Historia
Największa katastrofa inżynieryjna ziemi prudnickiej miała miejsce w Racławicach Śląskich. Powódź tak straszna, że domy zalane były aż po dach, a woda sięgała schodów kościoła.
Czy czytelnicy portalu Raclawice.net zastanawiali się dlaczego tak na prawdę potężny most kolejowy nad rzeką Osobłogą, na linii kolejowej do Głubczyc zawalił się w 1903 roku? Przecież setki wiaduktów i mostów wybudowanych 150 lat temu do tej pory służy kolei? Most Racławicki runął jak domek z kart. Okazuje się, że nie bez powodu.
Już jutro w Tygodniku Prudnickim niespodzianka dla miłośników lokalnej historii. Pierwsza część tekstu opisującego największą katastrofę inżynieryjną ziemi prudnickiej, czyli zawalenie się mostu kamiennego z Racławic w 1903 roku. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowane zdjęcie tego obiektu w całości. Artykuł ujawnia nie przedstawione jeszcze nigdzie w polskiej literaturze fakty dotyczące racławickiego obiektu. Dowiesz się jak wyglądał ten most? Jak szybko mogły po nim jeździć pociągi i co najważniejsze, dlaczego most się zawalił? Raport inżynierski z tamtych czasów ujawnia bolesną prawdę o tym obiekcie.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.
Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.