Planowane wyłączenia prądu w Racławicach Śląskich - dotyczy prawie wszystkich ulic
Mieszkańcy Racławic Śląskich muszą przygotować się na czasowe (występujące przez trzy dni) przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Bądź na bieżąco! Na naszej stronie znajdziesz najnowsze wiadomości, artykuły i aktualności dotyczące Racławic Śląskich. Śledź nas regularnie, aby nie przegapić ważnych wydarzeń i informacji z życia naszej społeczności.
Mieszkańcy Racławic Śląskich muszą przygotować się na czasowe (występujące przez trzy dni) przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Popielec, czyli Środa Popielcowa, to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim, który rozpoczyna Wielki Post - czterdziestodniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Zobacz, co szczególnie polecamy w nowym wydaniu gazety.
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Dziś, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zasłynął swoją pobożnością, sprawiedliwością oraz troską o ubogich. W tym dniu pamiętamy szczególnie o poprzednim proboszczu racławickiej parafii, ks. Kazimierzu Świstku. Był on twardym proboszczem o jasnych zasadach, który otwarcie mówił o wszystkich wadach naszej parafii. Historię jego duszpasterzowania prezentujemy w tym obszernym artykule.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Propozycja wysłana do miliardera z Ameryki to genialne zagranie marketingowe, na którym może zyskać każdy z nas.
W Racławicach Śląskich Tłusty Czwartek okazał się prawdziwą ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Uroczystość obfitowała w liczne atrakcje, które wprowadziły uczestników w karnawałowy nastrój i zjednoczyły całą społeczność szkolną oraz lokalną.
7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.
W miniony piątek w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich odbyło się Zebranie Wiejskie.
Pełna lista wszystkich mieszkańców Racławic Śląskich, którzy zmarli w 2024 roku
Petycja wysłana przez władze gminy Głogówek, podpisana przez tysiące osób, przyniosła efekt. Eksperci rządowi ponownie umieścili budowę zbiornika przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich na liście inwestycji do realizacji. Jest jednak poważny problem - brak finansowania.
W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.
Od początku lutego w Racławicach Śląskich trwa remont polnej drogi, która dawniej nosiła nazwę "górska droga".
A w nim sporo informacji o Racławicach Śląskich. Szczególnie polecamy lekturę następujących tekstów:
Rzeka Osobłoga od wieków kształtuje życie ludzi zamieszkujących jej brzegi. To nie tylko źródło wody i niegdyś ważny szlak handlowy, ale także siła, której nie można lekceważyć.
W opisywanym incydencie w Racławicach Śląskich nikt nie ucierpiał, a straty materialne były niewielkie. Jednak ustalenia komisji badającej zdarzenie mogły przyczynić się do stopniowego wycofywania ciężkich, sześcioosiowych lokomotyw z linii górskich na początku XXI wieku.
Na początku lat 60. ub. wieku miał miejsce tragiczny i nigdy do końca niewyjaśniony wypadek kolejowy, który wydarzył się blisko racławickiej szkoły. Pod kołami pociągu zginął... kolejarz.
Plan wydawniczy na najbliższe miesiące jest bardzo ambitny. M.in. zakłada publikację książki, na którą czekałem ponad 20 lat! Zobacz jakie to książki i kiedy zostaną wydane.
W efekcie działań wojennych i wysadzenia torów pod Koźlem, ostatnią czynną linią kolejową, którą można było ewakuować na zachód ludność od strony Głubczyc była linia kolejowa z Raciborza. Samo miasto było już zasadniczo zdobyte, ale tory pod Raciborzem były bronione do końca.
113 dzień roku
Wschód słońca: 5:40.
Górowanie słońca: 12:48.
Zachód słońca: 19:56,
Brzask:: 05:04, Zmierzch:: 20:32,
Dzień będzie trwał: 15 godzin i 28 minut.
Imieniny:
Jerzego, Wojciecha
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkanocny
W kościele katolickim:
Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
Święta i dni nietypowe:
Światowy Dzień Książki
Kartka z kalendarza
0997: Męczeńska śmierć biskupa Wojciecha podczas misji ewangelizacyjnej do kraju Prusów