Dziś: sobota, 12 lipca 2025r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Historia przybycia do Racławic Śląskich obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej

62 lata temu mieszkańcy wsi Buszcze przywieźli do Racławic Śląskich łaskami słynący obraz Matki Bożej. Ich bardzo długa droga do Racławic to wspomnienie mordowanych rodzin i przyjaciół, spalona miejscowość wraz z kościołem, a przede wszystkim cudem ocalony obraz.

W czasie II Wojny Światowej ludność narodowości ukraińskiej była buntowana przeciwko Polakom przez Związek Radziecki jak i Trzecią Rzeszę. Zaborcy w Ukraińcach rozniecali taką nienawiść do Polaków, że Ci mając za przywódców Stepana Banderę i Tarasa Bulbę (prawdziwe nazwisko Maksym Taras Boroweć) organizowali się jako Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) i w bestialski sposób niszczyli wszystko co polskie. Palono kościoły i grabiono dorobek życia. By zaoszczędzić broń ludzi mordowano w okrutny i rozmyślny sposób.

Miejscowość Buszcze (powiat Brzeżany, województwo tarnopolskie) bandy UPA otoczyły w nocy z 22 na 23 stycznia 1944 roku (Wielki Piątek). Mieszkańcy przeczuwając, co może się wydarzyć schronili się w kościele. Ówczesnym proboszczem parafii buszczeckiej był Ksiądz Filip Zając. Ukraińskie bojówki podpaliły kościół oraz liczne zabudowania. Ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Strawił prawie całe Buszcze w tym kościół z przebogatym archiwum kościelnym i zabytkowymi ołtarzami.

Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.

Zaloguj się, aby bez ograniczeń przeglądać treści

Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.

Wpisz swój kod dostępu:
Wpisz swój adres e-mail:

Nie pamiętasz lub zgubiłeś kod? Przejdź tutaj


Nie masz jeszcze własnego kodu? Możesz kupić go w sklepie on-line lub otrzymać w ramach tzw. Patronatu. Wszelkie informacje zamieściliśmy na stronie odblokowania dostępu. Jeżeli potrzebujesz porady lub chcesz zobaczyć poradnik instruktażowy, to zapoznaj się z naszą pomocą on-line.

Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.

Dostęp do strony Raclawice.NET, to:

Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.

Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.

Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.

Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.

Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.

Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.


Odpust
Poprzedni art
Niecodzienny Odpust

Powrót do listy

Teksty na podobny temat
W parafii

Witraż Gorejącej Matki Bożej Buszczeckiej

18 września w naszym kościele parafialnym zostanie poświęcony przepiękny witraż przedstawiający Gorejącą Matkę Boską Buszczecką.

Tekst w archiwum

Odpust Parafialny

Odpust parafialny i 70-lecie przywiezienia obrazu z Buszcza (ważne informacje dla pielgrzymów)

W sobotę 15 sierpnia przypada doroczny Odpust Parafialny w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także 70-ta rocznica przywiezienia do Racławic Śląskich obrazu Matki Bożej, który wcześniej znajdował się w Buszczu na Kresach Wschodnich. Na ten czas organizowane są duże uroczystości.

Tekst w archiwum

Odpust parafialny

Odpust parafialny w Racławicach Śląskich

Jest taki jeden dzień w roku, w którym wierni wracają do swojej Matki. To dzień Odpustu parafialnego w Racławicach Śląskich. Zobacz program Mszy Św.

Tekst w archiwum

Buszcze

Prosto z Buszcza

Otrzymałem list od jednego z naszych czytelników, w którym przesłano piękne i aktualne zdjęcia kościoła w Buszczu (Ukraina). Jak wiemy, z tamtej miejscowości pochodzi obraz Matki Boskiej Buszczeckiej, znajdujący się dziś w naszym kościele parafialnym.

Tekst w archiwum

Kula kościół

Jakie tajemnice kryje kula na szczycie wieży kościoła w Racławicach Śląskich?

Ciekawe ilu z czytelników zastanawiało się nad tym, czy w kuli znajdującej się na szczycie wieży naszego kościoła może coś być schowane? W innych kulach naszego powiatu znajdywano pisma pisane gotyką, jakieś przedmioty zostawione przez poprzednie pokolenia. Może i my powinniśmy tym, którzy przyjdą po nas zostawić coś, co będzie świadczyło o naszych czasach.

Tekst w archiwum

Koncert

Niedzielne nabożeństwo różańcowe w naszej parafii

Dnia 5 października (niedziela) wspólnie uwielbialiśmy Boga przez Serce Maryi Królowej Różańca świętego. Z okazji I rocznicy beatyfikacji Błogosławionej Marii Luizy Merkert przygotowałam montaż słowno-muzyczny o jej życiu i służbie Bogu oraz ludziom. Został on włączony w modlitwę różańcową. Piękną oprawę muzyczno-modlitewną ukazali nam uczniowie z Racławic Śl. i z Szonowa oraz z Nysy, którzy przyjechali do nas na to nabożeństwo ze swoimi rodzicami.

Tekst w archiwum

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET