Historia
Tajemnice obrazów Stacji Drogi Krzyżowej
W najbliższym czasie rozpoczyna się Wielki Post. Na naszej stronie przez ten okres zastanowimy się nad tym jakie tajemnice kryją racławickie obrazy Stacji Drogi Krzyżowej. Dziś dowiemy się skąd w kościele katolickim wzięło się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w Racławicach Śląskich obrazy przedstawiające mękę Jezusa Chrystusa.
Obrazy Drogi Krzyżowej są ciemne. Nie wszystko na nich widać na pierwszy rzut oka. Kryją w sobie wiele ciekawostek i tajemnic. Przede wszystkim nawiązują do nabożeństwa, w którym głównym tematem jest przejście Pana Jezusa od pretorium Piłata na Golgotę. Męka Jezusa rozważana jest na 14 symbolicznych stacjach.
Uważa się, że tylko 9 z 14 stacji ma swoją podstawę geograficzną w opisie męki. Pismo Święte nie zawiera zatem dokładnej trasy Drogi Krzyżowej. Tradycja nabożeństw powstała w Jerozolimie. Za prekursorów uważa się zakon franciszkański. Franciszkanie próbując odtworzyć ostatnią drogę Jezusa zatrzymywali się w miejscach nazywanych stacjami. Liczbę 14 stacji ustalono ostatecznie dopiero w XVII wieku.