linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie. Zbudowany z charakterystycznych bloków kamiennych.
Tunel Echo
Niskie wiadukty kolejowe
Dwa stalowe wiadukty kolejowe znajdujące się na ulicy Dworcowej. Nazwa wywodzi się z niskiego położenia przęseł względem szosy. Z ledwością pod wiaduktami zmieszczą się ciągniki rolnicze. Przejazd autobusów pod wiaduktami jest praktycznie niemożliwy.
Niski wiadukt kolei głubczyckiej z dobrze widocznym miejscem na drugie przęsło
Wiadukty mają różną konstrukcję. Południowy, zbudowany na linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie, ma starsze przęsło (prawdopodobnie nigdy niewymieniane). Wbudowany tak, by w przyszłości rozbudować kolej do Głubczyc o dodatkowy tor (tego projektu nigdy nie zrealizowano). Obecnie w fatalnym stanie technicznym. Przęsło podtrzymywane jest przez drewniane belki wzmacniające kamienne mury. Zły stan techniczny tego wiaduktu blokuje wjazd lokomotywy na most kolejowy nad rzeką Osobłogą.
Druga, północna konstrukcja, składa się z dwóch przęseł. Po tym wiadukcie regularnie kursują pociągi. To nowe przęsła, a wiadukt przeszedł w ostatnim czasie remont.
Północny niski wiadukt
Dwa wiadukty kolejowe
Wiadukt kolejowy przy Żydziej górze
Wiadukt leżący na granicy Racławic i Dzierżysławic. Przebiega pod nim droga powiatowa łącząca Racławice z Mochowem. Obiekt ma konstrukcję betonową. Wybudowany w sąsiedztwie tak zwanej Żydziej góry.
Wiadukt na drodze do Wierzchu
Wiadukt kolejowy, pod którym przebiega droga do wsi Wierzch. Obiekt został kilka lat temu wyremontowany. Posiada także nowe balustrady.
Wiadukt na drodze do Wierzchu
Wiadukt przy Zielonej górce
Wiadukt kolejowy o identycznej konstrukcji jak wiadukt na drodze do wsi Wierzch, usytuowany przy niewielkim wzniesieniu nazywanym popularnie Zieloną górką. Biegnie pod nim droga prowadząca na północne pola. Niedaleko znajduje się racławicki cmentarz. Obiekt w średnim stanie technicznym ze zniszczonymi balustradami.
Wiadukt kolejowy przy Zielonej górce
Chudy wiadukt
Mały wiadukt na Kolei Podsudeckiej, zbudowany mniej więcej 1km za stacją kolejową Racławice Śląskie jadąc w stronę Prudnika. Doskonale widoczny z pobliskiej szosy. W pobliżu przechodzi droga polna rozdzielająca Środkowe i Górne Pole.
Chudy wiadukt
Czym różni się most od wiaduktu?
Warto wiedzieć, czym różni się most od wiaduktu. Obiekt przechodzący nad rzeką jest mostem. Obiekt przechodzący nad drogą, torami, wykopem, itp. jest wiaduktem.