Ogg Taf FB aktualny obraz Baner

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

Z abonamentem oglądasz wszystkie treści bez ograniczeń

© Raclawice.NET

Udana Setka z Hakiem

W ubiegły piątek z racławickiego dworca kolejowego grupa kilkudziesięciu osób ruszyła na trasę o długości 100 kilometrów. 15 osób dotarło do mety. Niektórzy zabłądzili i przeszli nawet 120 kilometrów!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W sobotę Krnovska 50-tka

Do przejścia piękne trasy o długości 4, 15, 25 oraz 50 kilometrów. Wspaniała zabawa skierowana do całych rodzin. Zobacz szczegóły.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W tym roku Kwietnego Biegu nie będzie

Bieg dookoła naszego kraju, organizowany dla uczczenia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w tym roku nie przebiegnie wzdłuż granic naszego kraju.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Padło aż dziesięć bramek

Dziś kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń i przede wszystkim goli. Piłkarze Racławii oraz Victorii Cisek razem zdobyli ich aż dziesięć, a jeden z zawodników naszego zespołu trafił do siatki rywali aż cztery razy. Dawno w Racławicach nie oglądano takiego widowiska.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nieznana historia nieznanego mostu

Do 1903 roku na linii kolejowej do Głubczyc znajdował się arkadowy most kamienny. Obiekt ten uległ zawaleniu w lipcu 1903 roku. Jeszcze nie tak dawno były to wszystkie informacje na ten temat, ale dziś o tej pięknej konstrukcji wiemy znacznie więcej. Mamy zdjęcie bardzo dobrej jakości prezentujące obiekt w pełnej krasie. Wiemy jaką miał długość i dokładnie, w których miejscach znajdowały się jego filary. Wiemy, pod którą z czterech arkad płynęła rzeka, a pod którą znajdowała się nieistniejąca już droga. Mamy też dowody na to, że po powodzi z 1903 roku uregulowano rzekę Osobłogę, pewnie zmieniając nieco jej bieg.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Trasa rowerowa rzeki Opawy

Warto widzieć, że przez Racławice Śląskie przebiega niebieska trasa rowerowa łącząca wieś Wiechowice z Głogówkiem.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wiszący Most odkrywa swoje tajemnice. O tych rzeczach do tej pory nie wiedzieliśmy

Tak zwany Wiszący Most Kolejowy nad Osobłogą, to bez wątpienia najciekawsza i chyba ulubiona atrakcja turystyczna Racławic Śląskich. Wydawać by się mogło, że o tym moście wiemy wszystko, ale tak nie jest i czytelnikom strony udowodni to ten, ciekawy artykuł. Czy wiecie, że podawana długość 130 metrów jest błędna? Że został opisany w przedwojennym niemieckim Atlasie prezentującym największe dzieła niemieckich budowniczych? Że zachowały się dokładne plany budowy tego mostu pochodzące z początku XX wieku? Że w kratownicach mostu można narysować trójkąty prostokątne i mimo różnych rozmiarów belek jeden bok tych trójkątów niezależnie od miejsca ułożenia na moście ma zawsze 4,25 metra długości? Jaka liczba wyjdzie, jeśli podzielimy długość mostu przez liczbę trójkątów prostokątnych i co ona oznacza? Czy budując most niemieccy inżynierowie zmienili bieg rzeki Osobłogi? A czy wiedzieliście, że most miał mieć dwa przęsła, czyli dwie tak długie kratownice (dwa wiszące mosty)? Dlaczego drugie przęsło nigdy nie powstało? Polecam arcyciekawy nowy artykuł na temat mostu, wzbogacony zdjęciami i fragmentami planów, w większości nigdzie jeszcze niepublikowanymi!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ponowienie ogłoszenia: Ogłoszenie o sprzedaży domu

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem o sprzedaży domu dostarczonym przez jednego z naszych czytelników.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Sprzedam

... silnik elektryczny 3-fazowy, 7,5 KW cena: 400 zł i do negocjacji. Nr. tel. kom. 514292338

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Polecamy majowe imprezy dla miłośników turystyki pieszej

Już w sobotę (12 maja) oraz tydzień później (19 maja) dwie bardzo ciekawe imprezy dla miłośników turystyki i podziwiania piękna pogranicza polsko-czeskiego. Dobra okazja do poznania okolicy i sprawdzenia się w orientacji w terenie, a także szansa na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Walce były lepsze

Niestety nie udało się i nasza drużyna piłkarska w minioną sobotę przegrała w Walcach 0:1.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dwa pociągi idą do likwidacji

Od pierwszego czerwca kolejna, bardzo istotna zmiana rozkładu jazdy pociągów kursujących po naszych torach. Dwa pociągi, po jednym do Kędzierzyna i do Nysy, idą do likwidacji.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Od kiedy Skalnik grał w dziesiątkę zaczęły dziać się rzeczy niesamowite

W 50 minucie Racławia wykorzystała rzut karny, zawodnik gości został ukarany czerwoną kartką i wydawało się, że nic złego naszej drużynie nie może się przydarzyć. Do końca meczu działo się jednak bardzo dużo.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wczoraj powiało

Mimo upału wczoraj doskwierał nam porywisty wiatr, który połamał kilka większych gałęzi w drzewach rosnących przy okolicznych grogach. To jednak nie było najgorsze.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławia z wygraną

We wczorajszym spotkaniu ligi okręgowej Racławia pokonała na wyjeździe Orła Olszankę 4:1.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Spóźnieni goście

Przez kilka lat na gnieździe znajdującym się przy ulicy Zwycięstwa nie można było zobaczyć żadnej bocianiej pary. Dziś jednak stało się coś, na co czekano od dawna.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Setka z hakiem także przez Racławice Śląskie

Trasa harcerskiego rajdu organizowanego w maju, przebiegać będzie przez Racławice Śląskie.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wielka atrakcja, czynny ogromny parowóz Ty2-911 ze Skansenu Kolejowego w Chabówce zawitał dziś do Racławic Śląskich

Takiej atrakcji mało kto się spodziewał, ponieważ przejazd utrzymywany był w tajemnicy. Dziś rano na dworzec kolejowy w Racławicach Śląskich zawitał zabytkowy pociąg z wagonami, prowadzony przez czynny parowóz serii Ty2. Skład miał 10-minutowy postój na naszej stacji. Zobacz 20 pięknych zdjęć wykonanych w okolicy naszego dworca, dowiedz się, dlaczego o tym przejeździe wiedziało niewiele osób oraz przypomnij sobie, kiedy w ostatnich latach można było zobaczyć pociągi prowadzone takimi lokomotywami.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

760-lecie Racławic, pochodzenie nazwy miejscowości i najstarsza część wsi

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale w tym roku, już za kilka miesięcy, wypadnie dokładna 760-lecie Racławic Śląskich. Warto wiedzieć skąd wiadomo jaka to data, co zostało zapisane w najstarszych dokumentach oraz jaka jest przypuszczalna geneza nazwy naszej miejscowości?

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Niestety tylko z punktem

Niestety zła passa naszego zespołu piłkarskiego została podtrzymana. W sobotę Racławia zaledwie zremisowała przed własną publicznością z beniaminkiem z Lipek 1:1.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

To nie do uwierzenia, jak zmieniła się ta okolica

Ponad dwa tygodnie temu ruszyła inwestycja, polegająca na budowie nowego wiaduktu nad torami na drodze wojewódzkiej z Racławic Śląskich. Okolica już wygląda zupełnie inaczej, a w przeciągu kilku ostatnich dni wiele się zmieniło. Nie ma już między innymi przęsła wiaduktu, zerwany został asfalt. Najlepiej postęp prac odda 13 zdjęć, do obejrzenia których zapraszamy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kopalnia ruszyła

Pojęcie Kopalnia jest dość złożone, ale można powiedzieć, że rozpoczęła się nowa era w historii naszej miejscowości.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

O wyniku zdecydowały szkolne błędy

Ponad 300 widzów, telewizja i emocje do ostatnich minut. Tak wyglądało dzisiejsze spotkanie Pucharu Polski pomiędzy Racławią, a Odrą Wodzisław/Startem Bogdanowice. Decydujące gole padły tuż przed ostatnim gwizdkiem. Gościom towarzyszyła grupa około 100 wiernych kibiców, a tak renomowanego rywala u nas już dawno nie było. Zachęcamy do przeczytania relacji z meczu i obejrzenia galerii (20 zdjęć w artykule).

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Kaskada niedługo sama się rozpadnie

Jeśli w szybkim czasie nie podejmie się żadnych kroków, to pochodząca z 1905 roku kaskada wodna (zwana wodospadem) ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja