Ogg Taf FB aktualny obraz

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

W chwili obecnej każda nowa aktualność dostępna jest bez ograniczeń przez około 5 do 7 dni. Potem wszystkie newsy przenoszone są automatycznie do archiwum, które jest ukryte. Aby nie przegapić nowych informacji zaglądaj na naszą stronę codziennie.

© Raclawice.NET

Dzień dziecka w racławickiej szkole

Dzisiaj w naszej szkole było kolorowo i wesoło, a to dlatego, że wszystkie dzieci miały swoje święto - Dzień Dziecka.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W piątek zmienia się rozkład jazdy pociągów

Z rozkładu znikają dwa połączenia, mniej będzie też pociągów w weekendy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Najmłodsi nie mogli narzekać na brak atrakcji

Dziś na placu rekreacyjnym przy Domu Ludowym wiele atrakcji dla najmłodszych. Zabawa potrwa do godziny 20.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławicka Pętla Przygraniczna 30 czerwca

Druga edycja pieszej imprezy w Racławicach Śląskich odbędzie się tak samo, jak w roku ubiegłym, w pierwszy weekend wakacji. Dla miłośników pierwszych wędrówek do przejścia będą trasy o długości 4, 10 i 30 kilometrów. Dodatkowo zostanie przygotowana trasa dla rowerzystów. Zwieńczeniem imprezy będzie wspólne ognisko.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dzień Dziecka i atrakcje

W niedzielę (27 maja) na placu rekreacyjnym przy Domu Ludowym w godzinach od 15 do 20 atrakcje dla najmłodszych i nie tylko: festyn, konkursy z nagrodami, występ mażoretek (15:30) i zabawa taneczna. Dodatkowo zimne napoje i bogato wyposażony bufet.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zaproszenie na zabawę

Zabawa odbędzie się 26 maja (sobota) w sali Domu Ludowego w Racławicach Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Prosto z Buszcza

Otrzymałem list od jednego z naszych czytelników, w którym przesłano piękne i aktualne zdjęcia kościoła w Buszczu (Ukraina). Jak wiemy, z tamtej miejscowości pochodzi obraz Matki Boskiej Buszczeckiej, znajdujący się dziś w naszym kościele parafialnym.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławicki most w albumie o mostach i wiaduktach Polski

Ukazał się najnowszy numer kolekcji Nasza Polska, wydany przez wydawnictwo DeAgostini. Pozycja poświęcona jest najciekawszym obiektom mostowym w naszym kraju. Wśród nich znajdziemy opis racławickiego mostu kolejowego nad rzeką Osobłogą.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Oferty pracy Odkrywkowego Zakładu Górniczego w Racławicach Śląskich

Szukasz pracy? Być może oferty przedstawione przez Odkrywkowy Zakład Górniczy "Racławice Śląskie", który rozpoczyna się działalność, będą dla Ciebie? Zobacz oferty.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Udana Setka z Hakiem

W ubiegły piątek z racławickiego dworca kolejowego grupa kilkudziesięciu osób ruszyła na trasę o długości 100 kilometrów. 15 osób dotarło do mety. Niektórzy zabłądzili i przeszli nawet 120 kilometrów!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W sobotę Krnovska 50-tka

Do przejścia piękne trasy o długości 4, 15, 25 oraz 50 kilometrów. Wspaniała zabawa skierowana do całych rodzin. Zobacz szczegóły.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W tym roku Kwietnego Biegu nie będzie

Bieg dookoła naszego kraju, organizowany dla uczczenia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w tym roku nie przebiegnie wzdłuż granic naszego kraju.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Padło aż dziesięć bramek

Dziś kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń i przede wszystkim goli. Piłkarze Racławii oraz Victorii Cisek razem zdobyli ich aż dziesięć, a jeden z zawodników naszego zespołu trafił do siatki rywali aż cztery razy. Dawno w Racławicach nie oglądano takiego widowiska.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nieznana historia nieznanego mostu

Do 1903 roku na linii kolejowej do Głubczyc znajdował się arkadowy most kamienny. Obiekt ten uległ zawaleniu w lipcu 1903 roku. Jeszcze nie tak dawno były to wszystkie informacje na ten temat, ale dziś o tej pięknej konstrukcji wiemy znacznie więcej. Mamy zdjęcie bardzo dobrej jakości prezentujące obiekt w pełnej krasie. Wiemy jaką miał długość i dokładnie, w których miejscach znajdowały się jego filary. Wiemy, pod którą z czterech arkad płynęła rzeka, a pod którą znajdowała się nieistniejąca już droga. Mamy też dowody na to, że po powodzi z 1903 roku uregulowano rzekę Osobłogę, pewnie zmieniając nieco jej bieg.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Trasa rowerowa rzeki Opawy

Warto widzieć, że przez Racławice Śląskie przebiega niebieska trasa rowerowa łącząca wieś Wiechowice z Głogówkiem.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wiszący Most odkrywa swoje tajemnice. O tych rzeczach do tej pory nie wiedzieliśmy

Tak zwany Wiszący Most Kolejowy nad Osobłogą, to bez wątpienia najciekawsza i chyba ulubiona atrakcja turystyczna Racławic Śląskich. Wydawać by się mogło, że o tym moście wiemy wszystko, ale tak nie jest i czytelnikom strony udowodni to ten, ciekawy artykuł. Czy wiecie, że podawana długość 130 metrów jest błędna? Że został opisany w przedwojennym niemieckim Atlasie prezentującym największe dzieła niemieckich budowniczych? Że zachowały się dokładne plany budowy tego mostu pochodzące z początku XX wieku? Że w kratownicach mostu można narysować trójkąty prostokątne i mimo różnych rozmiarów belek jeden bok tych trójkątów niezależnie od miejsca ułożenia na moście ma zawsze 4,25 metra długości? Jaka liczba wyjdzie, jeśli podzielimy długość mostu przez liczbę trójkątów prostokątnych i co ona oznacza? Czy budując most niemieccy inżynierowie zmienili bieg rzeki Osobłogi? A czy wiedzieliście, że most miał mieć dwa przęsła, czyli dwie tak długie kratownice (dwa wiszące mosty)? Dlaczego drugie przęsło nigdy nie powstało? Polecam arcyciekawy nowy artykuł na temat mostu, wzbogacony zdjęciami i fragmentami planów, w większości nigdzie jeszcze niepublikowanymi!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ponowienie ogłoszenia: Ogłoszenie o sprzedaży domu

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem o sprzedaży domu dostarczonym przez jednego z naszych czytelników.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Sprzedam

... silnik elektryczny 3-fazowy, 7,5 KW cena: 400 zł i do negocjacji. Nr. tel. kom. 514292338

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Polecamy majowe imprezy dla miłośników turystyki pieszej

Już w sobotę (12 maja) oraz tydzień później (19 maja) dwie bardzo ciekawe imprezy dla miłośników turystyki i podziwiania piękna pogranicza polsko-czeskiego. Dobra okazja do poznania okolicy i sprawdzenia się w orientacji w terenie, a także szansa na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Walce były lepsze

Niestety nie udało się i nasza drużyna piłkarska w minioną sobotę przegrała w Walcach 0:1.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Dwa pociągi idą do likwidacji

Od pierwszego czerwca kolejna, bardzo istotna zmiana rozkładu jazdy pociągów kursujących po naszych torach. Dwa pociągi, po jednym do Kędzierzyna i do Nysy, idą do likwidacji.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Od kiedy Skalnik grał w dziesiątkę zaczęły dziać się rzeczy niesamowite

W 50 minucie Racławia wykorzystała rzut karny, zawodnik gości został ukarany czerwoną kartką i wydawało się, że nic złego naszej drużynie nie może się przydarzyć. Do końca meczu działo się jednak bardzo dużo.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wczoraj powiało

Mimo upału wczoraj doskwierał nam porywisty wiatr, który połamał kilka większych gałęzi w drzewach rosnących przy okolicznych grogach. To jednak nie było najgorsze.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Racławia z wygraną

We wczorajszym spotkaniu ligi okręgowej Racławia pokonała na wyjeździe Orła Olszankę 4:1.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja