Rozpoczynamy nasz konkurs
Zgodnie z obietnicą prezentujemy regulamin i zasady konkursu, w którym do wygrania jest książka opisująca historię sportu w naszej miejscowości.
Aktualizacja - konkurs zakończony
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Zgodnie z obietnicą prezentujemy regulamin i zasady konkursu, w którym do wygrania jest książka opisująca historię sportu w naszej miejscowości.
Aktualizacja - konkurs zakończony
Artykuły o historii naszego regionu cieszą się sporą popularnością. Czytelnicy zapytali nas o to, czy w naszej miejscowości występowały epidemie chorób, które powodowały zgony wśród mieszkańców w dawnych czasach.
Mamy jeden egzemplarz książki o historii sportu w Racławicach Śląskich, który przekażemy jako nagrodę w konkursie.
Już od wielu miesięcy Głogówek odwiedza Opolskie Kino Objazdowe.
Żyjemy w takich czasach, w których to, co powinno być nam zapewnione, musi być w trudny sposób wywalczone. Przeczytaj ten artykuł, a zrozumiesz (być może) pewną sprawę! Aktualizacja
Może było lepiej, kiedy piknik kolejowy miał znaczenie lokalne? Problemy z organizacją były takie same, ale żalu mniej.
Do sprzedania dom w Racławicach Śląskich przy ul. Zwycięstwa (lub zamiany na mieszkanie w Białej). W bezpośrednim sąsiedztwie sklepu oraz ośrodka zdrowia. 100 metrów od kościoła i centrum sołectwa.
Można znaleźć na niej między innymi informacje o wyjazdach do akcji ratunkowych i gaśniczych.
Pozytywne komentarze zebrali nasi zawodnicy po tym, jak w poniedziałek postawili się faworyzowanemu rywalowi z Prudnika.
Wichury jakie przetoczyły się przez nasze rejony w ostatni weekend strąciły duże bocianie gniazdo z komina dawnej przepompowni.
W środę (10 lutego) przypada Środa Popielcowa, to oficjalne rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni.
Już przed połową marca rozgrywki rozpoczną piłkarze grający w lidze okręgowej.
Pełen rewanż ze strony racławickich koszykarzy, którzy w miniony poniedziałek po bardzo dobrych zawodach pokonali ekipę Policji.
Który ze świętych przedstawionych na racławickich obrazach lub figurach ma największego "pecha"? To Święty Tadeusz. Wiecie dlaczego?
Warto zastanowić się, kiedy dokładnie powstała nasza miejscowość i w jakich to było okolicznościach. Czy wiecie, że w naszej okolicy dawniej prowadzono prace archeologiczne, w trakcie których odnaleziono ciekawe rzeczy sprzed tysiąca lat? Osadnicy z Niemiec, czy osoby o słowiańskich nazwiskach - jacy byli pierwsi mieszkańcy miejscowości? Może początek dziejów naszej miejscowości związany jest z Czechami, albo polskimi Piastami? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Do Buszcza w 2015 roku trafiła kopia obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej. Jakiś czas temu obraz wzbogaciła piękna sukienka. Aktualizacja.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei udali się wczoraj (środa) do Opola.
Z końcem II wojny światowej w ręce żołnierzy Rosyjskich, polskiego aparatu bezpieczeństwa i polskiej milicji wpadło kilku niemieckich mieszkańców Racławic, którzy następnie trafili do Obozu Zgoda w Świętochłowicach. Wśród nich był m.in. dyrektor szkoły. Artykuł opisuje losy niemieckich mieszkańców Racławic, którzy złapani przez milicję, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa lub NKWD trafili do obozu Zgoda w Świętochłowicach i nigdy stamtąd nie wrócili.
W ostatnim czasie pojawiło się na naszej stronie mnóstwo ciekawych tekstów i informacje o statystykach strony internetowej Raclawice.Net pojawia się dopiero dziś.
Spotkania opłatkowe racławickiego Koła Emerytów i Rencistów to już wieloletnie tradycja. W tym roku uczestnicy zebrali się w Domu Parafialnym w dniu 6 stycznia.
262 dzień roku
Wschód słońca: 6:31.
Górowanie słońca: 12:44.
Zachód słońca: 18:57,
Brzask:: 05:58, Zmierzch:: 19:29,
Dzień będzie trwał: 13 godzin i 31 minut.
Imieniny:
Irmy, Stanisława, Ireny
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Dzień św. Stanisława Kostki
Święta i dni nietypowe:
Dzień geologa
Kartka z kalendarza
1951: Izba Reprezentantów Kongresu USA podjęła jednogłośnie rezolucję na rzecz powołania komisji na rzecz wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. Komisja jednoznacznie ustaliła, że sprawcami są Sowieci.