Proboszcz parafii WNMP w Racławicach Śląskich

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Proboszcz parafii WNMP w Racławicach Śląskich

Informacje o nowym proboszczu w parafii zostaną podane niebawem.

Administrator: ks. Grzegorz Głogowski

Administrator ks. Grzegorz Głogowski

Ks. Grzegorz Głogowski został wyświęcony 2 czerwca 2001 roku.

Pracował wcześniej jako wikariusz w parafiach: Gogolin (Najświętszego Serca Pana Jezusa), Racibórz (św. Mikołaja), Kietrz (św. Tomasza Apostoła). Latem 2010 roku wyjechał do pracy w katolickiej parafii w Szwajcarii. Wcześniej pracował m.in. w Wielkiej Brytanii. Do Polski wrócił niedawno. Z dniem 1 lutego 2023 biskup opolski mianował go administratorem naszej parafii.

Ks. Grzegorz dnia 23.08.2023 r. zakończył pracę w naszej parafii. Dekretem ks. biskupa diecezjalnego został mianowany proboszczem parafii Św. Michała Archanioła w Kotórzu Wielkim.


Poprzedni proboszcz ks. Grzegorz Turczyn

Proboszcz ks. Turczyn w czasie sprawowania Eucharystii.
Proboszcz ks. Turczyn w czasie sprawowania Eucharystii.

Proboszcz ks. Turczyn w czasie sprawowania Eucharystii.

Ks. Turczyn pochodził z Bytomia i święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1985 roku.

Dekretem biskupa został dnia 28 sierpnia 1985 roku skierowany do pracy jako wikariusz w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. Posługę pełnił tam do dnia 27 sierpnia 1988 roku kiedy to został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Raciborzu. 27 sierpnia 1993 roku został proboszczem w parafii św. Jakuba Apostoła w miejscowości Skorogoszcz.

31 lipca 1997 roku rozpoczął pracę jako proboszcz w liczącej około 1400 wiernych parafii Racławice Śląskie. Był proboszczem przed ponad 25 lat, do nagłej śmierci w dniu 31.12.2022 r.

W czasie swojej duszpasterskiej pracy w Racławicach Śląskich ks. Turczyn był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Pod koniec lat 90-tych odnowiono wnętrze racławickiej świątyni, a później elewację zewnętrzną. W 2008 roku rozpoczęła się budowa kaplicy przedpogrzebowej. W tym okresie wymieniono również drzwi do kościoła. Wszystko to było możliwe dzięki wzorowej współpracy proboszcza i racławickich parafian.

Ks. Turczyn był cenionym i szanowanym proboszczem. Wierni chwalili go za przepiękne kazania. Mówili, że homilie wygłaszane przez proboszcza są jak idealny toast: krótkie, ale niezwykle treściwe.

Jego chyba najsłynniejszym cytatem głoszony do wiernych przez ks. Turczyna są słowa św. Augustyna, który mówił: Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko jest na właściwym miejscu!

Parafia

Kościół parafialny w Racławicach Śląskich

Kościół parafialny w Racławicach Śląskich - widok od strony południowej.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach Śląskich liczy około 1300 wiernych. W miejscowości znajduje się jeden kościół ulokowany w samym centrum wsi. Obok niego znajduje się Dom Zakonny Sióstr Elżbietanek. Poniżej kościoła, na ulicy Zwycięstwa mieści się plebania i Dom Parafialny.

W niedzielę i święta Msze św. odprawiane są w godzinach 9:00 oraz 11:00. Odpust parafialny ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzony jest w dniu 15 sierpnia. Tego dnia odprawiana jest dodatkowa Msza św. o godzinie 15:00, podczas której wierni modlą się za osoby zamordowane na kresach wschodnich. W dni powszednie Msze św. odprawiane są w godzinach wieczornych 17:00 lub 18:00 (w zależności od tego czy czas letni czy zimowy) lub w godzinach porannych o godzinie 7:00.

W powojennej historii racławickiej parafii, tylko raz pracował w niej ks. wikariusz. Był nim ks. Jerzy Trinczek. Po 1945 roku w Racławicach pracowali następujący księża proboszczowie: ks. Filip Zając, ks. Józef Bałabuch, ks. Zygmunt Mikluszka, ks. Jan Plichta, ks. Mieczysław Kleszczyński, ks. Kazimierz Świstek, ks. Grzegorz Turczyn.

Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja