Akcja, która udała się przez przypadek
Ekipa Janusza Meissnera wysadziła tory pod wiaduktem kolejowym dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
O przynależności Górnego Śląska po I wojnie światowej miał zdecydować Plebiscyt, który Traktat Wersalski wyznaczył na dzień 20 marca 1921. Za organizację i nadzór nad przebiegiem plebiscytu odpowiadała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku z siedzibą w mieście Opole. Zachodnia granica plebiscytu wyznaczana przez tzw. linię demarkacyjną obejmowała powiat głubczycki i część wschodnią powiatu prudnickiego. W Prudniku, Lubrzy oraz Białej głosowania nie planowano. W Racławicach Śląskich, Głogówku, Twardawie, Głubczycach, Kietrzu, Raciborzu oraz pobliskich miejscowościach - tak.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Zobacz, jakie są korzyści z bycia Patronem?
Dbamy o naszych Patronów. Osoby, które są Patronami otrzymują prezenty. Szczegółowe korzyści opisuje tabela:
Co zyskujesz | Patronat 10zł miesięcznie | Patronat 20zł miesięcznie | Patronat 30zł miesięcznie |
---|---|---|---|
Dostęp do ukrytych treści strony Raclawice.NET | |||
Prezent w postaci eBooka (książka o Racławicach lub inna). Wysyłana na e-mail Patrona. |
Raz na pół roku |
Co kwartał |
|
Kupon rabatowy na zakupy w sklepie InspiracyjnySzop, w którym znajdziesz książki o Racławicach i kalendarze kolejowe. W 2024 roku planowana jest premiera nowej książki. Na 2025 rok zaplanowano premiery dwóch nowych książek. |
Do jednorazowego zakupu ze zniżką każdego produktu w sklepie |
Więcej informacji o Patronacie znajdziesz tutaj.
Jeżeli jesteś aktywnym Patronem strony Raclawice.NET, to zyskujesz dostęp do wszystkich jej treści. Musimy tylko zweryfikować Twoją tożsamość.
Jak zdobyć kod Patrona? Po tym, jak zostałeś Patronem wysyłamy na Twój e-mail specjalny kod. Zwykle następuje to w kilka godzin od pierwszej Twojej opłaty patronatu. Jeżeli jesteś aktywnym patronem, a nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu Patrona? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu Patrona.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.
Jeżeli kupiłeś w naszym sklepie kod dostępu, to wpisz go poniżej i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie teksty strony.
Jak w 2 minuty zdobyć kod dostępu? Kupisz go w naszym sklepie on-line. Wybierz rodzaj, czyli czas ważności kodu (2 dni lub 30 dni). Zapłać za wybraną opcję. Po chwili oprogramowanie sklepu wyśle do Ciebie link do pobrania pliku tekstowego z tajnym kodem. Ten kod wpisz tutaj. Jeżeli po poprawnym opłaceniu nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu dostępu? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu dostępu. Będzie można go odzyskać pod warunkiem, że jego czas ważności jeszcze nie upłynął i już przynajmniej raz był przez Ciebie wpisany.
Osoby starsze, które mają kłopot z obsługą serwisu Patronite lub sklepu on-line również mogą uzyskać pełny dostęp do naszej strony.
Jak uzyskać kod tą metodą? Wykonaj przelew bankowy na konto: mBank o numerze 54 1140 2004 0000 3902 7407 6912, na kwotę 45zł. W tytule wpisz obowiązkowo: "Raclawice.NET + swój e-mail", na przykład: "Raclawice.NET jan_kowalski@wp.pl
". Musisz podać poprawny e-mail, ponieważ na ten adres wyślemy do Ciebie tajny kod odblokowujący dostęp do strony! W polu odbiorcy wpisz WebInspiracje lub Stanisław Stadnicki.
Płacąc 45 złotych otrzymasz dostęp do strony na 100 dni.
Jeżeli masz kod, to zaloguj się wpisując go oraz swój email
Ekipa Janusza Meissnera wysadziła tory pod wiaduktem kolejowym dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności.
Zadaniem grupy dowodzonej przez podchorążego Siberę miało być wysadzenie wielkiego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich. Czy ona się udała? Wiele osób powątpiewa, ale ostatnie odkrycia są zaskakujące i przemawiają za tym, że i racławicki most został częściowo zniszczony.
Można powiedzieć, że to u nas wszystko się zaczęło. Zbliżamy się do arcy-ważnego wydarzenia. 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jednego z zaledwie pięciu zrywów zakończonych sukcesem strony polskiej!
Rondo Racławice Śląskie, a może rondo im. Powstańców Śląskich? Wkrótce centralny punkt naszej miejscowości będzie miał nadane imię.
W maju tego roku minie 100 lat od momentu wybuchu III Powstania Śląskiego. W czasie tego zbrojnego zrywu w Racławicach Śląskich przeprowadzono akcję dywersyjną pod kryptonimem MOSTY.
W przyszłym roku przypadnie 100-lecie III Powstania Śląskiego. Zdjęcia do superprodukcji filmowej miały się już rozpocząć. Planuje się kręcić je też w Racławicach Śląskich.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
327 dzień roku
Wschód słońca: 7:15.
Górowanie słońca: 11:36.
Zachód słońca: 15:57,
Brzask:: 06:38, Zmierzch:: 16:33,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 55 minut.
Imieniny:
Cecylii, Wszemiły, Stefana
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
Święta i dni nietypowe:
Dzień wybierania się na wycieczkę
Kartka z kalendarza
1599: Ukazał się pierwsze wydanie Biblii w tłumaczeniu na język polski ks. Jakuba Wujka, jezuity (używane do połowy XX wieku).