Ogg Taf FB aktualny obraz Baner

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

Z abonamentem oglądasz wszystkie treści bez ograniczeń

© Raclawice.NET

Cyfrowa telewizja zamiast analogowej także w Racławicach

"Harmonogram cyfryzacji kraju" zakłada, że do roku 2013 zaprzestanie się nadawania analogowo programów telewizyjnych. Już w tym roku mieszkańcy ziemi prudnickiej będą mogli skorzystać z polskiej telewizji cyfrowej, którą będzie można odbierać za pomocą tradycyjnej anteny.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Juniorzy remisują - wszystkie gole padły w pierwszej połowie

W rozegranym dziś przed południem meczu II ligi juniorów Racławia zremisowała na własnym boisku z ekipą Starego Koźla. (Zobacz galerię zdjęć)

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zasłużone trzy punkty dla Racławic

Spotkanie idealnie rozpoczęło się dla Racławii. W 3 minucie po błędzie obrony piłkę przejął Marian Piliszański i pewnie wykorzystał sytuację sam na sam. (galeria zdjęć)

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W nocy powiało - powalone drzewa i przerwy w dostawie prądu

Przerwy w dostawie energii elektrycznej, powalone drzewa i kilkanaście wyjazdów strażaków to bilans wczorajszej nocy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nasi strażacy mają już nowy samochód

Uroczyste przekazanie planowane jest na dzień 1 maja bieżącego roku, ale na naszej stronie już teraz można zobaczyć zdjęcia nowego nabytku strażaków.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Pamiętamy o smutnej rocznicy

Dokładnie w niedzielę minęło 11 lat od chwili, gdy linią kolejową Głubczyce-Racławice Śląskie przejechał ostatni pociąg.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Historyczne zdjęcie Racławii z lat 70-tych

Do naszej redakcji dotarło piękne zdjęcie piłkarskiej Racławii z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ogłoszenie o sprzedaży gruntów ornych

Sprzedam grunty orne o powierzchni 0,76 ha położone w Racławicach Śląskich. Kontaktowy numer telefonu 513021661.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Odpowiedzi na wczorajszy test dotyczący życia Jana Pawła II

Zgodnie z obietnicą prezentujemy dziś nasze odpowiedzi do testu zaprezentowanego wczoraj na stronie internetowej Racławic Śląskich. Test dotyczył życia papieża Jana Pawła II. Gdyby istniała sprzeczność co do odpowiedzi prosimy o kontakt.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Cenny remis na wyjeździe

Dobry wynik naszego klubu piłkarskiego w Jasienicy Górnej. Nasi piłkarze prowadzili, ale miejscowi w końcówce spotkania doprowadzili do remisu.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Sześć lat temu umarł papież

Dziś szósta rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym dniu szczególnie wspominamy papieża Polaka. W mijającym tygodniu nasza młodzież rozwiązywała test znajomości życia Karola Wojtyły. Prezentujemy ten test na naszej stronie. Można samemu spróbować odpowiedzieć na zadane pytania, a wiele z nich jest naprawdę trudnych. Nasze odpowiedzi zaprezentujemy jutro.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Prima Aprilis tylko w połowie

Dziś uzupełniamy materiał przedstawiony wczoraj, który dotyczył wykolejenia się lokomotywy na racławickiej łącznicy (była to prawdziwa informacja), ale też napiszemy o tym, co było prima aprilisowym żartem.

Przeczytaj
w którym dawniej rozpoczynała się kolejowa łącznica=
© Raclawice.NET

Chcą odbudować łącznicę

W tym roku planowana jest odbudowa tak zwanej łącznicy kolejowej, czyli toru łączącego stronę południową racławickiego dworca z torami do Kędzierzyna Koźla. Dzięki temu ma być ułatwiony transport żwiru koleją z naszej stacji.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dziś 80 rocznica uruchomienia Banku Spółdzielczego w Głogówku

Z tej okazji w racławickiej kasie można było otrzymać pamiątkowe gadżety: książki, parasolki, długopisy, breloki oraz bankowe cukierki.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kwietny Bieg pod znakiem zapytania

Każdego roku na przełomie maja i czerwca przez całą Polskę organizowana była specjalna sztafeta biegaczy, do której na trasie mógł dołączyć każdy chętny. Wszystko po ty, by uczcić pierwszą wizytę w naszym kraju Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym roku organizacja przedsięwzięcia stoi pod znakiem zapytania.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ogólnopolski Konkurs o życiu i posłannictwie Jana Pawła II "Olimpus-2011"

(...) miał miejsce dnia 29 marca 2011r. w Zespole Szkół w Racławicach Śl. Wzięło w nim udział 16 uczniów z klasy IV i VI Szkoły Podstawowej oraz 31 uczniów z klas I-III Gimnazjum, czyli ogółem 47 osób.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Artykuł dotyczący działań wojennych - podsumowanie

Po publikacji materiałów dotyczących działań wojennych przeprowadzonych w marcu 1945 roku w Racławicach Śląskich odezwało się wielu czytelników.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Bezcenne zwycięstwo nad Ruchem

W telewizji dziś królował Adam Małysz, ale serce kibica piłkarskiego było na naszym boisku, gdzie Racławia grała z Ruchem Zdzieszowice.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dziś śpimy o godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę należy przestawić wskazówki zegara z godziny 2 na godzinę 3.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Do Racławic przyjedzie druga drużyna Ruchu Zdzieszowice

W sobotę druga wiosenna kolejka w piłkarskiej lidze okręgowej. Nasz zespół zagra z liderem ze Zdzieszowic. Być może rywal stawi się u nas w osłabionym składzie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część czwarta)

Trudno jednoznacznie opisać działania wojenne w Racławicach, ale między niedzielą, a poniedziałkiem miejscowość raz była pod władaniem niemieckim, a raz rosyjskim. Mieszańców ukrywających się w piwnicach w poniedziałek znaleźli Rosjanie. Szczęście mieli Ci, którzy mieli przy sobie biżuterię lub zegarki.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część trzecia)

W niedzielę rano 18 marca rosyjscy żołnierze byli już na ulicy Głubczyckiej. Gospodarzom, którzy pozostali w swoich domach odbierali konie. Pewnie w tym czasie wojskom niemieckim udało się w pobliżu Racławic wydostać z tak zwanego kotła, ponieważ do Racławic wkroczyła grupa niemieckich żołnierzy. Zmusili oni Rosjan do wycofania się.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część druga)

Rosjanie do miejscowości wkroczyli od południa, od strony Pomorzowic. Jeden z żyjących do dziś byłych mieszkańców pamięta, że spoglądając z dachu swojego domu widział jak od strony lasu wychodzą żołnierze rosyjscy i zbliżają się do rzeki. Wtedy przestraszył się i z całą rodziną uciekł w kierunku Prudnika.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Działania wojenne w okolicy Racławic Śląskich w marcu 1945 roku i późniejsze losy niemieckich mieszkańców tej miejscowości (część I)

Do lipca 1944 roku mieszkańcy Racławic Śląskich bezpośrednio nie odczuli skutków trwającej wojny. Życie toczyło się swoim spokojnym rytmem, a działaniach zbrojnych czytano w prasie i słuchano audycji radiowych. Z czasem coraz to więcej młodzieńców oraz mężczyzn było zaciąganych do armii. Jeśli wierzyć statystyce prowadzonej przez ówczesnego mieszkańca Paula Kapustę na front odesłano 231 mieszkańców Racławic Śląskich z czego większość nigdy nie wróciła do domów.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja