Święty skryty w cieniu, patron spraw trudnych i beznadziejnych
Który ze świętych przedstawionych na racławickich obrazach lub figurach ma największego "pecha"? To Święty Tadeusz. Wiecie dlaczego?
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Który ze świętych przedstawionych na racławickich obrazach lub figurach ma największego "pecha"? To Święty Tadeusz. Wiecie dlaczego?
Warto zastanowić się, kiedy dokładnie powstała nasza miejscowość i w jakich to było okolicznościach. Czy wiecie, że w naszej okolicy dawniej prowadzono prace archeologiczne, w trakcie których odnaleziono ciekawe rzeczy sprzed tysiąca lat? Osadnicy z Niemiec, czy osoby o słowiańskich nazwiskach - jacy byli pierwsi mieszkańcy miejscowości? Może początek dziejów naszej miejscowości związany jest z Czechami, albo polskimi Piastami? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Do Buszcza w 2015 roku trafiła kopia obrazu Matki Boskiej Buszczeckiej. Jakiś czas temu obraz wzbogaciła piękna sukienka. Aktualizacja.
Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei udali się wczoraj (środa) do Opola.
Z końcem II wojny światowej w ręce żołnierzy Rosyjskich, polskiego aparatu bezpieczeństwa i polskiej milicji wpadło kilku niemieckich mieszkańców Racławic, którzy następnie trafili do Obozu Zgoda w Świętochłowicach. Wśród nich był m.in. dyrektor szkoły. Artykuł opisuje losy niemieckich mieszkańców Racławic, którzy złapani przez milicję, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa lub NKWD trafili do obozu Zgoda w Świętochłowicach i nigdy stamtąd nie wrócili.
W ostatnim czasie pojawiło się na naszej stronie mnóstwo ciekawych tekstów i informacje o statystykach strony internetowej Raclawice.Net pojawia się dopiero dziś.
Spotkania opłatkowe racławickiego Koła Emerytów i Rencistów to już wieloletnie tradycja. W tym roku uczestnicy zebrali się w Domu Parafialnym w dniu 6 stycznia.
W środę racławickie dzieci kolędowały odwiedzając mieszkańców ulicy Batorego i Kolonialnej.
Ostatnie tygodnie nie należały do udanych dla naszej drużyny koszykówki. W miniony poniedziałek ekipa z Racławic Śląskich zmierzyła się z liderem, zespołem Wyjadacze, którego trzon stanowią byli zawodnicy Pogoni Prudnik.
Rada Rodziców Zespołu Szkół w Racławicach Śl. serdecznie zaprasza na zabawę karnawałową w Domu Ludowym, w dniu 30 stycznia 2016r. Początek zabawy: godz. 20.00.
Po wypadku w Komprachcicach na jakiś czas z ruchu kolejowego na Opolszczyźnie wycofano kilka autobusów szynowych.
W ostatni dzień świąt racławicki chór parafialny dał popis swoich umiejętności prezentując fantastyczne wykonanie utworu "Łokarynki, fujarecki"
W jedną z niedziel grudnia nasze dzieci wzięły udział w zawodach sportowo -sprawnościowych na hali w Opavie.
Koniec roku, jak głosi nasza tradycja, to czas, w którym oceniamy, jakie były ostatnie miesiące dla naszej miejscowości? Sprawdzimy, co ciekawego działo się w Racławicach Śląskich w kończącym się właśnie roku.
W najbliższą niedzielę 3 stycznia, w kościele parafialnym w Racławicach Śląskich odbędzie się koncert kolędowy przygotowany przez uczniów Niezależnej Szkoły Artystycznej "Via Artistica".
Z tej okazji w niedzielę 27 grudnia zorganizowano Koncert Kolęd, podczas którego gościnnie wystąpiła orkiestra pochodząca z okolicy czeskiego miasta Ostrawa.
Prezentujemy zdjęcia racławickiej szopki bożonarodzeniowej i kilka ciekawych informacji związanych ze Świętami.
5 marca 2016 (sobota) o godzinie 18:00 odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej Racławice Śląskie.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie proszę serdeczne życzenia.
W niedzielę 27 grudnia racławicka orkiestra będzie świętowała jubileusz 70-lecia. Gościnnie wystąpi orkiestra z Ostrawy.
Zapoznaj się z ważnymi informacjami o Patronacie dla strony Raclawice.NET. Wejście
330 dzień roku
Wschód słońca: 7:19.
Górowanie słońca: 11:37.
Zachód słońca: 15:54,
Brzask:: 06:43, Zmierzch:: 16:31,
Dzień będzie trwał: 9 godzin i 48 minut.
Imieniny:
Erazma, Katarzyny
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy, wspomnienie bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej), zakonnicy
Święta i dni nietypowe:
Dzień pluszowego misia, dzień kolejarza, dzień bez futra
Kartka z kalendarza
1795: Na rzecz Rosji abdykował ostatni król Rzeczypospolitej - Stanisław August Poniatowski. Po przeprowadzeniu trzeciego rozbioru Polski przez zaborcze mocarstwa, król złożył koronę i na polecenie carycy Katarzyny II udał się do Grodna, a następnie Petersburga, gdzie zmarł dwa lata później.