Dziś: wtorek, 4 lutego 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Kolej w Racławicach Śląskich przed i w trakcie pierwszych lat wojny do czasu realizacji tajnej operacji o kryptonimie "Kranich"

W efekcie działań wojennych i wysadzenia torów pod Koźlem, ostatnią czynną linią kolejową, którą można było ewakuować na zachód ludność od strony Głubczyc była linia kolejowa z Raciborza. Samo miasto było już zasadniczo zdobyte, ale tory pod Raciborzem były bronione do końca.

Im bliżej było końca, im bliżej było tego, że Rosjanie wejdą do Racławic, tym w pociągach więcej widywałam żołnierzy niż zwykłych ludzi - mówiła mi jedna z byłych mieszkanek. Zasadniczo ruch kolejowy do marca 1945 roku organizowany był normalnie. Pewną informacją o tym, że na froncie dzieje się już źle było dla mieszkańców to, że sprzed dworca zniknęły taksówki. Wprowadzono reglamentację paliwa. Wróciły dawno już nie widziane dorożki, a dwie stacji paliw: przy siedzibie gminy oraz w rejonie obecnej ul. Prudnickiej, musiały zawiesić działalność.

Prawdopodobnie szczególnie dużo niemieckich żołnierzy podróżowało pociągiem linią kolejową do Głubczyc i dalej. Wiele świadków jak i literatura potwierdzają, że wysyłano ich do Raciborza na urlopy.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Plan wydawniczy

Trzy nowe książki o Racławicach i nie tylko (także Prudnik, Głogówek, Głubczyce) pojawią się w 2025 roku

Plan wydawniczy na najbliższe miesiące jest bardzo ambitny. M.in. zakłada publikację książki, na którą czekałem ponad 20 lat! Zobacz jakie to książki i kiedy zostaną wydane.


Historia kolei

Historia budowy kolei w Racławicach Śląskich

Długo mieszkańcy Racławic Śląskich czekali na kolejowe połączenia za światem. Na przeszkodzie stały problemy spółek kolejowych budujących stalowe trakty i przedłużające się w nieskończoność pertraktacje z urzędami oraz próby dogadania się z wojskowymi. Jak to często bywało w przypadku nowych wynalazków musiało minąć trochę czasu zanim beton urzędniczy i wojskowy zrozumiał, że kolej może nie tylko dawać niezły zarobek, ale przede wszystkim może pomóc wygrać wojnę.


Jan Hus

Najazdy Husytów i zagrożenia wojenne z XIV oraz XV wieku. Czasy kiedy wszystkich mieszkańców Laskowic i Nowego Browińca zabito

W XIV wieku Europę zalała fala czarnej śmierci. Dżuma zabiła od 30 do 60 procent ówczesnej ludności Starego Kontynentu. Choroba znacznie bardziej dotknęła Czechy niż Polskę. Kraj czeski cierpiał na niedobór rąk do pracy, a ludność była uciskana nadmiernymi podatkami.


Szwedzki Słup

Wojna trzydziestoletnia i prawdziwa historia Szwedzkiego Słupa

Uważa się, że wojna trzydziestoletnia była konfliktem religijnym, w którym udział pośrednio lub bezpośrednio wzięła większość państw Starego Kontynentu. Tak naprawdę głównym pretekstem do wybuchu wojny były różnice ekonomiczne pomiędzy państwami, księstwami, książętami i jak zawsze niepohamowana żądza władzy.


Dzień Kolejarza

Obchody Dnia Kolejarza i 50-lecia fundacji sztandaru

Dziś (24.11) przypada wspomnienie św. Katarzyny, która jest także patronką kolejarzy.


Sztandar

Ważny jubileusz przypadnie w niedzielę

Mija 50 lat od momentu fundacji sztandaru kolejowego w Racławicach Śląskich.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET