Dziś: wtorek, 23 lipca 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Książki "W 1945 roku zmieniło się wszystko" ponownie do kupienia

Dotarł już do nas dodruk nowych książek i ponownie trafiły one do sprzedaży.

Większość dodruku jest już zarezerwowana, a w sklepie on-line dostępnych jest kilka tzw. wolnych książek, które może kupić każdy chętny. Zapraszamy do zakupów. Udało się utrzymać cenę z pierwotnej sprzedaży czyli tylko 50zł. Do każdej książki jest dodawana gratis rozkładana mapa A4 prezentująca walki o Racławice Śląskie w marcu 1945 roku.

Książka pt. W 1945 roku zmieniło się wszystko opowiada o tym, co działo się w Racławicach Śląskich przed, w trakcie, po II wojnie światowej. Składa się z prawie 150 stron, w środku mnóstwo starszych i archiwalnych fotografii. Chyba najciekawsze są autentyczne wspomnienia świadków wydarzeń sprzed 70 lat. Np.:

W sobotę 17 marca nikt już nie przyszedł do nas po jedzenie. Wszyscy maszerowali od razu dalej, wystraszeni i biedni. Późnym popołudniem zwolniono nas z obowiązku gotowania obiadów i odesłano do domów. Na ulicy Ritter pełno było żołnierzy i cywilów. Tych drugich ustawiano rzędami po trzy-cztery osoby. Z wozami, zaprzęgami, nawet taczkami i jakimiś bagażami szli oni dalej na zachód. Ludzi było tak dużo, że minęło sporo czasu zanim dotarłam do swojego domu na Kolonii (...)

Popołudniu do naszej piwnicy weszli już Rosjanie. Zabrali nam zegarki. Chcieli więcej i zrobiło się źle, bo nie mieliśmy co im dać. Na schodach do piwnicy ustawiono już nawet karabin maszynowy. Szczęśliwie mój wujek Teodor znał trochę język rosyjski. Nie wiem, co powiedział, ale wiem, że udało mu się przesunąć w czasie nasze ewentualne rozstrzelanie. Rosjanie sobie poszli. Od tego momentu wiele osób nie czuło się już bezpiecznie w naszej piwnicy. Część wróciła do swoich domów - wspomina Gertruda Kampe z domu Nowak.

Serdecznie zapraszamy do zakupów nowej książki w naszym sklepie on-line.

Obraz: ksiazkaponowniedostepna.jpg
Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
Książka

Nakład wyczerpany, będzie dodruk, ważne informacje

W związku z pełnym wyczerpaniem się nakładu książki pt. W 1945 roku wszystko się zmieniło, zdecydowano o dodruku. Publikuję ważne informacje dla wszystkich, którzy jeszcze są zainteresowani zakupem tej książki.


Książka

Nowa książka już do kupienia - niski nakład, a 25% już sprzedane

Od dziś (6.03) można kupić nową książkę o historii Racławi Śląskich pt.: W 1945 roku wszystko się zmieniło.


Ks. scholz

Zła się nie uląkł, wiernych nie opuścił

Odważnie został na parafii, kiedy trwały bombardowania i płonęła cała okolica. Potem Rosjanie mimo choroby pędzili go do kopania grobów. Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim ostatnim niemieckim proboszczem Racławic Śląskich.


Książka

Wkrótce premiera nowej książki: tym razem dotyczy ona wojny

"W 1945 roku zmieniło się wszystko", to tytuł nowej publikacji książkowej, która wkrótce trafi do sprzedaży.


Książka

Nowy eBook i książka 40% taniej

Do sprzedaży w bardzo niskiej cenie trafiła elektroniczna wersja książki tzw. eBook pt. Nie możemy zapomnieć, która opisuje życie i duszpasterstwo śp. ks. Grzegorza Turczyna.


Książka

Racławice Śląskie od lat 20-tych XX wieku do 1945 roku

W 1928 roku przeprowadzono spis ludności powiatu prudnickiego. Racławice Śląskie liczyły wtedy 3063 mieszkańców. Naczelnikiem urzędu gminy Racławice Śląskie był Berthold Ritter.


Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET