Tego nikt się nie spodziewał. Dojazd ograniczony szlabanem - mieszkańcy Racławic Śląskich zaskoczeni
We wtorkowy poranek wielu mieszkańców Racławic Śląskich przecierało oczy ze zdumienia.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Bądź na bieżąco! Na naszej stronie znajdziesz najnowsze wiadomości, artykuły i aktualności dotyczące Racławic Śląskich. Śledź nas regularnie, aby nie przegapić ważnych wydarzeń i informacji z życia naszej społeczności.
We wtorkowy poranek wielu mieszkańców Racławic Śląskich przecierało oczy ze zdumienia.
Poniedziałek, 3 kwietnia 2000 roku, zapisał się jako jeden z najczarniejszych dni w historii polskiego kolejnictwa. Tego dnia z rozkładu jazdy PKP zniknęły pasażerskie połączenia kolejowe o łącznej długości przekraczającej 1000 kilometrów. Była to największa jednorazowa likwidacja sieci kolejowej w historii III Rzeczypospolitej.
Okolica cmentarza parafialnego w Racławicach Śląskich zmienia się nie do poznania. To efekt intensywnych prac, prowadzonych przez grupę zaangażowanych mieszkańców. Ich wysiłek już dziś przynosi widoczne rezultaty, choć na ostateczny efekt trzeba jeszcze poczekać. Zobacz piękne zdjęcia prezentujące efekt pierwszych prac.
Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.
Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.
Tajemnicze wydarzenie z Racławic Śląskich, które do dziś nie znalazło wyjaśnienia
PKP Polskie Linie Kolejowe planują długo wyczekiwaną rewitalizację linii kolejowych nr 177 i 294, które mają ponownie połączyć Racibórz z Głubczycami i dalej z Racławicami Śląskimi.
Dziś do Racławic Śląskich powróciły pierwsze bociany, zwiastując nie tylko wiosnę, ale i kontynuację wieloletniej tradycji.
Z końcem tegorocznej zimy na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich rozpoczęły się prace remontowe, które zaskoczyły niejednego mieszkańca i pasażera.
Dziś w parafii Racławice Śląskie wierni mają wyjątkową okazję do zatrzymania się na chwilę i oddania się modlitwie w obecności Chrystusa. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu trwa od rana i zakończy się o godzinie 15:00.
W sobotę, 15 marca 2025 roku, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławicach Śląskich. Podczas spotkania podsumowano działalność jednostki w minionym roku, przedstawiono raporty finansowe oraz omówiono plany na kolejne miesiące.
W ostatnią sobotę społeczność Racławic Śląskich miała okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu - jubileuszowych urodzinach Pana Romana Mariana Jonaka, wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej w Racławicach Śląskich.
Mieszkańcy Racławic Śląskich muszą przygotować się na czasowe (występujące przez trzy dni) przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Popielec, czyli Środa Popielcowa, to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim, który rozpoczyna Wielki Post - czterdziestodniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Zobacz, co szczególnie polecamy w nowym wydaniu gazety.
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
Dziś, 4 marca, obchodzimy święto św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy, który zasłynął swoją pobożnością, sprawiedliwością oraz troską o ubogich. W tym dniu pamiętamy szczególnie o poprzednim proboszczu racławickiej parafii, ks. Kazimierzu Świstku. Był on twardym proboszczem o jasnych zasadach, który otwarcie mówił o wszystkich wadach naszej parafii. Historię jego duszpasterzowania prezentujemy w tym obszernym artykule.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Propozycja wysłana do miliardera z Ameryki to genialne zagranie marketingowe, na którym może zyskać każdy z nas.
W Racławicach Śląskich Tłusty Czwartek okazał się prawdziwą ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Uroczystość obfitowała w liczne atrakcje, które wprowadziły uczestników w karnawałowy nastrój i zjednoczyły całą społeczność szkolną oraz lokalną.
93 dzień roku
Wschód słońca: 6:21.
Górowanie słońca: 12:53.
Zachód słońca: 19:25,
Brzask:: 05:48, Zmierzch:: 19:58,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 10 minut.
Imieniny:
Ryszarda, Pankracego, Ingi
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Dzień pójścia do pracy dla przyjemności
Kartka z kalendarza
1804 zm.: ks. Jędrzej Kitowicz - pamiętnikarz
1849 zm.: Juliusz Słowacki - jeden z najwybitniejszych polskich poetów (zmarł w Paryżu). Autor m.in.: "Kordiana" i "Balladyny"