Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: niedziela, 19 września 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Informacje dla pielgrzymów

Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej w Racławicach Śląskich.
ul. Zwycięstwa 39, 48-250 Racławice Śląskie.

Telefon: 77 437 65 78
Kom: 662 498 034

Porządek Mszy Św.
Niedziela i święta nakazane: 9:00, 11:00.
W dni powszednie: 18:00 (od wiosny do jesieni), 17:00 (zimą).

Odpust parafialny: 15 sierpnia. Msze Św. o godzinie 9:00 i 11:00 (Suma Odpustowa). Msza Św. dla byłych parafian z Buszcza i gości o godzinie 15:00.

Obraz: sanktuarium.jpg

Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej

Krótka historia parafii

Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym znajdującym się w Racławicach Śląskich pochodzi z 1371 roku i czasów panowania księcia Władysława Opolczyka. Kościół miał być poświęcony wtedy Świętym Barbarze i Katarzynie.

Przez okres około 100 lat, od połowy XVI do połowy XVII wieku, miejscowość była protestancka. W 1661 roku w racławickiej parafii pracował katolicki ksiądz Bartłomiej Maliska władający językami polskim i niemieckim.

W owym czasie w Diecezji Wrocławskiej, do której wtedy należała tutejsza parafia, prowadzono wizytację. Kontrola wypadła nadzwyczaj dobrze, a ówczesny proboszcz otrzymał pozytywne świadectwo.

Od 1701 roku notowano wzrostu kultu maryjnego. Pielgrzymi do Racławic Śląskich przybywali z daleka: pojedynczo oraz w procesjach. Najwięcej pątników odwiedzało parafię na Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymi zostawiali liczne cenne wota: złoto, srebro perły oraz kamienie szlachetne. Mówili, że „widzieli w snach nieznany im przedtem obraz i słyszeli nakaz, aby w niebezpieczeństwach i biedzie zwracać się do Maryi w tym obrazie”.

W związku z rosnącą liczbą pielgrzymów w 1758 roku podjęto decyzję o rozbudowie kościoła. Prace przeprowadzono w dużym pośpiechu i w dzień po poświęceniu kościoła świątynia częściowo zawaliła sią. Ocalał tylko łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, ołtarz główny oraz wieża.

Odbudowa kościoła trwała wiele lat. Problemy finansowe i trwające wojny utrudniały prace. Nową świątynię poświęcono 8 grudnia 1789 roku. W późniejszych latach systematycznie kościół doposażano. W 1848 roku od uderzenia pioruna spaliła się wieża kościelna. W miejsce baniastego hełmu powstało piramidalne zwieńczenie.

Zakupiono nowe dzwony kościelne, wybudowano nową plebanię, sprowadzono także Siostry Elżbietanki do pracy przy porządkowaniu kościoła i przygotowywania go do nabożeństw. W związku z rosnącą liczbą parafian, których na początku XX-wieku było około 4 tysiące, zdecydowano się rozbudować świątynię. Pojawiły się boczne nawy i kaplica, co zwiększyło pojemność o 400 miejsc siedzących.

W 1945 roku do Racławic przyjechali mieszkańcy Buszcza (Kresy Wschodnie). Razem z nimi przyjechał proboszcz tej parafii ks. Filip Zając. Transportem kolejowym przywieźli dwa obrazy z tamtejszego kościoła. Obraz MB Buszczeckiej i zasłonę, obraz Zwiastowania NMP. Obrazy pozostały w Racławicach Śląskich. W ołtarzu wzorowanym na kościele w Buszczu umieszczono obraz Matki Bożej. Zmieniono wezwanie kościoła racławickiego na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a odpust parafialny (tak samo jak w Buszczu) obchodzono 15 sierpnia.

Do dziś kult pielgrzymowania do racławickiego sanktuarium nie ustaje. W dzień odpustu parafialnego przyjeżdżają tutaj potomkowie Buszczan, by pomodlić się przed obrazem swojej Matki i podziękować za otrzymane łaski.

Pamiątki

Obraz: ulotka-sanktuarium.jpg

Ulotka

Odwiedzając racławickie Sanktuarium można zdobyć ulotkę opisującą dzieje parafii, książkę pt. „Matka Boska Buszczecka na racławickim tronie” oraz specjalny obraz/cegiełkę formatu A4 z wizerunkiem Matki Boskiej Buszczeckiej. Ową cegiełkę bez trudu można włożyć do antyramy lub ramki A4 i powiesić na ścianie.

Polecamy - ciekawe storny WWW:


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się