Położenie i podstawowe informacje o Racławicach Śląskich
Miejscowość Racławice Śląskie położona jest na południu województwa opolskiego, w powiecie prudnickim, w gminie Głogówek. Miejscowość leży na północno-zachodnich obszarach Płaskowyżu Głubczyckiego w pobliżu Gór Opawskich. Wzdłuż miejscowości przepływa rzeka Osobłoga, która swoje źródło ma w Górach Opawskich, w Republice Czeskiej, a ujście przy rzece Odrze w Krapkowicach. Miejscowość położona jest na terenie przygranicznym w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej.

Położenie Racławic Śląskich
Przez Racławice Śląskie przebiega ważna linia kolejowa łącząca Katowice z Legnicą (Magistrala Podsudecka, numer linii 137) oraz linia kolejowa łącząca Racławice Śląskie z Głubczycami i Raciborzem (obecnie zawieszony jest tam ruch pociągów). Przez Racławice Śląskie przebiega droga wojewódzka łącząca Prudnik z Głubczycami (Laskowice-Klisino, numer 417). Miejscowość jest położona w odległości 6 km od drogi krajowej Kłodzko-Pyskowice (tzw. Trasa Sudecka). Posiada bardzo wygodny dojazd do najbliższych miast: Głogówek, Prudnik, Głubczyce, a koleją bezpośredni do: Brzegu, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Kłodzka.
Miejscowość liczy ponad 1400 mieszkańców. Racławice Śląskie to największe sołectwo powiatu prudnickiego, jedno z największych sołectw województwa opolskiego.
W ukształtowaniu okolicy przeważa krajobraz pagórkowaty. Od południa miejscowość opływa rzeka Osobłoga. Na południowym zachodzie doskonale widoczne są Góry Opawskie z Biskupią Kopą (890 m n.p.m.). W oddali można dostrzec dominujące wzniesienie czeskich Jesioników - zwłaszcza Pradziad (1492 m. n.p.m.). Na wschodzie da się zauważyć Górę Świętej Anny.
Najbliższymi miastami są: Głogówek (8km, siedziba Gminy), Prudnik (15km, siedziba powiatu) oraz Głubczyce (16km, sąsiedni powiat i gmina). Granica z Republiką Czeską przebiega tuż przy południowo-zachodniej granicy sołectwa Racławice Śląskie (około 800 metrów licząc od ostatniego domu).

Mapa Racławic Śląskich / położenie sąsiednich sołectw (Powiększ)
Herb

16 września 2009 roku na Zebraniu Wiejskim został uchwalony herb Racławic Śląskich (na zdjęciu z lewej). Herb nawiązuje do historycznej pieczęci miejscowości. U góry znajduje się kosisko, u dołu lemiesz pługa. Tło (czerwień) to nawiązanie do koloru rodziny Oppersdorffów, która dawniej zarządzała okolicznymi terenami.
Na naszej stronie można przeczytać ciekawy materiał opisujący, jak mieszkańcy Racławic znaleźli stary herb i uchwałą Zebrania Wiejskiego ponownie ustalili swój regionalny symbol. Przeczytaj ten ciekawy artykuł.
Zabytki i atrakcje
Najbardziej znanymi obiektami Racławic Śląskich są: kościół WNMP - Sanktuarium Matki Boskiej Buszczeckiej z łaskami słynącymi obrazami Matki Boskiej Racławickiej i Matki Boskiej Buszczeckiej (obraz przywieziony po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich). Polecamy zobaczyć także unikalny na skalę kraju, wielki stalowy most klejowy o długości 130 metrów oraz zachowany kompleks ponad stuletnich obiektów kolejowych z obrotnicą parowozów i żurawiami wodnymi. Znana jest również kolumna graniczna pochodzącą z XVII wieku (tzw. Szwedzki Słup).
Komunikacja
Racławice Śląskie posiadają komunikację kolejową z miastami: Prudnik, Głogówek, Nysa, Brzeg, Gliwice, Kłodzko oraz Kędzierzyn Koźle. Na stacjach węzłowych w Nysie, Kędzierzynie Koźlu, Kłodzku, Gliwicach oraz Brzegu istnieje możliwość przesiadki do pociągów udających się do niemal wszystkich ważniejszych miast Polski, między innymi do: Warszawy, Wrocławia, Opola, Krakowa, Katowic, Poznania. Zobacz aktualny rozkład jazdy pociągów. Ponadto w miejscowości znajduje się kilka przystanków autobusowych. Racławice Śląskie posiadają bezpośredni dojazd autobusami do Wrocławia, Nysy, Głubczyc, Głogówka, a nawet Nowego Sącza. W miejscowości znajduje się m .in. filia Banku Spółdzielczego, Ośrodek Opieki i Rehabilitacji, Ośrodek Zdrowia i Apteka, Szkoła Podstawowa i Przedszkole. W sołectwie działa kilkanaście małych i lokalnych firm prowadzonych przez mieszkańców.
W Racławicach Śląskich funkcjonują: klub sportowy LZS "Racławia" Racławice Śląskie (Liga Okręgowa), Koło Gospodyń Wiejskich, RSP Racławice Śląskie, Odnowa Wsi Racławice Śląskie (grupa aktywnie sięga po dofinansowanie z grantów oraz projektów), OSP Racławice Śląskie, Rada Parafialna, Racławicka Orkiestra Dęta, Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Stowarzyszenie/Koło Pszczelarskie.
Dodatkowe informacje
Sołtysem Racławic Śląskich jest Ryszard Guzowski. Miejscowość posiada dwóch radnych (Bogusława Poremba, Stanisław Stadnicki) w radzie gminy Głogówek. Proboszczem racławickiej parafii od 1997 roku jest ks. Grzegorz Turczyn.
Dokładne położenie miejscowości:
- 50° 18' 36'' N
- 17° 46' 09'' E
Kod pocztowy: 48-250.