Raclawice.Net - Logotyp
  • Rejestracja
  • Logowanie
  • Dziś: poniedziałek, 6 grudnia 2021r.
AutopromocjaObraz
Baner

Miejsca zapomniane przez czas

Czas jest bezwzględny. Szybko zamazuje pamięć o miejscach i wydarzeniach, które kiedyś miały miejsce. Tylko dzięki pamięci świadków dawnych wydarzeń i zachowanych fotografiach możemy dowiedzieć się, jak w dawnych czasach wyglądała nasza miejscowość.

Autor tekstu: Stanisław Stadnicki.

W Racławicach był ratusz

Wierząc definicji encyklopedycznej ratusz, to reprezentacyjny budynek służący użyteczności publicznej. W tym wypadku nie ma żadnej wątpliwości, że przed 1945 rokiem w Racławicach był ratusz. Co więcej. Wiemy jak wyglądał, gdzie się znajdował i dlaczego już nie istnieje?

Obraz: ratusz.jpg

Przedwojenny ratusz w Racławicach

Dziś trudno nam wyobrazić sobie, jak wyglądało centrum Racławic przed rokiem 1945. Była to okolica tętniąca życiem z charakterystycznym pięknym brukiem. Prócz kilku sklepów i budynków reprezentacyjnych w centrum wsi znajdował się ratusz.

Racławicki ratusz był 3-piętrowym budynkiem (nie licząc piwnicy) z pięknym balkonem oraz zegarem ustawiony przed wejściem do obiektu. W Ratuszu urzędował Burmistrz. Ostatnimi niemieckimi burmistrzami byli Josef Riedel oraz Rudolf Fuchs. Na Ratuszu znajdował się napis w języku niemieckim świadczący, że w tym miejscu jest siedziba lokalnej gminy.

Racławicki Ratusz został zniszczony prawdopodobnie w marcu 1945 roku, w czasie działań wojennych. Obecnie nie ma po nim żadnego śladu.

Hotel zwany Willą Engel

Obraz: willa_engel.jpg

Willa Engel

Przed 1945 rokiem w miejscu dzisiejszego pawilonu handlowego znajdowała się największa we wsi gospoda z pokojami gościnnymi. Właścicielem lokalu był Franz Bernard. Według podania pierwszym właścicielem budynku był ostatni sędzia dziedziczny Paul Engel, który 39 lat był naczelnikiem gminy Deutsch Rasselwitz (niemiecka nazwa wsi). Zmarł w 1913 roku, a jego grób można znaleźć w Głubczycach.

Zapewne to od nazwiska sędziego wzięła się nazwa "Willa Engel". Można było w niej organizować zabawy taneczne oraz skorzystać z kuchni. Zapewne grano też tam w karty.

Budynek prawdopodobnie został zniszczony w marcu 1945 roku, w czasie działań wojennych. Pewnie gdyby istniał do dziś, to byłby prawdopodobnie największym budynkiem w Racławicach Śląskich.

Pomnik pamięci ofiar I wojny światowej

Obraz: pomnik.jpg

Pomnik ofiar I wojny światowej

Pomnik znajdował się w samym centrum miejscowości, naprzeciwko ratusza, w miejscu dzisiejszego skrzyżowania ulic Zwycięstwa i Głubczyckiej. Pomnik ustawiony był na postumencie. Z czterech stron obelisku wypisane były nazwiska osób, które zginęły w I wojnie światowej, a mieszkały wcześniej w Racławicach Śląskich. Na szczycie pomnika znajdował się posąg orła.

Pomnik istniał do marca 1945 roku. Wtedy został zniszczony, ale nie wiadomo przez kogo i w jakich okolicznościach. Szczęśliwie przetrwał do dziś ukryty w jednym z ogrodów. Decyzją mieszkańców Racławic pomnik ma zostać ponownie ustawiony, jednak w miejscu odludnym, tam, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał. Trwają prace zmierzające do ustalenia wszystkich nazwisk, jakie wyryte były na tym zabytku.

Most z arkadami

Obraz: arkady.jpg

Tyle zostało po powodzi w 1903 roku z arkadowego mostu

Był to most na linii kolejowej Racławice-Głubczyce, wybudowany nad rzeką Osobłogą. Most składał się z 4 arkad, czyli łuków opartych o filary. Konstrukcja zawaliła się w lipcu 1903 roku pod napływem ogromnej ilości wody płynącej w Osobłodze.

Powołana komisja ustaliła, że most miał wadę konstrukcyjną. Po wypadku pozostały wiszące w powietrzu szyny kolejowe. W miejscu zawalonego mostu arkadowego wybudowano na początku XX wieku nowy stalowy most.

Kolonia

Obraz: kolonia.jpg

Kolonia

To najniżej położona część miejscowości obejmująca swym zasięgiem okolice dzisiejszej ulicy Kolonialnej, Ogrodowej, Stromej i Podgórnej.

Przypuszczalnie jest to najstarsza część Racławic. Pierwsi osadnicy musieli zbudować swoje domy w pobliżu rzeki. Stare krotniki wspominają wielką powódź w 1903 roku kiedy to domy w Kolonii zalane były aż po dach.

Nowy Berlin, Nowy Berlinek, Nowa Kolonia

Obraz: nowa_kolonia.jpg

Nowy Berlinek

W roku 1903 zniszczonych zostało wiele gospodarstw z dawnej Kolonii, które zalała woda z wylewającej rzeki. Ich właścicielom nie pozwolono później odbudować zniszczonych domostw w tym samym miejscu. Kupili oni ziemię należące do kolei znajdującą się dzisiaj na ul. Prudnickiej, w najwyżej położonej części Racławic. Tam od roku 1904 budowali swoje domy. Za budowę domów odpowiadał niejaki mistrz budowlany Theil. Była to najładniejsza część miejscowości z nowymi budynkami. Stąd też przypuszczalnie nazwa Nowy Berlin. Kronika podaje, że dawniej w tej okolicy znajdowała się piękna alejka spacerowa z licznymi brzozami. Budynki Nowego Berlinka są bardzo charakterystyczne ponieważ zbudowano je w oparciu o jeden projekt. Nawet do dziś możemy zauważyć ich podobieństwa.

Cegielnia

Obraz: cegielnia.jpg

Cegielna

Cegielnia znajdowała się na zachodnim krańcu miejscowości, przy północnej części dworca kolejowego. Budowniczymi i właścicielami cegielni byli bracia Fuchs. Cegielnia działała prężnie do momentu aż braci nie poróżniła pewna sprawa. Cegielnie utrzymywał od tej pory jeden z nich, a drugi wykupił podobny obiekt w okolicy wsi Jasiona koło Dytmarowa. Po II wojnie światowej cegielnia została zburzona.

Droga do pana na Klisinie

Obraz: drogadopana.jpg

Droga do pana w miejscu najbardziej odsłoniętym

Na granicy ziem Racławic i Klisina znajduje się zapomniana droga biegnąca przez las. Była ona skrótem, ułatwiającym dojście chłopom racławickim, do pracy na klisińskim dworku.

Trakt istnieje do dziś, jednak jest bardzo zarośnięty. Rozpoczyna się naprzeciwko olejarni. Biegnie przez zagajnik leśny i kończy się na odkrytej polanie.

Stacja benzynowa

Przed II wojną światową w centrum miejscowości uruchomiono stację benzynową. Była ona dostawcą paliwa głównie dla okolicznych rolników oraz na potrzeby taksówkarzy dowożących do lokalnego dworca kolejowego podróżnych. Stacja została zlikwidowana w latach 40-tych ubiegłego wieku.

Sklep z zabawkami

Obraz: zklepzabawki.jpg

Stary sklep z zabawkami

W centrum miejscowości, dokładnie tam, gdzie dziś pod kościołem znajduje się parking dla samochodów, działał przed wojną sklep z zabawkami. Prowadził go przedsiębiorca nazwiskiem Krause. Budynek został zniszczony w marcu 1945 roku w czasie działań wojennych. Jego fundamenty zostały rozebrane dopiero na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

Rozebrane mosty i wiadukty

Obraz: mosty1.jpg

Most nad Osobłogą

Obraz: mosty2.jpg

Wiadukt nad torami

Nie ma po nich już żadnego śladu. W drugiej dekadzie XXI wieku wraz z przebudową dróg rozebrano wiadukt kolejowy nad torami na drodze do Prudnika oraz most drogowy nad rzeką Osobłogą. W ich miejsce powstały zupełnie nowe konstrukcje.

Wiadukt nad torami był częściowo uszkodzony w czasie III Powstania Śląskiego. Przypuszczalnie charakterystyczny betowy element to efekt naprawy tego obiektu sprzed właśnie 100 lat. Most posiadał charakterystyczne korytarze w filarach, być może były to stanowiska strzeleckie.

Most drogowy wybudowano w 1920 roku, a rozebrano go w czerwcu 2018 roku. Most miał 98 lat. Obok powstała nowa, większa konstrukcja.


Polecamy -
Baner
KOMUNIKAT -
POTRZEBUJEMY TWOJEJ ZGODY
Zamknij okno

Dostosowujemy stronę do Twoich potrzeb, dlatego możemy zbierać niektóre Twoje dane np. w plikach cookies. Zobacz naszą politykę prywatności oraz politykę Cookies i zapoznaj się z zasadami. Potrzebujemy Twojej zgody do przetwarzania danych. Kliknij przycisk zgadzam się lub zamknij okno, aby udzielić nam tej zgody.

Zgadzam się