Dziś: środa, 25 grudnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Sensacyjne informacje o prawdopodobnie największej powodzi w dziejach Racławic Śląskich

Trochę przypadkowo odkryłem, że w 1938 roku była w Racławicach Śląskich (i nie tylko) być może największa powódź w historii, którą według mojej teorii zataili naziści.

Od kilku dni można już kupić nowe książki pt. Zdani na łaskę Osobłogi. W książce jest rozdział o tajemniczej powodzi z 1938 roku. Wyjaśniam tam swoją teorię, że mogła to być najtragiczniejsza powódź, ale zataili ją niemieccy działacze polityczni, ponieważ zdarzenie wystąpiło chwilę przed tym jak do Prudnika przyjechał Adolf Hitler. I uwaga:

W ostatnich dniach kilka osób, które kupiły książkę i przyjechały ją odebrać osobiście (nie znając treści książki) dodały informacje sensacyjne, ale potwierdzające moją tezę.

- Kiedy moja rodzina w 1945 roku przyjechała tutaj do Racławic, to wybrała dom na Ogrodowej. Mieszkała tam Niemka, która przeżyła wojnę. Pokazała mojej babci nadal mokrą fasadę domu zalanego po sam dach! Nikt jej wtedy nie wierzył, ale ostrzegała nas, że rzeka zalewa domy, a tuż przed wojną była tak straszna powódź, jakiej nigdy przedtem nie było. Nikt o niej nie pisał, a zdjęcia zabrali ss-mani - mówiła mi kobieta, która już w Racławicach nie mieszka.

Pewien Pan dodał coś podobnego: Ty wiesz co, że moja mama jak zamieszkała w 1945 roku na Kolonialnej to jakaś Niemka pokazała jej dokąd w 1937 (błędnie podał datę) zalało jej dom i mówiła, że to było coś strasznego.

Inna osoba jeszcze dodała: To, że ludzie mówią, że woda z rzeki, z rzeki? doszła do schodów kościoła, to prawda, bo to się wydarzyło w 1938 roku. To, co się wtedy działo jest nie do opisania.

Mając na uwadze wydarzenia z tego roku z września możemy sobie jedynie wyobrazić jak ogromny opad deszczu spadł 1 września 1938 roku. Dziwna data przyznacie? Na rok przed wybuchem wojny.

W książce, której zakup Wam polecam dokładnie opisuję swoją teorię powodzi z 1938 roku i tego jak może być ona powiązana z przyjazdem do Prudnika Adolfa Hitlera. Do tej pory chyba nikt nie zauważył, że Hitler raczej normalnie do Prudnika nie dojechał pociągiem, ponieważ co jest pewne i potwierdzone w źródłach woda z powodzi zniszczyła tory m.in. w Nysie, czy Szybowicach, ale jest pewne, że jego skład stał tam na stacji.

Książki pt. Zdani na łaskę Osobłogi można kupić tutaj

Obraz: powodz1938.jpg

Patrząc na to, co w 1938 roku działo się w Nysie aż trudno uwierzyć w to, że wtedy w Racławicach nie było wielkiej wody.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Książka

Największe powodzie w dziejach Racławic Śląskich - nowa książka już w sprzedaży

Wczoraj do sprzedaży (on-line i stacjonarnej) trafiła nowa książka pt. Zdani na łaskę Osobłogi.


Roboty

Odtwarzanie rowu i czyszczenie przepustu

Przy ul. Mikołaja Kopernika od kilku dni trwają prace nad oczyszczeniem rowu.


Zdani na łaskę Osobłogi

Nowa książka: opowieść o dziesiątkach lat powodziowych tragedii, obecny nakład już prawie cały jest zarezerwowany

W ciągu najbliższych 2 tygodni, przed Świętami, do sprzedaży trafi nowa książka pt. Zdani na łaskę Osobłogi.


Wał przeciwpowodziowy

Wał przeciwpowodziowy odtworzony

Niedawno zakończyły się prace nad odbudową zniszczonego (zmytego) przed powódź wału przeciwpowodziowego w Racławicach Śląskich.


Tunel

Kolejne naprawy po powodzi

Jeszcze w tym roku naprawiony ma być wał przeciwpowodziowy w rejonie tzw. Kolonii.


Powódź

Powódź widziana oczami strażaków

Na wstępie artykułu chciałbym zaznaczyć, że wszystko to, co zostało w poniższym artykule opisane, wydarzyło się naprawdę podczas tegorocznej powodzi, która miała miejsce miesiąc temu. Są to unikalne momenty, odczucia i przeżycia strażaków z tamtych dni.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET