Sklep on-line:
Nasze social media:
Dziś: niedziela, 6 kwietnia 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

8 lat temu odjechał ostatni pociąg

W środę minęło dokładnie 8 lat od chwili kiedy jak dotąd po raz ostatni linią kolejową z Racławic Śląskich przez Głubczyce do Raciborza kursował pociąg pasażerski. Z tej "okazji" warto pokrótce przedstawić historię tego kolejowego połączenia.

1 stycznia 1855 roku uroczyście otwarto linię kolejową z Raciborza do Głubczyc budowaną przez Towarzystwo Kolei Wilhelma. W planach było dalsze jej przedłużenie przez Racławice i Prudnik do Nysy. Kolejowa spółka popadła w problemy finansowe spowodowane nieurodzajem płodów rolnych, z których przewozu kolej Wilhelma czerpała największe zyski i prace przy rozbudowie zaniechano na 20 lat. W tym czasie wybudowano tylko bocznicę do zakładów cukrowniczych i cegielni w Baborowie, a w 1874 roku lokalną linię kolejową łączącą Głubczyce z Karniowem (Krnovem) - miastem leżącym na terenie Monarchii austrowęgierskiej.

W okolicy Przedgórza Sudeckiego szybko rozbudowywało swoją sieć kolejową Towarzystwo Kolei Górnośląskiej, odpowiedzialne min. za budowę tak zwanej Magistrali Podsudeckiej. Była to linia kolejowa o najwyższym państwowym znaczeniu łącząca miasta Przedgórza Sudeckiego z terenami Górnego Śląska, gdzie szybko rozwijał się przemysł wydobywczy.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Kolej

3 kwietnia 2000 roku - czarny poniedziałek polskiej kolei

Poniedziałek, 3 kwietnia 2000 roku, zapisał się jako jeden z najczarniejszych dni w historii polskiego kolejnictwa. Tego dnia z rozkładu jazdy PKP zniknęły pasażerskie połączenia kolejowe o łącznej długości przekraczającej 1000 kilometrów. Była to największa jednorazowa likwidacja sieci kolejowej w historii III Rzeczypospolitej.


Kolej

Głubczyce znów na kolejowej mapie? Rewitalizacja linii 177 i 294 coraz bliżej - ale jak to na kolei: są opóźnienia

PKP Polskie Linie Kolejowe planują długo wyczekiwaną rewitalizację linii kolejowych nr 177 i 294, które mają ponownie połączyć Racibórz z Głubczycami i dalej z Racławicami Śląskimi.


Dzień Kolejarza

Obchody Dnia Kolejarza i 50-lecia fundacji sztandaru

Dziś (24.11) przypada wspomnienie św. Katarzyny, która jest także patronką kolejarzy.


Tacy sami

Wakacyjne wyjazdy integracyjno-rehabilitacyjne podopiecznych stowarzyszenia Tacy-Sami z Głubczyc

Dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Gminy Głubczyce (projekt "Integracja i rehabilitacja 2023") oraz z Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Głubczycach (projekt "Zwiedzanie, integracja, rehabilitacja") podopieczni Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Tacy Sami z Głubczyc uczestniczyli w wyjazdach integracyjno-rehabilitacyjnych realizowanych w czasie tegorocznych wakacji, które obejmowały turnus i wycieczkę.

Tekst w archiwum

Pora na dokumentację projektową odbudowy linii kolejowej

Odbudowa linii kolejowej z Racławic Śląskich do Głubczyc i Raciborza, to jedyny na Opolszczyźnie projekt zgłoszony do rządowego programu Kolej Plus.

Tekst w archiwum

Impreza kolejowa

Parada lokomotyw i pociągi specjalne

Już w najbliższą niedzielę w Nysie odbędzie się VIII Parada Lokomotyw Turkol.pl 2022

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET