Tego nikt się nie spodziewał. Dojazd ograniczony szlabanem - mieszkańcy Racławic Śląskich zaskoczeni
We wtorkowy poranek wielu mieszkańców Racławic Śląskich przecierało oczy ze zdumienia.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
1 grudnia 1876 roku oddano do użytku ostatni fragment Magistrali Podsudeckiej, czyli linii kolejowej łączącej Legnicę z Nysą i dalej Raciborzem oraz Koźlem. Ostatnim fragmentem było odgałęzienie z Racławic Śląskich do Koźla przez Głogówek. Wcześniej z Racławic można było dojechać do Raciborza, stąd za historyczny odcinek linii uważa się ten biegnący do miasta w województwie śląskim, a obecnie Magistralą Podsudecką nazywa się linię kończącą się w Kędzierzynie Koźlu (choć wiele osób uważa, że kończy lub rozpoczyna się ona, aż w Katowicach, głównie z uwagi na ten sam numer linii 137 i realizowane przez dziesięciolecia dalekobieżne połączenia pasażerskie).
Na pewno nie można powiedzieć, że dzisiejszy okres zapisuje się złotymi zgłoskami na kartach historii linii 137. Nie ma już na niej żadnego dalekobieżnego pociągu, nie możliwe jest przejechanie granicy województwa opolskiego i dolnośląskiego na odcinku od Nysy do Kamieńca Ząbkowickiego. Połączenia międzywojewódzkie przez lata cieszyły się sporą popularnością, ale dziś bariera granicy wydaje się nie do przeskoczenia.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
We wtorkowy poranek wielu mieszkańców Racławic Śląskich przecierało oczy ze zdumienia.
Poniedziałek, 3 kwietnia 2000 roku, zapisał się jako jeden z najczarniejszych dni w historii polskiego kolejnictwa. Tego dnia z rozkładu jazdy PKP zniknęły pasażerskie połączenia kolejowe o łącznej długości przekraczającej 1000 kilometrów. Była to największa jednorazowa likwidacja sieci kolejowej w historii III Rzeczypospolitej.
Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.
PKP Polskie Linie Kolejowe planują długo wyczekiwaną rewitalizację linii kolejowych nr 177 i 294, które mają ponownie połączyć Racibórz z Głubczycami i dalej z Racławicami Śląskimi.
Z końcem tegorocznej zimy na dworcu kolejowym w Racławicach Śląskich rozpoczęły się prace remontowe, które zaskoczyły niejednego mieszkańca i pasażera.
7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.
97 dzień roku
Wschód słońca: 6:12.
Górowanie słońca: 12:52.
Zachód słońca: 19:31,
Brzask:: 05:39, Zmierzch:: 20:05,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 26 minut.
Imieniny:
Rufina, Celestyna, Jana
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezbitera
Święta i dni nietypowe:
Światowy Dzień Zdrowia
Kartka z kalendarza
1884 ur.: Bronisław Malinowski - podróżnik i antropolog
1900 ur.: Adolf Dymsza - aktor
1572 zm.: ks. Jan Leopolita - tłumacz pierwszej drukowanej polskiej Biblii