Przyszło to niespodziewanie szybko, niestety nie zdążyliśmy
TVP3 Katowice w ramach cyklów programów "Zdarzyło się" w tym tygodniu wyemitowało reportaż o mieszkańcach racławickiego młyna.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W Racławicach Śląskich przed 1945 rokiem działało kilka piekarni. Jednym z dawnych pie-karzy był ktoś o nazwisku Zyska, który piekarnię prowadził tam, gdzie była dawniej gospoda na skrzyżowani ul. Prudnickiej oraz Kolejowej.
Druga piekarnia znajdowała się przy obecnej ul. Zwycięstwa, niedaleko obecnego zakładu naprawy samochodów, w miejscu, gdzie jest skwerek. Dom ten został zbombardowany w marcu 1945 roku i już nie istnieje. Tę piekarnię prowadził Rudolf Duschek.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
TVP3 Katowice w ramach cyklów programów "Zdarzyło się" w tym tygodniu wyemitowało reportaż o mieszkańcach racławickiego młyna.
Kiedy wody powodziowe ustąpiły okazało się jak duże zniszczenia rzeka Osobłoga poczyniła w rejonie wodospadu i mostu kolejowego. Przeniosła m.in. ciężkie betonowe płyty, którymi zasłoniono wejście do starego kanału.
Dziś w trudnym czasie i poleceń, aby zostać w domach, rozpoczynam cykl ciekawych artykułów, które dotyczyć będą historii i krajobrazu Racławic.
Co poza nazwą może łączyć Racławice Śląskie (niem. Deutsch Rasselwitz) oraz Racławiczki (niem. Polnisch Rasselwitz)? Autorzy artykułu dotarli do historii pewnego młynarza, za sprawą którego drewniany i okazały obiekt zmienił swoje położenie i z Racławic "niemieckich" trafił do Racławic "polskich".
Lokalni miłośnicy i badacze historii Robert Hellfeier ze Smolarni oraz Stanisław Stadnicki z Racławic Śląskich odkryli, że około 140 lat temu piękny drewniany wiatrak młynarski rozebrano i przetransportowano z Racławic Śląskich do ... Racławiczek.
Kontynuujemy cykl ciekawych artykułów poświęconych historii naszej miejscowości. W tym opiszemy kilka interesujących miejsc, o których jeszcze na naszej stronie nie wspomniano. Warto widzieć, że już dobrych kilka lat przez wybuchem II wojny światowej działała w Racławicach stacja benzynowa, a w miejscowości nie brakowało miejsc z postojami taksówek. Czy wiecie, gdzie się znajdowała owa stacja paliw i co niedawno wybudowano na jej miejscu? W miejscu dzisiejszej drogi prowadzącej na boisko znajdował się ogromny budynek z wieloma sklepami, można powiedzieć pierwszy market. Już wtedy obok niego umiejscowiono duży kiosk z prasą. Co ciekawe kiosk ten przetrwał aż do lat 90-tych ubiegłego stulecia. Ten sklep również opisujemy w tym artykule. Pewnie wielu mieszkańców go pamięta, ponieważ po wojnie można było kupić tam między innymi buty.
95 dzień roku
Wschód słońca: 6:17.
Górowanie słońca: 12:52.
Zachód słońca: 19:28,
Brzask:: 05:43, Zmierzch:: 20:01,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 18 minut.
Imieniny:
Ireny, Wincentego
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza, prezbitera
Święta i dni nietypowe:
Dzień jeżdżenia na rowerze, dzień leśnika
Kartka z kalendarza
1871 ur.: Stanisław Grabski - polityk Narodowej Demokracji, ekonomista