Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Przydrożne krzyże i kapliczki

Na terenie Racławic Śląskich można zobaczyć kilkanaście unikalnych krzyży i kapliczek. Każdy z nich ma swoją historię. Większość powstała pewnie jako wotum dziękczynne i znajduje się przy gospodarstwach domowych.

Budowa lokalnych krzyży i kapliczek potwierdzała wielkie znaczenie wiary w życiu okolicznych mieszkańców. Największą kaplicą wybudowaną na terenie Racławic Śląskich jest kaplica Cyrusów znajdująca się na ul. Wodnej oraz kaplica Matki Boskiej z grotą lurdzką umiejscowiona przy kościele parafialnym.

Obraz: kapliczkazwyciestwa.jpg

Kapliczka przy ulicy Zwycięstwa

Ciekawą historię ma kapliczka świętego Antoniego, którą można zobaczyć przy szosie łączącej Racławice i Dzierżysławice. Według miejscowego podania niemiecki żołnierz będący w rodzinnym domu w Dzierżysławicach na przepustce, zgubił w tej okolicy klucze (lub inną drogocenną rzecz). Modlił się do świętego Antoniego, patrona rzeczy zgubionych, i udało się. W miejscu, w którym zbudowana jest kapliczka, zguba została znaleziona.

Mimo, że opisywana kapliczka znajduje się w pewnej odległości od zabudować Racławic i Dzierżysławic, to można przy niej zobaczyć często świeże kwiaty i zioła oraz palące się znicze.

Piękny krzyż znajduje się na drodze wylotowej z Racławic w kierunku Klisina. To tak zwany krzyż wzniesiony pomiędzy ?dwoma braćmi?, czyli dwoma rosłymi drzewami bliźniaczo podobnymi do siebie. Patrząc na ten krzyż od razu widzimy, że miejsce jego wzniesienia nie może być przypadkowe. Niestety historia budowy krzyża nie jest znana.

Obraz: dwaj_bracia.jpg

Krzyż przy tak zwanych "dwóch braciach"

Na wielu kapliczkach odnajdziemy dobrze widoczne napisy w języku niemieckim. To między innymi krzyż znajdujący się na cmentarzu, czy niedawno odrestaurowany krzyż z ulicy Głubczyckiej. Z tych napisów dowiemy się kto owe obiekty ufundował i za co dziękuje.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się