Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie - książka o historii parafii Racławice Śląskie

Przewiń w dół, aby odkryć treści tej strony
Ogg Taf FB aktualny obraz

Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie - książka o historii parafii Racławice Śląskie

Kościół racławicki jest wzorowym przykładem zachowania tradycji chrześcijańsko-narodowych i symbolem wiary. Wzniesiony na tzw. „szkolnym wzgórzu” zaprasza wiernych o każdej porze roku, a zwłaszcza w czasie odpustu parafialnego przypadającego na dzień 15 sierpnia. Wtedy przed Madonną „wypędzoną” z Kresów Wschodnich modlą się potomkowie tych, którzy przeżyli napaść oprawców w 1944 roku. Dziękują za otrzymane łaski i proszą o kolejne dla siebie i swoich rodzin.

Książka parafialna

Jak zamówić książkę?

Publikacja dostępna jest w tradycyjnej formie drukowanej oraz jako eBook (plik PDF).

Opis książki

Okładka książki Matka Boska Buszczecka

Okładka książki

Książka ps. „Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie – dzieje parafii oraz kult maryjny w Racławicach Śląskich” próbuje połączyć historię dwóch miejsc, dwóch domów Matki Bożej. Przybliża najstarsze dzieje Racławic Śląskich i Buszcza. Przytacza trudne lata 1944-1945 kiedy to ludność polska zamieszkująca Kresy Wschodnie przeżyła bestialskie ataki nacjonalistów, a potem każdego dnia drżała o swój los.

Kiedy ogłoszono, że na jubileusz 70-lecia przywiezienia obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej do Racławic Śląskich powstanie książka opisująca dzieje łaskami słynącego obrazu pochodzącego z Buszcza, nie przypuszczano, że jeszcze przed napisaniem pierwszego zdania temat ten spotka się z tak dużym zainteresowaniem. Parafianie z Racławic Śląskich ochoczo udostępnili posiadane przez siebie zdjęcia, dokumenty, listy i pamiątki. Część z nich można zobaczyć w tej książce.

Przygotowując tę książkę udało się dotrzeć do wielu ciekawych informacji, z których część nigdy wcześniej i nigdzie nie była publikowana. Niech jej lektura będzie dla Państwa przygodą i szansą odkrycia, a może poznania od nowa kultu Matki Odkupiciela, która jest Jedna i Jedyna – obecna w dziele odkupienia nas wszystkich, a jednocześnie tak różna dla nas. Namalowana w obrazach, z których każdy karze spojrzeć na Nią z innej strony, także poprzez pryzmat czasów i ludzi związanych z Jej obliczem zapisanym w tych obrazach.

Książka potwierdza jak dużą czcią darzy i darzyło się na przestrzeni Matkę Boską w Racławicach Śląskich i Buszczu. Kult pielgrzymowania do kościoła racławickiego nie wygasł, a wręcz przeciwnie – jest coraz większy i żywszy. Podobnie w Buszczu, gdzie po latach problemów odrodziła się wspólnota parafialna, a w okresie wydania tej książki uroczyście wprowadzono do tamtejszego kościoła kopię obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej.

Książka składa się z następujących rozdziałów:

 • Wstęp
 • Dzieje parafii w Racławicach Śląskich do 1945 roku i tradycje Kultu Maryjnego
 • Historia i dzieje Buszcza
 • Parafia w Buszczu i kult Matki Bożej
 • Wojna i przywiezienie obrazu do Racławic Śląskich
 • Dalsze losy parafii w Racławicach Śląskich i kontynuacja kultu
 • Posłowie
 • Aneksy
  • Poczet proboszczów w parafii Buszcze
  • Poczet proboszczów w parafii Racławice Śląskie przed II wojną światową
  • Poczet proboszczów parafii Racławice Śląskie po II wojnie światowej
  • Wiersze i pieśni poświęcone Matce Boskiej Buszczeckiej
  • Fotografie

W skrócie można powiedzieć, że w tej pięknie wydanej książce czytelnik znajdzie: pełną historię parafii do wybuchu II wojny światowej, ogólną historię Buszcza, historię przywiezienia do Racławic Śląskich obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej oraz opis historii parafii po 1945 roku.


Książka ma format B5 i składa się z 72 stron + 4 stron okładki. Papier kredowy, pełny kolor. Zawiera mnóstwo nigdzie wcześniej nie publikowanych fotografii. Wydawcą jest Rzymskokatolicka Parafia WNMP w Racławicach Śląskich. Książkę możesz kupić w naszym sklepie internetowym. Data wydania: sierpnień 2015r.

Darmowy fragment

Zapraszamy do pobrania darmowego fragmentu książki, a następnie do jej zakupu.

Pobierz darmowy fragment książki (plik PDF, rozmiar ok. 7 MB).

Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja