Dziś: sobota, 21 września 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Bardzo ciekawe odkrycie historyczne

Lokalni miłośnicy i badacze historii Robert Hellfeier ze Smolarni oraz Stanisław Stadnicki z Racławic Śląskich odkryli, że około 140 lat temu piękny drewniany wiatrak młynarski rozebrano i przetransportowano z Racławic Śląskich do ... Racławiczek.

O tym, że w Racławicach Śląskich działały trzy duże młyny już wielokrotnie pisaliśmy. Ale fakt, że w tej miejscowości funkcjonował ogromny wiatrak młyński (częściowo widoczny na zdjęciu po lewej) jest już nowym i troszkę sensacyjnym odkryciem. Smaczku całej historii dodaje fakt, że wiatrak ten został ok. 140 lat temu ręcznie rozebrany i przetransportowany do Racławiczek, gdzie złożono go od nowa. Wiatrak (nie uwzględniając ramion) mógł mieć wysokość aż 10 metrów.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Wiatraki

Czesi stawiają wiatraki niedaleko Racławic

Od kilkunastu dni możemy w naszej okolicy obserwować budowę wiatraków.


Dawne sklepy

Grabarz, kamieniarz, kierowca ciężarówek, piekarz i tak dalej

Lista zawodów uprawianych przez dawnych mieszkańców Racławic Śląskich jest długa. Od grabarza, przez młynarza, listonosza, do celnika.

Tekst w archiwum

Poszukajmy zakątku przy Młynie

Dziś w trudnym czasie i poleceń, aby zostać w domach, rozpoczynam cykl ciekawych artykułów, które dotyczyć będą historii i krajobrazu Racławic.

Tekst w archiwum

Wiatrak

Jak przetransportowano wiatrak z Racławic Śląskich do Racławiczek?

Co poza nazwą może łączyć Racławice Śląskie (niem. Deutsch Rasselwitz) oraz Racławiczki (niem. Polnisch Rasselwitz)? Autorzy artykułu dotarli do historii pewnego młynarza, za sprawą którego drewniany i okazały obiekt zmienił swoje położenie i z Racławic "niemieckich" trafił do Racławic "polskich".

Tekst w archiwum

Młynówka zostaje

"Młynówka" nie będzie zasypana - przynajmniej w najbliższym czasie. Co potem?

W dniu 5 października 2009r. w Urzędzie Miejskim w Głogówku odbyło się spotkanie dotyczące budowy wału przeciwpowodziowego rzeki Osobłogi w miejscowości Racławice Śląskie oraz przyszłości tak zwanej "młynówki".

Tekst w archiwum

Likwidacja

Czy "młynówka" zostanie zlikwidowana?

Już jutro (czwartek) odbędzie się ważne spotkanie, na którym zapadną wstępne decyzje dotyczące zachowania bądź likwidacji tak zwanej "młynówki" - rzeczki rozpoczynającej się przy racławickim wodospadzie, biegnącej w pobliżu boiska w stronę obiektów spółdzielni.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET