W Gminie Głogówek wiszą już tablice z podwójnymi nazwami miejscowości
Jeszcze nie wszędzie, ale już w kilku miejscowościach, w tym w Głogówku powieszone zostały dzisiaj tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Jeszcze nie wszędzie, ale już w kilku miejscowościach, w tym w Głogówku powieszone zostały dzisiaj tablice z dwujęzycznymi nazwami miejscowości.
Nasz węzeł kolejowy wygrał Ranking Radia Opola wyprzedzając drugie miejsce aż o 54 głosy. To sukces nas wszystkich. Posłuchaj oficjalnego komunikatu w Radiu Opole.
Dziś o północy kończy się głosowanie na najatrakcyjniejsze miejsce Opolszczyzny. Aktualnie prowadzą Racławice Śląskie, ale tuż za nami plasuje się Zamek w Rogowie Opolskim, który w ostatnim czasie dostaje lawinę głosów. Jeszcze możesz nam pomóc, ale czasu już niewiele.
W niedzielę 16 maja nasz proboszcz, ksiądz Grzegorz Turczyn będzie obchodził uroczysty jubileusz 25-lecia kapłaństwa.
Kabaret Łowcy B., turniej piłkarski strażaków i kino pod gwiazdami to największe atrakcje weekendowej majówki w Głogówku.
Już tylko dwa dni pozostały do zakończenia głosowania na najciekawsze, a najmniej rozdeptane miejsce Opolszczyzny. Wśród nominowanych jest nasza miejscowość. Jutro po południu na antenie Radia będzie można posłuchać audycji poświęconej racławickiej kolei.
W sobotę i poniedziałek nasza drużyna piłkarska przed własną publicznością podejmie drużyny z Kędzierzyna Koźla i Krapkowic.
Już niebawem na wszystkich skrzyżowaniach naszej miejscowości pojawią się tabliczki z nazwami lokalnych ulic.
Udało się, w ostatniej chwili nasz węzeł kolejowy dołączył do najciekawszych miejsc Opolszczyzny i bierze udział w Rankingu Radia Opole. Zwycięzca może być tylko jeden. Dowiedz się jak głosować i z kim rywalizujemy?
Racławia pokonała na wyjeździe Victorię Cisek i przerwała serię porażek zdobywając trzy punkty.
Radio Opole organizuje specjalny ranking, gdzie wybiera się najciekawszy, a mało znany zakątek Opolszczyzny. Jutro dowiemy się, czy zostało przyjęte zgłoszenie naszej miejscowości. Jutro rusza też głosowanie. Potrzebna będzie pomoc czytelników.
Początek lipca 1903 roku to jedne z najtragiczniejszych czasów dla historii Racławic Śląskich. Ówczesne lato przyniosło ze sobą trwające około tydzień ulewne deszcze. Spodziewano się, iż w ich efekcie okoliczne tereny nawiedzi powódź. W dniu 10 lipca o godzinie 5 rano rzeka Osobłoga wystąpiła z brzegów rozlewając się na położone w pobliżu koryta pola i łąki. Szybko okazało się, iż poziom wody rośnie w zastraszającym tempie. Tego samego dnia o godzinie 10 woda przelała się przez tak zwaną małą tamę. Prawdopodobnie był to nie istniejący już niewielki wał chroniący najniżej położone gospodarstwa Racławic (tak zwaną Kolonię, dzisiejsza okolica ulicy Kolonialnej) znajdujący się tuż przy rzece. Miejscowi strażacy rozpoczęli ewakuację rodzin, których domy były najbardziej zagrożone zalaniem. Poza ludźmi ewakuowano też zwierzęta. Około 20 osób mimo kilkukrotnych próśb pozostało w domach.
Potwierdziły się nasze informacje zaprezentowane pod koniec minionego tygodnia. Boisko w Racławicach nie nadaje się do gry i mecz z Unią Krapkowice został odwołany.
Po rozmowie z sołtysem udało się nam dowiedzieć, że jeszcze w tym tygodniu sprawa rozebrania bocznej drogi znajdujące się za racławicką stacją zostanie zgłoszona do prokuratury. Sprawą zbulwersowani są mieszkańcy.
Jak się okazuje o zbrodni Katyńskiej mieszkańcy naszej miejscowości wiedzieli już w 1945 roku. Przez wiele lat była to skrywana tajemnica, o której mówiło się tylko w zaufanym gronie, w wybranych domach.
W ten weekend mecze piłkarskie również zostały odwołane. Mają zostać rozegrane w najbliższą środę, ale wszystko wskazuje na to, że nie dojdzie do rozegrania co najmniej dwóch spotkań.
Najgorzej sytuacja wyglądała o godzinie 5 rano kiedy poziom rzeki oscylował w granicy 380 centymetrów. Zalane zostało między innymi racławickie boisko sportowe.
O godzinie 20 z wodowskazu w Racławicach Śląskich odczytano 320 centymetrów. Oznacza to, że poziom wody ociągnął stan alarmowy. O 60 centymetrów przekroczony jest stan ostrzegawczy. Zobacz zdjęcia z dzisiejszego gradobicia w tym zalane ulica Prudnika.
Niestety w tym roku projekt na dofinansowanie imprezy kolejowej nie zyskał pozytywnej opinii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i nie otrzyma dofinansowania. Mimo tego organizatorzy nie poddają się i zamierzają zorganizować imprezę dzięki wsparciu sponsorów i społecznej pracy.
Sołtys: - jak jej nie odbudują, skieruję sprawę do prokuratury. Prezentuję Państwu, artykuł, który ukazał się dziś w nowej Trybunie Opolskiej dotyczący likwidacji racławickiej drogi. Najciekawsze jest to, że nie można doprosić się wyjaśnień ze strony zarządcy.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
331 dzień roku
Wschód słońca: 7:21.
Górowanie słońca: 11:37.
Zachód słońca: 15:53,
Brzask:: 06:44, Zmierzch:: 16:30,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 46 minut.
Imieniny:
Delfiny, Sylwestra, Konrada
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
Kartka z kalendarza
1855 zm.: Adam Mickiewicz - genialny poeta, wieszcz narodowy.