Kolej
Mamy to, przedostatni etap KolejPlus w realizacji. W ub. tygodniu podpisano umowę na dokumentację remontu trasy kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz
Już za kilka lat mieszkańcy Głubczyc, Racławic Śląskich i okolicznych miejscowości znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych do Raciborza, a w szerszej perspektywie (przesiadki) do Opola, Wiednia, Bielska-Białej itd.
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji ponad 50 km linii kolejowych nr 177 i 294. Inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej "Kolej+". To ostatni etap nazwijmy to prawny, papierowy. Kolejny to już właściwe prace remontowane przy odbudowie i remoncie traktu.
Po ponad 20 latach od zawieszenia połączeń pasażerskich pociągi znów mają wrócić do Głubczyc. To ważny krok dla jednego z ostatnich powiatów w Polsce pozbawionych dostępu do kolei. Podpisana umowa obejmuje przygotowanie kompleksowej dokumentacji dla rewitalizacji trasy Racibórz - Racławice Śląskie, w tym linii nr 177 i 294. Czyli dokumentacji wszystkiego tego, co będzie wykonywane: remonty, plany techniczne, materiały, zgody, decyzje itp.