Zostań patronem:
Śledź nas:
Dziś: środa, 22 stycznia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Teren pogranicza polsko-czeskiego

Racławice Śląskie, to miejscowość leżąca przy granicy z Republiką Czeską. Najbardziej wysunięte na zachód budynki miejscowości od samej granicy oddalone są o kilkaset metrów. Przebieg granicy został nakreślony już w czasie wojen śląskich i zasadniczo nie zmienił się do dziś.

Dawniej mieszkańcy Racławic Śląskich mogli kiedy tylko chcieli i bez przeszkód wybierać się na targ do Osoblahy. Sytuacja ta zmieniła się w XVIII wieku po wybuchu trzech tzw. Wojen śląskich. Od wtedy aż do dziś pomiędzy Racławicami, a Osoblahą (oraz okolicznymi osadami) znajduje się granica państwowa. Jej przebieg nie zmienił się przez ponad 250 lat. Wtedy granica dzieliła Prusy i Austro-Węgry, a dziś rozdziela Polskę i Czechy. Ponad 200 lat temu niemieccy mieszkańcy Racławic zauważyli: że przy ich domach pojawiła się granica, która zablokowała im dojście w pobliskie góry, do sąsiednich wsi.

Obraz: pogranicze.jpg

Na dole jeszcze Racławice Śląskie a zagajniki na środku zdjęcia to już Czechy

Przejście graniczne Racławice Śląskie-Osoblaha bez przeszkód funkcjonowało do II wojny światowej. Drogą do Osoblahy uciekło wielu niemieckich mieszkańców naszej wsi ratując życie w czasie najazdu wojsk rosyjskich. Po wojnie jeszcze przez kilkadziesiąt lat władze państwowe wyrażały zgodę na przewóz z Czechosłowacji buraków. Buraki były transportowane na racławicki dworzec, gdzie ładowano je do wagonów kolejowych. Przekraczanie granicy przez dawne przejście dla ludności cywilnej było zakazane. Zbudowany przez Niemców budynek dawnej straży granicznej został po II wojnie światowej rozebrany. Dziś w pobliżu dawnego przejścia granicznego można jeszcze zobaczyć fundamenty tego budynku.

Obraz: okoliceslupa.jpg

Szwedzki Słup znajduje się jeszcze na terenie Racławic Śląskich obok tego zabytku przechodzi granica państwowa

Jeszcze kilkanaście lat temu teren pogranicza był miejscem, do którego nie można było się zbliżać. Tylko właściciele pobliskich pól mogli tam wykonywać prace polowe. Granica była strzeżona przez polskich oraz czechosłowackich żołnierzy. Po wejściu obu krajów do Strefy Schengen granicę można przekraczać w dowolnym miejscu. Można się przekonać o tym, jak ciekawy miejscem jest teren pogranicza państwowego w rejonie Racławic Śląskich. Niestety dawna droga łącząca Racławice i Osoblahę została zniszczona.

Na terenie pogranicza znajduje się mnóstwo zagajników, dzikich lasów i trudno prze-jezdnych dróg. Bez trudu można tam zobaczyć leśne i dziko żyjące zwierzęta. Swoje gniazdo ma tam m.in. bocian czarny! Przy granicy znajduje się tzw. Dżungla: czeski rezerwat przyrody.

Granica z południowo-zachodniej strony Racławic Śląskich to okolica rzeki Osobłogi z tzw. czeską tamą. To lasy i niewielkie pagórki. Granica państwowa na zachodnich obrzeżach wsi w okolicy Szwedzkiego Słupa to najwyżej położony teren Racławic Śląskich. To także inny krajobraz pełen odsłoniętych pól i pagórków. Z tej okolicy można podziwiać bajeczną panoramę Gór Opawskich. Widać stamtąd także Prudnik. Z pobliżu Szwedzkiego Słupa przechodzą tory tzw. Kolei Podsudeckiej. To jedyne miejsce na całej ponad 200-kilometrowej długości tej linii kolejowej, w którym tory przechodzą tylko ok. 50 metrów od granicy państwowej.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Miniaturka
Poprzednia atrakcja
Kaplica rodziny Cyrusów

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET