Pożar i poszukiwania dębu oraz obrazu Świętej Rodziny
W niedzielę, we wczesnych godzinach porannych strażacy z Racławic Śląskich zostali wezwani do ugaszenia pożaru starego dębu rosnącego niedaleko rzeki Osobłogi.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W niedzielę, we wczesnych godzinach porannych strażacy z Racławic Śląskich zostali wezwani do ugaszenia pożaru starego dębu rosnącego niedaleko rzeki Osobłogi.
W ostatnią sobotę marca przechodzimy na czas letni. W nocy przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę do przodu (powinno się to zrobić z godziny 2 na godzinę 3).
W związku z pandemią koronawirusa i utrudnionym kolportażem gazetki parafialnej na naszej stronie publikujemy aktualne ogłoszenia parafialne oraz Porządek Nabożeństw. Szanując Dane Osobowe w przypadku żyjących osób nie będziemy publikowali ich imion oraz nazwisk. Dane osób zmarłych publikowane są tradycyjnie.
Drodzy Parafianie. Podaję Wam kwestie związane z życiem parafialnym na podstawie Dekretu Ks. Biskupa Andrzeja Czai na czas trwania pandemii koronawirusa.
Wielce zasłużony dla dziejów racławickiej parafii ks. Schubert w 1933 roku rozpoczął prace polegające na rozbudowie kościoła.
Dziś cofamy się 15 lat do 2005 roku i przypominamy sobie dawną zimę. Zobaczcie 14 zdjęć ulic Racławic Śląskich. Zobacz jak zmieniła się nasza miejscowość, jak wiele domów wyremontowano lub pomalowano.
O tym zdjęciu wiemy wszystko. Nie trzeba szukać miejsca, bo każdy je zna. Czego nie wiemy?
Już od kilku miesięcy możemy zobaczyć, że na naszej rzece przeprowadzono okresową wycinkę krzaków.
Wracamy do serii poszukiwania miejsc, w których wykonano pewne zdjęcia. Dziś przenosimy się na ulicę Zwycięstwa.
W środę 18 marca przypada Doroczny Dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii.
Wczoraj (poniedziałek) dokładnie o godzinie 11 bocian spacerował po racławickich łąkach, w pobliżu stawów, przy drodze do Głogówka.
Dziś w trudnym czasie i poleceń, aby zostać w domach, rozpoczynam cykl ciekawych artykułów, które dotyczyć będą historii i krajobrazu Racławic.
Prezentujemy zbiór najważniejszych informacji o tym, co w gminie i okolicy, w temacie koronawirusa.
11 marca, to Dzień Sołtysa, czyli dzień, w którym pamięta się o osobach stojących na czele sołectwa.
Podpisany niedawno przez Prezydenta RP Program Kolej+ może uratować zawieszoną od 20 lat linię kolejową Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz.
W najbliższy czwartek rozpoczną się tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne. Poprowadzi jest ojciec Grzegorz z Gliwic. Program Rekolekcji: Aktualizacja
Mnóstwo artykułów, mniej reklam, nowe działy oraz zmieniona forma graficzna.
Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Szonów-Głogówek. Objazd wyznaczono przez Racławice Śląskie. Oznacza to, że ruch w naszej miejscowości może zwiększyć się nawet 3-krotnie.
Wczoraj (środa) władze Gminy Głogówek z burmistrzem Piotrem Bujakiem na czele uczciły pamięć ofiar Marszów Śmierci w 75. rocznicę tej tragedii.
W sobotę na stacji kolejowej w Racławicach Śląskich kręcono ujęcia do reklamy znanej marki.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
2 dzień roku
Wschód słońca: 7:49.
Górowanie słońca: 11:54.
Zachód słońca: 15:59,
Brzask:: 07:11, Zmierzch:: 16:37,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 26 minut.
Imieniny:
Izydora, Bazylego, Grzegorza
Aktualny okres kościelny:
Okres Narodzenia Pańskiego
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
Święta i dni nietypowe:
Dzień filmów i książek science-fiction
Kartka z kalendarza
1752 ur.: Franciszek Zabłocki - komediopisarz
1918 ur.: Adam Bahdaj - pisarz
1940 ur.: Zbigniew Romaszewski - działacz opozycji w PRL. Wicemarszałek Senatu RP.
1665: Stefan Czarniecki został mianowany hetmanem polnym koronnym. Urodzony ok. 1599 w Czarnicy, wybitny dowódca wojskowy, kasztelan kijowski, starosta kowelski i tykociński, wojewoda ruski i kijowski. Zasłynął w czasie potopu szwedzkiego z prowadzenia wojny partyzanckiej przeciw wojskom Karola X Gustawa, a także z walk ze zbuntowanym Bohdanem Chmielnickim i w wojnie polsko-rosyjskiej 1654-1667. Zmarł 16 lutego 1665 w Sokołówce.