historia
Dawniej życie nie było takie łatwe
Zapraszam do lektury artykułu innego, niż wszystkie. Przez kilka dni zbierałem materiały dotyczące tego, jak żyło się w Racławicach w XVIII wieku. Dowiecie się ile było domów i gospodarstw w naszej miejscowości, dlaczego dzieci w wieku 13 lat musiały pracować i to nie u siebie w domu, ale u możnowładców? Kto sprawował władzę we wsi? Dowiesz się, kto jako jedyny we wsi miał prawo do wyrobu wódki? Jakie były podatki (m. in. podatek od kury i jaj). Jak wyglądała umowa małżeńska? Polecam, bardzo ciekawy materiał.
Przed ponad 300 laty na czele wsi stał sąd, w którego skład wchodził sołtys (osoba, która dziedziczyła tą funkcję, a nie była wybierana), czterech przysięgłych (chłopów) oraz siedmiu ławników. Majątek sołtysa był dość spory i składał się z trzech łanów ziemi. To sołtys, jako jedyny mieszkaniec wsi, miał prawo wytwarzania wódki i mógł ją sprzedawać w prowadzonej przy swojej posiadłości gospodzie. Sołtys miał też prawo do handlu rybami.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.
Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.