Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Racławickie młyny

W Racławicach Śląskich działały 3 duże młyny i wszystkie położone były przy rzece Osobłodze. Zabudowania młyńskie zostały zachowane choć nie pełnią one już swoich historycznych funkcji.

Od niepamiętnych czasów w Racławicach mieszkało kilku młynarzy. Swoje nazwy lokalny młyny otrzymały od miejsca ich położenia względem rzeki. Młyn położony w górnym biegu Osobłogi nazywał się "młynem górnym", młyn położony niżej "młynem dolnym". Młyny były okazałymi gospodarstwami rolniczymi skupiającymi w swoim pobliżu wiele budynków o unikalnym przeznaczeniu.

Dawniej wybudowanie młynów w miejscowości było przywilejem nadawanym przez namiestników zarządzających okolicznymi terenami. Możliwość budowy młyna na rzece była nagrodą w zamian za dobrą służbę poddanych. Młyny były tętniącymi życiem, lokalnymi mini-ośrodkami przemyły rolniczego.

Obraz: mlyn_dolny.jpg

Młyn dolny

Młyn dolny położony przy obecnej ulicy Wodnej należał do rodziny Cyrusów. Jego ostatnim, przedwojennym właścicielem, był Alois Cyrus. Cyrus posiadał prócz zabudowań młyńskich duże gospodarstwo, w którym produkował prąd używany do świetlenia ulic. Przed wybuchem II wojny światowej Cyrus na terenie swojej posiadłości wybudował kaplicę, w której mieli być chowani zmarli członkowie jego rodziny. Owa kaplica, zwana kaplicą Cyrusów, zawsze była pusta.

Obraz: mlyn_srodkowy.jpg

Młyn środkowy

Młyn środkowy znajdujący się na środkowym biegu rzeki i należy obecnie do RSP Racławice Śląskie (okolice ulicy Głubczyckiej). W jego pobliżu przepływa młynówka (malutki, kapryśny strumyczek, sprawca niejednej małej powodzi). Na młyn środkowy składają się chyba największe budynki, znacznie rozbudowane w czasie rozwoju lokalnej Spółdzielni.

Młyn górny formalnie znajduje się na terenie Pomorzowic, jednak prawdopodobnie zawsze jego właścicielem był mieszkaniec Racławic. To, że młyn znajduje się w terenie sąsiedniej miejscowości może dziwić, ponieważ umiejscowiony jest on kilkaset metrów od zabudowań naszej miejscowości. O przynależności terytorialnej tego młyna decyduje fakt że zabudowania obiektu usytuowane są na południowym brzegu rzeki, który należy do sąsiedniego sołectwa.

Obraz: mlyn_gorny.jpg

Młyn górny

Przez byłych niemieckich mieszkańców młyn górny nazywany był młynem Buschmühle. Z informacji otrzymanych z Niemiec wiem, że żyje do tej pory syn ostatniego właściciela owego młyna, jednak nie wiele on może powiedzieć o tym obiekcie, ponieważ opuszczając te tereny kiedy miał kilka lat.

Młyn był jednym z najpiękniejszych i najbardziej okazałych gospodarstw w Racławicach. Wspaniały budynek zdobił kameralną okolicę i idealnie wtapiał się w dolinę rzeki Osobłogi. Przez mieszkańców zgodnie uważany był za najbardziej okazały młyn w okolicy.

Nie wyjaśnioną do tej pory sprawą są tajemnicze grobowce znajdujące się przy południowej ścianie budynku tego gospodarstwa młyńskiego. Musiały powstać na długo przed wybuchem II wojny światowej ponieważ pisane są starą, niemiecką gotyką. Kto tam jest pochowany? Dlaczego akurat w tym miejscu? Tego nie wiadomo, choć można założyć, że są to groby dawnych właścicieli.

W pobliżu młyna znajduje się tak zwana czeska tama. Z jej pomocą nawadniano drugie, sztuczne koryto rzeki przepływające obok młyna. Woda przepływająca tamtędy napędzała koło młyńskie i po kilkuset metrach wpadała ponownie do starego koryta rzeki.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się