Dziś: czwartek, 29 lutego 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Jubileusz

Racławia ma już siedemdziesiąt lat

Na sześćdziesiątą rocznicę ślubu mówi się diamentowa. Jaką nazwą określa się siedemdziesiątą rocznicę? Nie wiemy, a tym bardziej nie wiemy jak jednym słowem opisać piękny jubileusz 70-lecia Klubu Sportowego w Racławicach Śląskich, który dziś nosi przepiękną nazwę "Racławia".

Tekst w archiwum

Piłka Nożna - Liga Okręgowa

Racławia z kompletem punktów po dwóch kolejkach

Dziś nasza drużyna na własnym boisku podejmowała silny zespół z Paczkowa. Kibice oglądali trzy bramki, żółte i czerwone kartki, a także byli świadkami bolesnej kontuzji i przyjazdu karetki pogotowia. Relacja plus zdjęcia.

Tekst w archiwum

W Telewizji

Relacja TVP Wrocław z Buszcza i Racławic Śląskich

W miniony poniedziałek gościliśmy w Racławicach Śląskich ekipę TVP Wrocław. Materiał przez nich nagrany można oglądać w Internecie.

Tekst w archiwum

Zaproszenie

Orkiestranci z Racławic zagrają w Prudniku

Nasza Orkiestra Dęta w piątek 26 sierpnia wystąpi z koncertem w Prudniku.

Tekst w archiwum

Odpust parafialny

To na nas spoczywa obowiązek wychowywania następnych pokoleń w wierze i tradycji

W poniedziałek przypadł nasz Odpust Parafialny. Przepiękne uroczystości, na których gościły tłumy pielgrzymów. Przepiękne słowa skierowali do nas celebransi. Wyjątkowym gościem był ks. Stanisław Żak przybywający ze Stanów Zjednoczonych, który ufundował trzy piękne ornaty. Relacja plus dużo zdjęć w galerii.

Tekst w archiwum

Kolej

Dziś jubileusz 140-lecia Magistrali Podsudeckiej, mija 140 lat kolei w Racławicach Śląskich

15 sierpnia 1876 roku gotowa była i ukończona nasza ukochana linia kolejowa. Od tamtej pory mija właśnie 140 lat. Czy jest co świętować? Zastanówmy się wspólnie.

Tekst w archiwum

Sklep

W Racławicach Śląskich otwarto nowy sklep - na otwarciu prawdziwe tłumy

Dawny sklep BEATA całkowicie zmienił swoje oblicze. Teraz placówka działa pod marką Lewiatan. Z okazji otwarcia dla klientów przygotowano wiele atrakcji oraz konkursy.

Tekst w archiwum

Otwarcie sklepu

Zapraszamy na otwarcie

Dawny sklep "BEATA" zmienił swoje oblicze. Jutro (piątek 12 sierpnia) o godzinie 10:00 oficjalne otwarcie nowego sklepu, teraz pod marką Lewiatan.

Tekst w archiwum

Pojazdy

W Racławicach Śląskich poświęcono pojazdy

W okresie, w którym wspomina się Św. Krzysztofa, tradycyjnie w naszej parafii poświęcono pojazdy.

Tekst w archiwum

Racławia

70-lecie Racławii Racławice Śląskie

Zapraszamy do wspólnego świętowania obchodów Jubileuszu 70-lecia klubu sportowego w Racławicach Śląskich. Zobaczcie szczegółowy program.

Tekst w archiwum

Historia

Morderstwa, zabójstwa i zagadkowe śmierci w dziejach Racławic Śląskich

Jeśli myślisz, że w Racławicach Śląskich nigdy nie doszło do zabójstwa, to się mylisz. W 1994 roku przy dworcu kolejowym znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety. To jedna z najbardziej zagadkowych śmierci wpisanych w historię naszej miejscowości, ale nie jedyna.

Tekst w archiwum

Historia

Ty też możesz pomóc w uporządkowaniu terenu dworca kolejowego

Dokładnie za dwa tygodnie mija jubileusz 140-lecia kolei w Racławicach Śląskich, a za miesiąc (niecały) piknik kolejowy.

Tekst w archiwum

Piknik kolejowy

Wiemy coraz więcej o pikniku kolejowym w Racławicach Śląskich

Jeśli faktycznie uda się dopiąć wszystkie formalności dotyczące przygotowywanych atrakcji na tegoroczny piknik kolejowy w Racławicach Śląskich, to czeka nas najlepsza impreza w historii.

Tekst w archiwum

Droga remont

Rowy na drodze do Dzierżysławic czeka konserwacja

Istnieje szansa na odtworzenie przydrożnych rowów na drodze do Dzierżysławic. Pierwsze prace mają rozpocząć się już w tym roku. Mamy wiele nowych informacji.

Tekst w archiwum

Biuletyn

Dużo dzieje się w Buszczu - zobacz aktualne wieści

Następne wieści z Buszcza. Miesiąc lipiec staje się dla Parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Buszczu ważnym miesiącem, tworzącym nową historię odradzającej się ze zgliszcz parafii. W ubiegłym roku 2015; w dniu 26 lipca Matka Boża wróciła we wiernej Kopii Obrazu, który od przywiezienia z Italii; przez ponad 300 lat królował na buszczeckim wzgórzu do wiosny 1944 roku, kiedy obraz z parafianami i księdzem musiał uciekać na "wygnanie", aż do gościnnych Racławic na Śląsku opolskim, gdzie przebywa do dziś i doznaje czci i szacunku.

Tekst w archiwum

turystyka

Pieszo z Racławic do Sanktuarium w Zlatych Horach? Okazuje, że się da.

Postanowiłem sprawdzić, czy szlakami turystycznymi lub drogami polnymi da się jednego dnia dotrzeć pieszo z Racławic Śląskich do Sanktuarium w czeskim miasteczku Zlate Hory. Trasa jak się okazuje jest bajecznie piękna.

Tekst w archiwum

Piłka Nożna

Wiemy z kim zagramy w lidze i w Pucharze Polski.

Już za niecały miesiąc zmagania ligowe wznowią piłkarze. Klub z Racławic utrzymał się w Lidze Okręgowej i w pierwszym meczu sezonu zmierzy się na wyjeździe z Naprzodem Jamielnica.

Tekst w archiwum

Ogłoszenie

Zaproszenie do Klisina na Święto Lipy

To znana i lubiana impreza u naszych sąsiadów. Tegoroczna edycja już w najbliższy weekend.

Tekst w archiwum

Plebiscyt

Głosuj na strażaków z Racławic Śląskich w konkursie na OSP roku 2016

Plebiscyt organizuje NTO. Trwają jeszcze zgłoszenia, ale już można głosować na naszych ochotników dodając im cenne głosy.

Tekst w archiwum

W księgarniach

Almanach wiedzy o walkach w czasie II wojny światowej prowadzonych na naszym terenie

Wreszcie na polskim rynku wydawniczym pojawiła się długo wyczekiwana książka, która chyba najdokładniej opisuje walki w czasie II wojny światowej w naszej okolicy.

Tekst w archiwum

Raclawice.NET

Raclawice.NET