Wybory 2010
Jak matematyka decyduje o tym, kto zostaje radnym powiatu
W przypadku kandydatów do rady gminy sprawa jest prosta. Z okręgu do rady dostaje się ten kandydat, który ma najwięcej głosów. W przypadku kandydatów do rady powiatu można mieć najwięcej głosów w powiecie i nie zostać radnym. W tym artykule wyjaśniamy jak matematyka decyduje o tym, komu przypadnie zaszczytny mandat.
W wyborach samorządowych do rady powiatu zgłoszono 147 kandydatów w trzech okręgach. Okręg numer 1 to gmina Prudnik, okręg numer 2 to gmina Głogówek, okręg numer 3 to połączone gminy Biała i Lubrza. Rada Powiatu w Prudniku składa się z 17 radnych. Z okręgu numer 1 do rady wejdzie ośmiu rajców, z okręgu numer 2 czterech rajców, a z okręgu numer 3 pięciu rajców. W każdej gminie głosujemy tylko na kandydatów z odpowiedniego okręgu - mieszkańcy gminy Głogówek będą na swoich kartach widzieli kandydatów z okręgu numer 2. Szczególna sytuacja jest w gminach Biała i Lubrza, ponieważ tam będą widoczni kandydaci z dwóch gmin, czyli z okręgu numer 3.
Metoda przyznawania mandatów w radzie powiatowej jest bezwzględna. Mandaty zyskują silne komitety. Silny komitet to taki, w którym łączna suma głosów na wszystkich kandydatów jest duża. Do podziału mandatów wskazuje się te ugrupowania, które w całym powiecie uzyskały co najmniej 5% głosów. Mandaty dzieli się już na każdy okręg osobno. Jeśli jakiś komitet zgłosił swoich kandydatów tylko w jednym okręgu to ma mniejsze szanse na otrzymanie mandatu niżeli komitet, który zgłosił kandydatów w każdym okręgu. Łatwiej zebrać ogólnie 5% w całym powiecie jeśli do każdego okręgu zgłasza się kilku kandydatów ze swojej listy (zbiorą oni głosy).