I nastał czas pojednania
Do stycznia 1945 roku sytuacja na Śląsku była "względnie normalna". Podobnie było z Bożym Narodzeniem, też obchodzono je do końca wojny "jakoś normalnie". Kolejne 12 miesięcy przyniosło jednak drastyczne zmiany.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Po wygaśnięciu epidemii kraj czeski stanął na krawędzi wojny domowej. Tylko duchowieństwo nie mogło narzekać na brak pieniędzy, przywilejów oraz ziem. Szacuje się, że w tym czasie znaczna czeskich gruntów (niektóre źródła podają, że nawet ich połowa) należało do kościoła katolickiego. Sytuacja w Czechach powoli zaogniała się.
Materiał dostępny dla Patronów oraz osób, które kupiły kod dostępowy.Tekst ten mogą przeczytać tylko Patroni strony Raclawice.NET oraz osoby, które wykupiły kod dostępu. Wybierz swoją opcję i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie nasze teksty.
Zobacz, jakie są korzyści z bycia Patronem?
Dbamy o naszych Patronów. Osoby, które są Patronami otrzymują prezenty. Szczegółowe korzyści opisuje tabela:
Co zyskujesz | Patronat 10zł miesięcznie | Patronat 20zł miesięcznie | Patronat 30zł miesięcznie |
---|---|---|---|
Dostęp do ukrytych treści strony Raclawice.NET | |||
Prezent w postaci eBooka (książka o Racławicach lub inna). Wysyłana na e-mail Patrona. |
Raz na pół roku |
Co kwartał |
|
Kupon rabatowy na zakupy w sklepie InspiracyjnySzop, w którym znajdziesz książki o Racławicach i kalendarze kolejowe. W 2024 roku planowana jest premiera nowej książki. Na 2025 rok zaplanowano premiery dwóch nowych książek. |
Do jednorazowego zakupu ze zniżką każdego produktu w sklepie |
Więcej informacji o Patronacie znajdziesz tutaj.
Jeżeli jesteś aktywnym Patronem strony Raclawice.NET, to zyskujesz dostęp do wszystkich jej treści. Musimy tylko zweryfikować Twoją tożsamość.
Jak zdobyć kod Patrona? Po tym, jak zostałeś Patronem wysyłamy na Twój e-mail specjalny kod. Zwykle następuje to w kilka godzin od pierwszej Twojej opłaty patronatu. Jeżeli jesteś aktywnym patronem, a nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu Patrona? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu Patrona.
Nie jesteś jeszcze patronem? Możesz zostać nim w każdej chwili.
Jeżeli kupiłeś w naszym sklepie kod dostępu, to wpisz go poniżej i zaloguj się, aby zobaczyć wszystkie teksty strony.
Jak w 2 minuty zdobyć kod dostępu? Kupisz go w naszym sklepie on-line. Wybierz rodzaj, czyli czas ważności kodu (2 dni lub 30 dni). Zapłać za wybraną opcję. Po chwili oprogramowanie sklepu wyśle do Ciebie link do pobrania pliku tekstowego z tajnym kodem. Ten kod wpisz tutaj. Jeżeli po poprawnym opłaceniu nie dostałeś kodu dostępu, to koniecznie napisz do autora strony.
Zgubiłeś lub zapomniałeś swojego kodu dostępu? Przejdź do formularza odzyskiwania kodu dostępu. Będzie można go odzyskać pod warunkiem, że jego czas ważności jeszcze nie upłynął i już przynajmniej raz był przez Ciebie wpisany.
Osoby starsze, które mają kłopot z obsługą serwisu Patronite lub sklepu on-line również mogą uzyskać pełny dostęp do naszej strony.
Jak uzyskać kod tą metodą? Wykonaj przelew bankowy na konto: mBank o numerze 54 1140 2004 0000 3902 7407 6912, na kwotę 45zł. W tytule wpisz obowiązkowo: "Raclawice.NET + swój e-mail", na przykład: "Raclawice.NET jan_kowalski@wp.pl
". Musisz podać poprawny e-mail, ponieważ na ten adres wyślemy do Ciebie tajny kod odblokowujący dostęp do strony! W polu odbiorcy wpisz WebInspiracje lub Stanisław Stadnicki.
Płacąc 45 złotych otrzymasz dostęp do strony na 100 dni.
Jeżeli masz kod, to zaloguj się wpisując go oraz swój email
Do stycznia 1945 roku sytuacja na Śląsku była "względnie normalna". Podobnie było z Bożym Narodzeniem, też obchodzono je do końca wojny "jakoś normalnie". Kolejne 12 miesięcy przyniosło jednak drastyczne zmiany.
Uważa się, że wojna trzydziestoletnia była konfliktem religijnym, w którym udział pośrednio lub bezpośrednio wzięła większość państw Starego Kontynentu. Tak naprawdę głównym pretekstem do wybuchu wojny były różnice ekonomiczne pomiędzy państwami, księstwami, książętami i jak zawsze niepohamowana żądza władzy.
Krążą często sprzeczne informacje na temat tego, co działo się w Racławicach po 18 marca 1945 roku, po godzinie 13:30, kiedy to oficjalnie i na pewno wieś została zdobyta przez wojska radzieckie.
W źródłach pojawiają się informacje jakoby gdzieś w okolicy Racławic w 1945 roku działania prowadziła 20 Dywizja Waffen-SS, tzw. Dywizja Estońskich Grenadierów pod dowództwem SS-Brigadeführera Franza Augsbergera.
Lokalna komórka NSDAP działała w Racławicach Śląskich od lat 30. XX wieku. Główne biuro miała w jednym z budynku, który dziś znajduje się blisko nowej szkoły. W tym artykule opowiem o tym, jak naziści potraktowali wiernych katolików witających w Racławicach kardynała Adolfa Beltrama. Wydarzenie to miało miejsce na rok przed końcem II wojny światowej.
W nocy z 10 na 11 maja 1963 roku, planowo 10 minut po północy, do Głogówka od strony Kędzierzyna miał dojechać pociąg towarowy. Tak też się stało. Dyżurny ruchu stacji Głogówek był jednak w tym czasie zajęty ruchem kolejowym na terenie stacji i na semaforze wjazdowym od strony Kędzierzyna nadal był ustawiony sygnał stój.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
2 dzień roku
Wschód słońca: 7:49.
Górowanie słońca: 11:54.
Zachód słońca: 15:59,
Brzask:: 07:11, Zmierzch:: 16:37,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 26 minut.
Imieniny:
Izydora, Bazylego, Grzegorza
Aktualny okres kościelny:
Okres Narodzenia Pańskiego
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
Święta i dni nietypowe:
Dzień filmów i książek science-fiction
Kartka z kalendarza
1752 ur.: Franciszek Zabłocki - komediopisarz
1918 ur.: Adam Bahdaj - pisarz
1940 ur.: Zbigniew Romaszewski - działacz opozycji w PRL. Wicemarszałek Senatu RP.
1665: Stefan Czarniecki został mianowany hetmanem polnym koronnym. Urodzony ok. 1599 w Czarnicy, wybitny dowódca wojskowy, kasztelan kijowski, starosta kowelski i tykociński, wojewoda ruski i kijowski. Zasłynął w czasie potopu szwedzkiego z prowadzenia wojny partyzanckiej przeciw wojskom Karola X Gustawa, a także z walk ze zbuntowanym Bohdanem Chmielnickim i w wojnie polsko-rosyjskiej 1654-1667. Zmarł 16 lutego 1665 w Sokołówce.