Dziś: środa, 26 czerwca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Pociągi do Auschwitz miały postój w Racławicach Śląskich

Dziś, 14 czerwca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Data nie jest przypadkowa, ponieważ to 14 czerwca 1940 roku uznaje się za początek funkcjonowania KL Auschwitz. Wtedy, 84 lata temu, trafił tam pierwszy transport więźniów. Rozpoczęła się tragiczna historia. Szacuje się, że w KL Auschwitz zginęło ponad milion ludzi z 20 różnych narodowości.

Mało znanym faktem jest to, że pociągi transportujące ludzi do obozu KL Auschwitz kursowały także przez Racławice Śląskie (wtedy Deutsch Rasselwitz). Mało tego, zatrzymywały się na miejscowej stacji.

Jakiś czas po wybuchu wojny do Racławic Śląskich dotarł tajny pociąg, w którym przewożono więźniów do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Były niemiecki mieszkaniec wsi mówił:

Mój wujek pracował na kolei. Pewnego dnia zauważył, że na stacji stoi pociąg strzeżony przez żołnierzy oraz policjantów. Odkrył, że skład zmierza do Auschwitz. Postanowił przynieść wiadro wody ludziom umierającym z pragnienia, których przewożono w wagonach bydlęcych. Został przyłapany. Za karę (...)

Inny świadek twierdził, że widział taki pociąg na tutejszej stacji i odważnie pytał maszynistów o plan ich jazdy oraz docelową, czyli końcową stację. Ci odpowiadali, że "pod groźbą więzienia, mają zakaz udzielania jakichkolwiek informacji i po prostu robią swoje".

Wydarzenia z lat II wojny światowej w Racławicach Śląskich w tym tajne pociągi oraz tzw. Marsze Śmierci zostały szerzej opisane w książce pt. "W 1945 roku zmieniło się wszystko". Ostatnie sztuki tej książki dostępne są w naszym sklepie on-line.

Obraz: pociagiauschwitz.jpg

Peron stacji Racławice Śląskie w latach 40 ubiegłego wieku

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Spotkania z historią

To były ciekawe spotkania z historią

Wielu mieszkańców Racławic Śląskich (i nie tylko) uczestniczyło wczoraj w Centrum Kultury w Głogówku na II Międzyszkolnych Spotkaniach z Historią, pt. Ocalić od zapomnienia. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Racławicach Śląskich.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Szynobus

Dramatyczna sytuacja na naszej linii kolejowej. Nie ma sprawnego taboru, do odwołania wprowadza się zastępcze autobusy

Od wczoraj (25.01) spółka Polregio, która odpowiada za obsługę połączeń na naszej linii kolejowej do odwołania wprowadza zastępcze autobusy na połączeniach pomiędzy Nysą, a Kędzierzynem.


Pociąg Intercity

Drugi dalekobieżny jedzie przez najpiękniejszą linię kolejową Polski

Grudniowe zmiany w rozkładzie kolei regionalnej już omówiliśmy, to teraz info o tym, co u nas w połączeniach dalekobieżnych.


Urodziny

Dziś nasza miejscowość świętuje urodziny. Oficjalnie istnieje już od 771 lat.

Dnia 29 listopada 1252 roku biskup Bruno z Ołomuńca pisząc pewien dokument o kościelnych beneficjach potwierdza, że istnieje osada o nazwie Razlawic, która położona jest niedaleko Osoblahy w rejonie dorzecza rzeki Osobłogi.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET