Racławice Śląskie: Blisko i daleko do Osoblahy
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Dwa tygodnie temu Polska i Czechy weszły do Strefy Schengen. Teraz każdy, kto posiada dowód osobisty lub paszport może legalnie, w dowolnym miejscu przekroczyć granicę. Postanowiłem sprawdzić, co znajduje się za miedzą, za miejscem, gdzie nie tak dawno jeszcze świętowaliśmy przy granicznym szlabanie. Postanowiłem opisać i pokazać Wam zdjęcia z drugiej strony granicy, z miejsca, gdzie dawniej znajdowała się droga do Osoblahy.
Dawniej, przed wojną z Racławic prowadziła do Osobłogi (czeska nazwa Osoblaha, niemiecka przedwojenna Hotzenplotz) szeroka, brukowana droga. W czasach powojennych wożoną nią z Czechosłowacji do Polski buraki, na racławicką stację. Z biegiem lat droga nie była używana. Po polskiej stronie bruk został zasypany przez ziemię z okolicznych pól, po czeskiej na długości około 100 metrów przy samej granicy droga jest zaorana i nie ma praktycznie po niej śladu. Jedynym śladem są liczne kamienie zapewne z dawnego bruku porozrzucane po ogromnym polu.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Rok pański 2007, dzień 21 miesiąca grudzień. Dokument podpisany na okoliczność likwidacji szlabanu granicznego w miejscowości Racławice Śląskie-Osoblaha spowodowany wejściem obu krajów do Strefy Schengen. Tak rozpoczyna się petycja podpisana przez Polaków i Czechów przy dawnym szlabanie granicznym na terenie Racławic Śląskich.
W niedzielę 12 maja po dwuletniej przerwie zorganizowano nabożeństwo majowe przy kapliczce położonej na granicy państwowej.
Ostatni raz parafianie z Racławic Śląskich modlili się tam dwa lata temu w maju 2022 roku.
Kilka dni temu przy granicznej kapliczce maryjnej została ustawiona tablica informacyjna.
Liczba pielgrzymów wędrujących do granicznej kapliczki zaskoczyła.
95 dzień roku
Wschód słońca: 6:17.
Górowanie słońca: 12:52.
Zachód słońca: 19:28,
Brzask:: 05:43, Zmierzch:: 20:01,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 18 minut.
Imieniny:
Ireny, Wincentego
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza, prezbitera
Święta i dni nietypowe:
Dzień jeżdżenia na rowerze, dzień leśnika
Kartka z kalendarza
1871 ur.: Stanisław Grabski - polityk Narodowej Demokracji, ekonomista