Dziś: wtorek, 5 marca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Racławia - LZS Walce

Racławia lepsza od LZS Walce

Po ciekawym meczu Racławia okazała się lepsza od ekipy LZS Walce. Dopisała pogoda i kibice w liczbie 300 osób.

Tekst w archiwum

Kartka

Wynik meczu derbowego Racławii z Pogonią został zweryfikowany jako walkower dla Prudnika. Wszystko przez głupią żółtą kartę.

Racławia nie jest już liderem ligi okręgowej. Wynik wygranego przez nasz zespół meczu z Pogonią został zweryfikowany jako walkower dla prudniczan. Powód: gra w Racławii nieuprawnionego zawodnika.

Tekst w archiwum

Święconka

Dziś Wielka Sobota

Tego dnia modlimy się przy Bożym Grobie. O godzinie 11 i o godzinie 14 święcone są pokarmy. Wieczorem o godzinie 18 rozpocznie się Wigilia Paschalna.

Tekst w archiwum

Boży Grób

Boży Grób w Racławicach Śląskich

Jak co roku Boży Grób w Racławicach został przygotowany przez członków Rady Parafialnej według pomysłu ks. proboszcza Grzegorza Turczyn.

Tekst w archiwum

LZS Walce

Racławia zagra z LZSem Walce

Zapraszamy serdecznie w sobotę popołudniu na mecz piłki nożnej ligi okręgowej, w którym Racławia Racławice Śląskie zmierzy się z drużyną LZS Walce. Poprzednie spotkanie Racławii z przeciwnikiem zza miedzy zakończyło się przegraną naszego zespołu po golu straconym w ostatniej akcji meczu.

Tekst w archiwum

Triduum

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Dziś Wielki Czwartek. Tego dnia Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię, czyli Mszę Świętą oraz kapłaństwo.

Tekst w archiwum

Bocian

Boćki wróciły do Racławic Śląskich

Jest w Racławicach szczególne miejsce, które już od dawna upodobały sobie wracające z ciepłych krajów bociany. Miejscowość, do której powróciły te ptaki może czuć się wyróżniona. bociany zwiastują dobrobyt.

Tekst w archiwum

Soltysi

Sołtysi z całego województwa spotkali się w Racławicach

W sobotę 28 marca w Racławicach Śląskich odbył się Wojewódzki Zjazd Stowarzyszenia Sołtysów. Tematem głównym było wejście w życie ustawy o "Funduszu Sołeckim" gwarantującej sołtysom określoną sumę pieniędzy do rozdysponowania na rzecz własnych wsi. Ponadto dyskutowano na temat braku wynagrodzenia pracy sołtysów.

Tekst w archiwum

Pożar

Seria pożarów w Racławicach i apel, że wypalanie trawy grozi wysoką grzywną

W ciągu ostatnich dni kilka razy w różnych miejscach paliła się trawa: na skarpie kolejowej lub w pobliżu rzeki. W zgodnej opinii przyczyną tych pożarów musiało być podpalenie. Od jakiegoś czasu wypalanie trawy jest karalne. Mogą na tym stracić też rolnicy, na których polu trawa została wypalona.

Tekst w archiwum

Polonia-Racławia

Cenny punkt na wyjeździe

Po ciekawym meczu dwa czołowe zespoły naszej grupy ligi okręgowej podzieliły się punktami. Pierwsza bramka padła już w pierwszej akcji meczu.

Tekst w archiwum

Papież

W Racławicach pamiętano o Papieżu

Jak co roku także i dzisiejszego dnia w rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II mieszkańcy Racławic spotkali się na wspólnej modlitwie.

Tekst w archiwum

Dziś czwarta rocznica śmierci Jana Pawła II

Dziś o godzinie 21 jak co roku odbędzie się specjalna Msza Św., podczas której będziemy modlić się o beatyfikację Ojca Św. Jana Pawła II.

Tekst w archiwum

Kolej

Na kryzysie ucierpią pasażerowie

Kryzys uderzył również w nasz region. W najbliższym czasie należy liczyć się z zawieszeniem połączeń kolejowych na naszej linii.

Tekst w archiwum

Ciągnik

Pierwszy ciągnik w kółku rolniczym

Dla miłośników historii Racławic, a przede wszystkich starszych osób mam niespodziankę. Za sprawą mieszkanki naszej miejscowości udało się dotrzeć do ciekawej, archiwalnej fotografii przedstawiającej pierwszy ciągnik w lokalnym Kółku Rolniczym.

Tekst w archiwum

Kroszonkarki

Najlepsze kroszonkarki mieszkają w Racławicach Śląskich

W czwartek w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Głogówku odbyły się powiatowe zawody w kroszonkarstwie. Bardzo dobrze wypadły na nich reprezentantki naszej szkoły.

Tekst w archiwum

Derby

Racławia lepsza w derbach powiatu

Po raz pierwszy w historii naszemu zespołowi udało się wygrać pojedynek derbowy. Jedną bramkę meczu zdobył Aleksander Reiwer.

Tekst w archiwum

Prowokacja

Prowokacja przed derbami?

Piłkarze jeszcze nie weszli na boisko, a już byliśmy świadkami pierwszej prowokacji przed pojedynkiem derbowym.

Tekst w archiwum

Drby

Już jutro najważniejszy mecz roku

Derby powiatu, zwłaszcza te rozgrywane w Racławicach to mecz, na który czeka się cały rok. Już jutro o godzinie 14 piłkarze Racławii i Pogoni wybiegną na boisko.

Tekst w archiwum

Siedemdziesięciu sołtysów ma przyjechać do Racławic

Już jutro o godzinie 10 w racławickim Domu Ludowym rozpocznie się wojewódzki zjazd Stowarzyszenia Sołtysów. Gospodarzem zjazdu będzie Tadeusz Wrona.

Tekst w archiwum

Most

Zapomniany wielki most kamienny z Racławic Śląskich

W 1903 roku tereny naszej miejscowości nawiedziła największa powódź w historii. Mówiono, że niektóre domy zalane był aż po dach, a woda dosięgła schodów kościoła. Nigdy wcześniej i nigdy później nie zanotowano takiego wylewu rzeki Osobłogi. Wtedy, w lipcu 1903 roku zawalił się duży, kamienny most kolejowy nad rzeką Osobłogą na linii kolejowej do Głubczyc. Myślałem, że nigdy nie dowiemy się jak naprawdę wyglądał ten obiekt, ale myliłem się. Dziś za sprawą Pana Piotra Kopczyka i Pani Katarzyny Maler z Głubczyc otrzymałem zdjęcie mostu.

Tekst w archiwum

Raclawice.NET

Raclawice.NET