Dziś: sobota, 25 maja 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Historia pomnika "ku pamięci mieszkańców poległych w I wojnie światowej"

Z okazji przypadającej w listopadzie rocznicy 760-lecia Racławic Śląskich rozpoczynamy cykl artykułów historycznych opisujących dzieje i miejsca jeszcze szczegółowo nie zaprezentowane na naszej stronie. Na początek opisujemy pomnik ofiar I wojny światowej. Nie jest znana jego dokładna data budowy, ale powstał zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zawierał informacje o mieszkańcach ówczesnych Racławic, zmarłych w czasie I wojny światowej. Przetrwał do czasów obecnych. Przeczytaj ciekawą historią obelisku znajdującego się dawniej w centrum wsi. Zobacz archiwalne zdjęcia.

W czasie I wojny światowej z każdej niemieckiej wioski zginęło wiele osób. Dlatego w niemal każdej miejscowości po 1918 roku powstawały pomniki upamiętniające ofiary tamtej wojny. Historia wspominania poległych jest jednak starsza. Wcześniej nazwiska osób, które nie wróciły do domu, a walczyły w wielu konfliktach zbrojnych, umieszczano w kościołach na specjalnych tablicach. Kto wie, być może takie tablice dałoby się jeszcze znaleźć w Racławicach Śląskich, a mogą one informować na przykład o mieszkańcach, którzy zginęli w czasie wojen śląskich. Sama historia wojen śląskich jest ciekawa i dotyczy również naszej miejscowości, i pewnie też zostanie opisana na łamach strony Raclawice.Net.


Tekst przeniesiony do archiwum

Wszystkie aktualności starsze niż 365 dni, są automatycznie przenoszone do archiwum i nie można ich przeczytać na stronie.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
20lecie

"Dla uczczenia 20-lecia Polski Ludowej"

Przy wyjeździe w kierunku Prudnika po lewej stronie drogi wojewódzkiej znajduje się malutki pomnik powstały dla uczczenia 20-lecia Polski Ludowej. (poszukiwane informacje)

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET