Ten skrawek ziemi ojczystej
W obecności ks. biskupa Rudolfa Pierskały rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 70-lecia przywiezienia do Racławic Śląskich łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Buszczeckiej.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
W obecności ks. biskupa Rudolfa Pierskały rozpoczęło się świętowanie jubileuszu 70-lecia przywiezienia do Racławic Śląskich łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Buszczeckiej.
Znany prudnicki działacz i trener w nowym sezonie poprowadzi piłkarski klub z Racławic Śląskich. Zapytaliśmy go o pierwsze wrażenia z pracy na nowym gruncie oraz plany na nadchodzące rozgrywki. Dowiemy się też, którzy zawodnicy pozostali w Racławii, a którzy z niej odeszli. Odważnie pytamy o najważniejsze mecze i to, czy trener musi coś udowadniać.
Prezentujemy zaktualizowane informacje o nadchodzącym Odpuście Parafialnym. Nowością będzie projekcja specjalnego filmu nagranego 2 tygodnie temu w Buszczu oraz koncert piosenkarzy związanych z grupą Lewiniacy. W artykule link do pobrania fragmentu nowej książki, która dostępna będzie już 15 sierpnia.
Na przypadający w sobotę odpust parafialny ma być dostępna zupełnie nowa pozycja książkowa, która opisuje historię racławickiej parafii oraz tradycję kultu Matki Bożej w Buszczu i Racławicach Śląskich.
W sobotę piłkarska Racławia zagra pierwszy mecz nowego sezonu. Nasz zespół udaje się na wyjazd do Rozmierki.
Około godziny 10:30 strażacy zostali powiadomieni o pożarze zboża na polu pomiędzy Racławicami Śląskimi, a Klisinem.
W sobotę 15 sierpnia przypada doroczny Odpust Parafialny w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także 70-ta rocznica przywiezienia do Racławic Śląskich obrazu Matki Bożej, który wcześniej znajdował się w Buszczu na Kresach Wschodnich. Na ten czas organizowane są duże uroczystości.
Niedziela przypadająca najbliżej wspomnienia Św. Krzysztofa, to czas, w którym w wielu parafiach święci się pojazdy mechaniczne. Tak samo było w Racławicach Śląskich.
Jeśli używasz Windowsa 7 lub 8, to już za dwa dni Twój komputer może automatycznie zmienić się w komputer używający Windows 10. Przygotuj się na nieoczekiwane.
Już za kilka dni wielka uroczystość dla wszystkich osób duchowo związanych z Kresami Wschodnimi. W Buszczu, skąd przywieziono w 1945 roku obraz Matki Boskiej Buszczeckiej do Racławic, odbędzie się wprowadzenie kopii obrazu, która została wykonana w tym roku.
Za tydzień, w dniach 24-26 lipca w Klisinie organizowany jest Festyn. Organizatorzy zadbali o ciekawe atrakcje. Wśród nich warto wyróżnić koncerty Rafała Nosala z grupy Bohema oraz Dariusza Czarnego byłego muzyka Starego Dobrego Małżeństwa.
Nie jest zaskoczeniem, że w niedzielę, dzień wolny od pracy, drogowcy wykonują pewne roboty drogowe.
To będzie materiał rodem z Sensacji XX wieku. Przeglądając i porządkując fotografie wykonane w ostatnich latach udowodniłem (jak mi się wydaje) tezę wygłoszoną przez znawcę lokalnych tajemnic, doktora historii, który kazał szukać pewnej prawidłowości w budowie kościołów naszej okolicy. Po zobaczeniu zdjęć zaprezentowanych w tym artykule (uwaga, zrobiłem je kilka lat temu, a nie specjalnie teraz) zobaczysz jakie znaczenie mają kościelne wieże. Czy wierzysz w to, że z Racławic można zobaczyć ratusz w Głogówku, a nawet uwaga - Lisięcice? Jeśli nie, to po zapoznaniu się z tym artykułem zmienisz zdanie i dowiesz się, że jak ważne były wieże kościołów. Szczególnie polecam zdjęcia prezentujące często 15 kilometrowe perspektywy.
Mieszkanka Racławic ma do oddania psa. Ma 8 tygodni. Odda tylko w dobre ręce (przyszły właściciel musi zapewnić, że piesek nie będzie trzymany na łańcuchu). Pies jest słodki i uroczy.
Mieszkańcy Racławic Śląskich przygotowali i udostępnili ciekawą trasę turystyczną, której pokonanie gwarantuje poznanie najważniejszych atrakcji tej miejscowości. Przygotowane dwie duże tablice z mapami oraz jedną z herbem miejscowości. W tym artykule dowiecie się, skąd wzięło się hasło promujące nasze sołectwo, czyli "miejscowość pełna pary"
Już 22 sierpnia odbędzie się piąta edycja górskiego maratonu Prudnik-Pradziad. Co roku zadanie czekające uczestników jest takie samo. Należy do godziny 20:00 dojść na szczyt najwyższej góry Moraw.
Nowy sezon piłkarski rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia. Nasi piłkarze pierwszy mecz w lidze okręgowej zagrają na wyjeździe z beniaminkiem, klubem Jedność Rozmierka. W Pucharze Polski czeka nas daleki wyjazd na koniec województwa, ale wygrana w tym meczu da pojedynek z III-ligowym Ruchem Zdzieszowice.
Był w Racławicach taki okres, w którym przez około 100 lat dochodziło do konfliktów pomiędzy katolikami, a protestantami. Przez około 2 lata we wsi tak wrzało, że wielu osobom groziła śmierć, a do rozwiązania problemów proszono samego cesarza. Interweniowali książęta raciborsko-opolscy oraz Jerzy Rudolf - legnicki książę. Raz wypędzano duchownego katolickiego, innym razem pastora protestanckiego, a kilku mieszkańców Racławic przez prawie rok więziono w Głogówku. Ten artykuł będzie o racławickiej "wojnie domowej", ale pokazuje też pewien fakt, który może całkowicie zmienić dotychczasowe przypuszczenia na temat tego, dlaczego zbudowano Szwedzki Słup!
Tak wynika ze stanowiska władz gminy Głubczyce, która wydaje odpowiednie zgody na to, aby dosłownie kilkaset metrów od granicy naszej miejscowości powstał zakład przetwórstwa odpadów sztucznych
Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum odebrali świadectwa. Rozpoczęły się tak wyczekiwane wakacje. Hitem przedstawienia kończącego naukę był film przedstawiający życie szkolne. Dodatkowo w galerii 40 zdjęć!
202 dzień roku
Wschód słońca: 5:04.
Górowanie słońca: 12:56.
Zachód słońca: 20:48,
Brzask:: 04:23, Zmierzch:: 21:29,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 6 minut.
Imieniny:
Daniela, Diany, Wawrzyńca
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła, wspomnienie św. Apolinarego, biskupa i męczennika
Kartka z kalendarza
1907 ur.: Kazimierz Moczarski, żołnierz AK, pisarz, dziennikarz, autor "Rozmów z katem"
1946: Na stokach poznańskiej cytadeli w ostatniej publicznej egzekucji w Polsce został powieszony niemiecki zbrodniarz wojenny i były namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser, przedtem prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańsk.