W derbach powiatu remis
O nieformalny tytuł najlepszej drużyny w powiecie rywalizowały w sobotę zespoły Pogoni Prudnik i "Racłavi" Racławice Śląskie. To właśnie te ekipy jako jedyne reprezentują nasz okręg w rozgrywkach tego sezonu ligi okręgowej.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
O nieformalny tytuł najlepszej drużyny w powiecie rywalizowały w sobotę zespoły Pogoni Prudnik i "Racłavi" Racławice Śląskie. To właśnie te ekipy jako jedyne reprezentują nasz okręg w rozgrywkach tego sezonu ligi okręgowej.
Pradziad (1492 m n.p.m.) to najwyższa góra w Europie Środkowej, na której szczyt prowadzi droga asfaltowa, najwyższa góra czeskiego pasma Hrubý Jesenik, najwyższa góra Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na Pradziadzie znajduje się 162 metrowa wieża widokowa z restauracją i wspaniałym tarasem widokowym, na który wjeżdża się windą (74 piętro, taras znajduje się na wysokości 1563 m .n.p.m). Na szczycie wieży usytuowany jest ogromny nadajnik telewizyjno-radiowy. Razem ze znajomymi pojechaliśmy rowerami na Pradziada z Racławic. Zobacz relację z naszej wyprawy oraz opis trasy.
24 września - w niedzielę, nasza Parafia reprezentowała dekanat głogówecki podczas Diecezjalnych dożynek na Górze Św. Anny. Reprezentacja parafii wyjechała do naszego diecezjalnego Sanktuarium o godzinie 8:30 (50 miejsc) wcześniej zamówionym autokarem. Duża grupa parafina udała się tam indywidualnie - samochodami z całymi rodzinami.
Od niecałego tygodnia strona ma nową szatę graficzną, nowe oprogramowanie, nowe materiały, ale po głębszym namyśle zdecydowałem się na kolejne zmiany i mimo, że na pierwszy rzut oka tego nie widać nie jest to tylko i wyłącznie zmiana głównego logo strony.
Ostatnie tygodnie dla "Racłavi" nie były udane. Drużyna przegrała cztery mecze pod rząd, spadła z pozycji wicelidera do drugiej połówki tabeli i straciła wielu kibiców, którzy już tak chętnie nie przychodzą na mecze. Po serii spotkań z czołowymi zespołami przyszła kolej na zmierzenie się z "średniakami" tej klasy rozgrywek. Do Racławic przejechała drużyna z Dzierżysławia, która w ostatnim czasie swoją grą nie zachwycała.
Z okazji pierwszej rocznicy powstania strony niespodzianka, zupełnie nowa oprawa, zupełnie nowe oprogramowanie, zupełnie nowe materiały. Za nami pierwszy rok od kiedy Racławice Śląskie mogą pochwalić się swoją własna stroną WWW. Działo się przez ten czas wiele o czym pisałem min w działach: aktualności i relacje. Warto w tym miejscu podsumować ten pierwszy rok oraz opisać pokrótce najważniejsze zmiany związane z pojawieniem się nowej wersji strony, bo jak widać zmieniło się sporo.
"Racłavia" jechała na mecz z najlepszą w tym sezonie drużyną LZS Leśnica zdziesiątkowana brakiem podstawowych graczy. Atmosfery w drużynie nie poprawiał fakt, że w ostatnich trzech meczach zespół z Racławic nie zdobył ani jednego punktu. Nikt z kibiców racławickiej drużyny nawet nie przypuszczał, że w tej nierównej walce Dawida z Goliatem piłkarze "Racłavi" mimo porażki opuszczą boisko z podniesioną głową.
Prowadzone przez zespół Doppel-U. 22 września 2006. Zespół Szkół w Racławicach Śląskich, godzina 10.00. Udział weźmie w nich 20 osobowa grupa uczniów z racławickiego gimnazjum.
Trzecia przegrana z rzędu "Racłavi", widowisko raczej bez emocji, chwilami brutalna gra, brak składnych akcji naszej drużyny - tak w skrócie można opisać mecz pomiędzy "Racłavią" Racławice Śląskie, a Unią Krapkowice, który został rozegrany w sobotę 9 września.
Drugą przegraną z rzędu i to w dość kiepskim stylu zafundowali wszystkim kibicom z Racławic piłkarze "Racłavi" przegrywając na wyjeździe z drużyną LZS Walce 2-0. Wiele działo się zwłaszcza w drugiej połowie, w której padły obie bramki, a sędzia pokazał aż dwie czerwone kartki.
Nie brakowało ciekawych akcji, bramek, efektownych parad bramkarzy. Tak w skrócie można napisać o rozegranym w sobotę 2 września meczu pomiędzy drużynami juniorów Włókniarza Kietrz, a juniorami "Racłavi" Racławice Śląskie w rozgrywkach II ligi juniorów.
Dziś mija dokładnie 67 rocznica wybuchu II wojny światowej, największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. W czasie wojny zginęło prawie 7 milionów polaków w tym około 6 milionów ludności cywilnej. Wojna trwała od 1 września 1939 roku do 8 maja 1945. Na naszych terenach do roku 1944 nie przeprowadzono żadnych działań wojennych. O wojnie czytano w gazetach, słuchano w radiu rozmawiano z ludźmi, których znajomi lub członkowie rodzin wyjechali na wojnę.
W niedzielę o godzinie 11:00 na Boisku Sportowym w Racławicach rozpoczną rozgrywki nasi juniorzy. Na stronie prezentuję kadrę zespołu. Niebawem także zamieszczony zostanie pełny terminarz rozgrywek na sezon 2006/07. Warto dodać, że juniorzy Racłavi zagrają w II lidze wojewódzkiej, możemy zatem spodziewać się ciekawych i zaciętych spotkań.
15 sierpnia to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - data Odpustu w parafii Racławice Śląskie. Ten dzień jest dniem szczególnym nie tylko dla parafian mieszkających w Racławicach, ale także dla licznych gości przybywających z różnych stron kraju, którzy tego dnia odwiedzają nasze Sanktuarium Matki Bożej Buszczeckiej.
Dziś to jest 17 sierpnia po godzinie 16 w okolicach nieczynnej już stacji kolejowej w pobliskiej miejscowości Ściborzyce Małe odbył się piknik harcerski pod nazwą "ŚciTor 2006". Piknik był organizowany przez Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach. Była to czwarta impreza z tego cyklu całkowicie związana, jak zawsze z koleją.
Wczoraj wieczorem, około godziny 21 nieznany sprawca podpalił kontener z odzieżą przeznaczoną dla Caritasu znajdujący się na ulicy Zwycięstwa tuż przy przystanku autobusowym. W akcji gaśniczej uczestniczyła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Racławice Śląskie. Sprawca nieznany. Może ktoś z mieszkańców i internautów coś więcej wie o tym wydarzeniu?
Ukazał się już kolejny numer Życia Głogówka. Sporo miejsca zostało poświęconego Racławickim sprawom. Polecam artykuły: Czy będą dwujęzyczne tablice?, Sanktuaria alpejskie (część 1, świetny tekst), Rowerem przez Góry Opawskie:), Informacja o poszukiwaniu skarbu, "Ich" PKP, Piknik rodzinny w Racławicach Śląskich, Zawody Wędkarskie. Życie Głogówka można nabyć między innymi w sklepie w Pani Beaty Adamów.
Dziś, jak zawsze miałem zamiar udać się na mecz pomiędzy Racłavią, a Burgrabicami. Zabrałem ze sobą 4zł, czyli tyle, ile ostatnio kosztował bilet. Jak się okazało przed wejściem bilety podrożały do 5zł. Z racji tego, że nie posiadałem przy sobie więcej gotówki zmuszony zostałem do powrotu do domu. Nie ukrywam, że to wydarzenie bardzo mnie uraziło. Od ponad roku opisuję każdy mecz. ZAWSZE miałem kupiony bilet. Jestem traktowany, jak zwykły, szary kibic, mimo, że opisuję mecze, robię fotki i prosto mówiąc reklamuję nasz zespół.
Pan stojący na "bramce" mimo, prośby nie tylko z mojej strony uparł się przy swojej racji i odesłał mnie z kwitkiem. Była to "wspaniała nagroda", jaką otrzymałem za to, że do tej pory rzetelnie relacjonowałem mecze piłkarskie z Racławic.
Od 130 lat kolej jest wpisana w historię naszej miejscowości. Dokładnie we wtorek 15 sierpnia 1876 roku do Racławic przyjechał pierwszy pociąg osobowy. Tego dnia uroczyście otwarto linię Głubczyce (ówczesne Leobschütz) Racławice Śląskie (Deutsch Rasslewitz). Było to przedłużenie istniejącej już od 21 lat linii z Raciborza (niem. Ratibor) do Głubczyc, tak zwanej kolei Wilhelma. Dziś tylko symbolicznie obchodzimy tą rocznicę. Peron numer 3, na którym niegdyś tętniło życie po likwidacji linii Racławice Śląskie - Racibórz odchodzi w zapomnienie i niszczeje, a tory zarastają. Pozostały nam tylko wspomnienia z tej trasy i na zawsze wpisany widok pociągu przejeżdżającego przez wiszący most.
197 dzień roku
Wschód słońca: 4:58.
Górowanie słońca: 12:56.
Zachód słońca: 20:54,
Brzask:: 04:16, Zmierzch:: 21:36,
Dzień będzie trwał: 17 godzin i 20 minut.
Imieniny:
Mariki, Benity, Eustachego
Aktualny okres kościelny:
Okres zwykły
W kościele katolickim:
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Święta i dni nietypowe:
Dzień księgowego
Kartka z kalendarza
1903: Rozpoczęto budowę szlaku turystycznego Orla Perć w Tatrach.
1997: Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał tekst nowej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia tego roku