Racławice Śląskie: Blisko i daleko do Osoblahy
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Może się wydawać dziwne, że ówczesnym włodarzom Osoblahy bardziej zależało na połączeniu kolejowym z położonymi po drugiej stronie granicy Racławicami Śląskimi niż pobliskimi miastami, ale to jest fakt. Rozwiązanie tej zagadki będzie można znaleźć w książce o historii kolei naszego regionu, która pojawi się ... Może więcej informacji niebawem, ale na promocji książki o Legendach Racławic podałem ten termin.
Wróćmy jednak do wąskotorówki. Niestety marzenia o połączeniu kolejowym Osoblahy z Racławicami w 1898 roku z planów i desek kreślarskich nigdy nie zostały wcielone w życie. Gotowy był projekt budowy tej linii kolejowej, która do Racławic Śląskich miała biec uwaga: w pobliżu Słupa Szwedzkiego, czyli pokonywać znaczące różnice wysokości.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma innymi nowymi członkami Unii Europejskiej, przystąpiła do strefy Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych.
7 sierpnia 1875 roku, w gazecie Illustrirte Zeitung wydanej w Lipsku, ukazał się obszerny artykuł opisujący budowę kolei w Racławicach Śląskich. W publikacji mówiono, że przedsięwzięcie to jest dziełem czarodzieja - bowiem wzniesiono tutaj najwyższe nasypy kolejowe na całym Śląsku, które do dziś budzą podziw.
W archiwach natrafiłem na ponad pięćdziesięcioletni egzemplarz niemieckiej gazety "Leobschützer Heimatbrief", w którym znalazłem niemal sensacyjny artykuł. Jego autorem był inżynier Paul Imer, który przed II wojną światową pełnił funkcję nadzorcy technicznego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich.
W opisywanym incydencie w Racławicach Śląskich nikt nie ucierpiał, a straty materialne były niewielkie. Jednak ustalenia komisji badającej zdarzenie mogły przyczynić się do stopniowego wycofywania ciężkich, sześcioosiowych lokomotyw z linii górskich na początku XXI wieku.
Na początku lat 60. ub. wieku miał miejsce tragiczny i nigdy do końca niewyjaśniony wypadek kolejowy, który wydarzył się blisko racławickiej szkoły. Pod kołami pociągu zginął... kolejarz.
Plan wydawniczy na najbliższe miesiące jest bardzo ambitny. M.in. zakłada publikację książki, na którą czekałem ponad 20 lat! Zobacz jakie to książki i kiedy zostaną wydane.
81 dzień roku
Wschód słońca: 5:47.
Górowanie słońca: 11:57.
Zachód słońca: 18:06,
Brzask:: 05:15, Zmierzch:: 18:38,
Dzień będzie trwał: 13 godzin i 23 minuty.
Imieniny:
Katarzyny, Bogusława
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
Święta i dni nietypowe:
Światowy dzień wody
Kartka z kalendarza
1609 ur.: Jan II Kazimierz Waza - król Polski
1786 ur.: Joachim Lelewel - historyk i działacz polityczny