Historia
Wojna trzydziestoletnia i prawdziwa historia Szwedzkiego Słupa
Uważa się, że wojna trzydziestoletnia była konfliktem religijnym, w którym udział pośrednio lub bezpośrednio wzięła większość państw Starego Kontynentu. Tak naprawdę głównym pretekstem do wybuchu wojny były różnice ekonomiczne pomiędzy państwami, księstwami, książętami i jak zawsze niepohamowana żądza władzy.
Państwa wchodzące ówcześnie w skład tzw. Rzeszy Niemieckiej tworzyły twór nazywany Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego. Każdy król, książę, a czasem i arcybiskup państwa wchodzącego w skład Rzeszy miał prawo głosu w wyborach cesarza. Habsburgowie rządzili Niemcami od połowy XV wieku. Przez długie lata dzierżyli stery cesarskie bez słów sprzeciwu. Głównie dlatego, że elektorzy wybierający kajzera byli od Habsburgów zwyczajnie zależni. Źródła mówią, że: Nigdzie w Rzeszy nie było tylu dzierżawców cesarskiej ziemi, co na Śląsku (...). Cesarz rezydujący daleko w Wiedniu, nie miał zwykle żadnego pojęcia, co się na tej ziemi działo.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.
Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.