Akcja, która udała się przez przypadek
Ekipa Janusza Meissnera wysadziła tory pod wiaduktem kolejowym dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Jej celem było sparaliżowanie ruchu kolejowego na terenie objętym Plebiscytem Górnośląskim, co miało uniemożliwić stronie niemieckiej szybki transport wojska w rejon walk. W Racławicach Śląskich przeprowadzono akcję przy wiadukcie kolejowym na zachodniej głowicy stacji kolejowej. Polska grupa pod dowództwem Janusza Meissnera wysadziła tam tory w czasie wjazdu na stację niemieckiego pociągu towarowego. Racławicka akcja miała kluczowe znaczenie, ponieważ nasza stacja była najbardziej za zachód wysuniętym węzłem kolejowym całego obszaru plebiscytowego.
Dokładny przebieg akcji (praktycznie minuta po minucie) opisał sam Meissner w swojej książce pt. Jak dziś pamiętam. Można w niej znaleźć informacje o tym, jak grupa sprawdzała okoliczne tereny: m.in. to, czy można było łatwo dotrzeć do racławickiego dworca z Dzierżysławic, gdzie powstańcy byli zakonspirowani. Co ciekawe - mimo, że autor pisał swoje wspomnienia już wiele lat po II wojnie światowej, to bezbłędnie odtworzył krajobraz naszej okolicy. Wymienił wszystkie drogi i ścieżki prowadzące przez pola na naszą stację kolejową. Wspomnienia tego polskiego bohatera to scenariusz na dobry film, a sam opis działań jego grupy na terenie naszej gminy, to w przytoczonej książce kilkadziesiąt stron.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Ekipa Janusza Meissnera wysadziła tory pod wiaduktem kolejowym dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.
Zadaniem grupy dowodzonej przez podchorążego Siberę miało być wysadzenie wielkiego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich. Czy ona się udała? Wiele osób powątpiewa, ale ostatnie odkrycia są zaskakujące i przemawiają za tym, że i racławicki most został częściowo zniszczony.
Można powiedzieć, że to u nas wszystko się zaczęło. Zbliżamy się do arcy-ważnego wydarzenia. 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jednego z zaledwie pięciu zrywów zakończonych sukcesem strony polskiej!
Rondo Racławice Śląskie, a może rondo im. Powstańców Śląskich? Wkrótce centralny punkt naszej miejscowości będzie miał nadane imię.
Dziś mija dokładnie 100 lat od bardzo ważnego wydarzenia, które stało się preludium do wybuchu III Powstania Śląskiego.
W przyszłym roku przypadnie 100-lecie III Powstania Śląskiego. Zdjęcia do superprodukcji filmowej miały się już rozpocząć. Planuje się kręcić je też w Racławicach Śląskich.
95 dzień roku
Wschód słońca: 6:17.
Górowanie słońca: 12:52.
Zachód słońca: 19:28,
Brzask:: 05:43, Zmierzch:: 20:01,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 18 minut.
Imieniny:
Ireny, Wincentego
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza, prezbitera
Święta i dni nietypowe:
Dzień jeżdżenia na rowerze, dzień leśnika
Kartka z kalendarza
1871 ur.: Stanisław Grabski - polityk Narodowej Demokracji, ekonomista