Artykuły o historii Racławic Śląskich

Artykuły o historii

Poznaj i odkryj ciekawą historię Racławic Śląskich. Nasze artykuły opowiadają o czasach, które już minęły, ale nie zostały zapomniane. Artykuły to bogaty materiał bibliograficzny, wiele zdjęć i nieznanych faktów. Zapraszamy do wspólnej przygody i odkrywania historii Racławic Śląskich.


 1. Niezwykłe Boże Narodzenie z 1945 roku. To, że jedliśmy wszyscy z jednego talerza jest znakiem pokoju i miłości

  Boże Narodzenie w 1945 roku było jedynym w dziejach Racławic Śląskich świętem, które wspólnie obchodziła ludność polska i niemiecka: w jednym miejscu, często w jednym domu i w tej samej izbie.


 2. Jest mi zimno! Czy czarna śmierć dotarła do Racławic? Jakie inne choroby zabijały mieszkańców Racławic Śląskich?

  Artykuł opisuje okres epidemii dżumy, odpowiada na pytanie: na jakie choroby najczęściej umierali mieszkańcy Racławic, czy w okolicy były jakieś inne epidemie chorób i jak gigantyczne żniwo zbierały. Informujemy jak zmieniała się liczba ludności i jaki wpływ miały na to choroby, przedstawiamy informacje o lekarzach. Szczególnie ciekawe statystyki z XVIII i XIX wieku pokazują jak wiele dzieci umierało każdego roku, czasem nawet więcej niż 50. Zobaczycie jak groźna była cholera zabierająca każdego roku ok 100 osób.


 3. Bombardowania i zniszczenia Racławic Śląskich

  Zarówno amerykańskie jak i rosyjskie samoloty w latach 1944-1945 przelatywały nad Racławicami Śląskimi. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, jak wyglądały bombardowania Racławic, jakie zrzucano bomby i na które domy spadły. Jakie były zniszczenia i jak się przed nimi bronili sami ówcześni mieszkańcy. Dowiemy się też coś o bombardowaniu Głogówka i Osoblahy. Czy wiecie, kto naprawdę zbombardował racławicki dworzec kolejowy?


 4. Włosi w Racławicach Śląskich

  Historia pokazuje, że kilkukrotnie do Racławic Śląskich trafiała duża liczba Włochów: byli to zdemobilizowani żołnierze, robotnicy, lub wojskowi, którzy np. mieli chronić Wielki Most nad Osobłogą przed wysadzeniem. Jak się okazuje: nie zawsze należycie wywiązywali się ze swoich zadań i to po części przez ich niedbalstwo nasz duży most wygląda inaczej, niż po budowie. Wiecie, co się zmieniło?


 5. Dowódca straży czuł się zmuszony do oddania strzału

  Okres tuż po zakończeniu I wojny światowej był czasem bardzo niespokojnym także w Racławicach Śląskich. W listopadzie 1919 roku doszło w miejscowości do zamieszek, które kosztowały życie jednej osoby.


 6. Jak niemieccy mieszkańcy zapamiętali pierwszy przyjazd pociągu z Polakami?

  Dotarliśmy do bardzo ciekawego pamiętnika, w którym były mieszkaniec Racławic Śląskich dokładnie opisał to jak najpierw w marcu 1945 roku uciekał z miejscowości przed zbliżającymi się wojskami sowieckimi, a potem widział pierwszy pociąg z transportem ludności polskiej przesiedlonej tutaj z Kresów Wschodnich. Dokładnie przedstawił jak wyglądało zajmowanie domów, a wcześniej jak wyglądała jego ucieczka przed wojskami sowieckimi w 1945 roku. Jesteście ciekawi co napisał?


 7. Ks. Stanisław Łabiński - kapłan z Racławic, któremu darów Ducha Świętego udzielił Karol Wojtyła

  Niedawno dotarła do nas smutna wiadomość, w grudniu 2017 roku zmarł pochodzący z Racławic Śląskich ks. Łabiński. W artykule przypominamy sylwetkę tego kapłana. Materiał przygotował ks. Wiesław Banaś.


 8. Mordy dokonane na mieszkańcach Racławic Śląskich w 1945 roku oraz "wypędzenie" w 1946 roku

  To nie jest łatwy temat i przeznaczony jest dla dorosłych czytelników. Opisano w nim zbrodnie dokonywane na niemieckiej ludności racławickiej przez żołnierzy rosyjskich w 1945 roku, czasem niezwykle brutalne mordy i masowe egzekucje. Opisano także chyba najtrudniejszy w dziejach Racławic okres pomiędzy marcem 1945 roku, a czerwcem 1946 roku, w którym przez pewien czas w jednej wsi, w jednych domach żyli wspólnie Polacy, Niemcy i Rosjanie. Czas, w którym rządziła milicja polska lub nieobliczalni żołnierze ze wschodu. Czas wstydliwy, gdzie wypędzenia, odbieranie majątku i nakazywanie pracy było czymś powszechnym.


 9. Dawne nazwy ulic, czyli gdzie leżała ulica Adolfa Hitlera?

  Powstała prawdopodobnie tuż po wojnie mapa Racławic, a wtedy Deutsch Rasselwitz, przedstawia nam jak wyglądała nasza miejscowość przed 70-laty. Na podstawie tej mapy możemy dowiedzieć się jak nazywały się dawniej ulice, gdzie administracyjnie się one kończyły i rozpoczynały. Wiemy też jak zmieniła się nasza miejscowość od tamtego czasu. Pomocna jest również książka adresowa mieszkańców z 1937 roku. Czy wiecie, która z ulic Racławic nosiła imię Adolfa Hitlera? Kilka nazw obecnych ulic zostało dosłownie przetłumaczonych z niemieckiego na polski. Wiecie dlaczego?


 10. Kielich z Racławic w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie na Ziemi Świętej

  Był taki czas, że racławicka parafia była najważniejsza w gminie. Przeglądając otrzymane zapiski dotyczące historii Racławic znalazłem opis niesamowitej historii. Opowiada ona o przekazaniu kielicha z naszego kościoła parafialnego dla samego papieża, który ten kielich kazał przenieść później do Ziemi Świętej. Ma on się tam znajdować do dzisiaj! To opowieść, która ma prawie 150 lat!


 11. Jak powstała zachodnia część ulicy Prudnickiej?

  Jadąc do Prudnika, po minięciu skrzyżowana ze starą gospodą oraz Domem Ludowym, trafiamy do zachodniej części Racławic. To najmłodsza część naszej miejscowości. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach powstała.


 12. Historia Odpustów parafialnych w racławickiej parafii po II wojnie światowej

  69 lat temu do Racławic Śląskich transportem kolejowym przyjechali parafianie ze wsi Buszcze wraz z dwoma obrazami. Tak zaczęła się nowa historia Racławic Śląskich.