Nowe oblicze skwerku przy Domu Ludowym w Racławicach Śląskich
Zakończyły się prace porządkowe i estetyczne przy niewielkim, lecz dobrze widocznym skwerku na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Kolejowej i Prudnickiej w Racławicach Śląskich.
Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.
Już najstarsze zapiski historyczne mówiły, że Osobłoga to rzeka nieobliczalna. Niestety z czasów do początku XX wieku brakuje szczegółowych opisów powodzi. Są one wzmiankowane, ale bez konkretów. W kilku starych niemieckich artykułach dotyczących młynów położonych przy Osobłodze można znaleźć informacje o ich niszczeniu przez wylewającą rzekę. Zapiski mówią, że w ciągu ledwie jednego roku (bez podania, który to był rok) opady deszczu i śniegu w Racławicach były tak obfite, że rzeka wylała? aż 18 razy.
Do początku XX wieku Osobłoga była dzika, kręta, pełna zakoli i meandrów. Idealnie pokazuje to mapa z końca XVIII wieku. Przez dekady nic się nie zmieniało, aż nadszedł lipiec 1903 roku.
Ten materiał dostępny jest tylko dla osób posiadających aktywny kod dostępu. Nie masz jeszcze kodu odblokowującego? Zobacz, jak go zdobyć.
Czytelnicy, którzy zakupili i posiadają aktywny kod dostępu mogą się tutaj zalogować i odblokować możliwość przeglądania strony bez ograniczeń zyskując dostęp do jej wszystkich artykułów i zdjęć.
Kod możesz zakupić/otrzymać na 3 sposoby. Możesz już teraz kupić go w sklepie on-line. Możesz zostać naszym Patronem. Możesz opłacić dostęp do treści strony przelewem. Sam wybierasz metodę. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj.
Posiadając wykupiony dostęp do treści strony Raclawice.NET Ty i Twoi domownicy zyskują możliwość czytania 4 tysięcy artykułów i przeglądania ponad 10 tysięcy zdjęć + wszystko to, co nowego pojawi się na stronie w okresie ważności Twojego kodu.
Możliwość przeglądania unikalnych treści, opisów wydarzeń, newsów, analiz, które nie są dostępne nigdzie indziej. Serwis dostarcza mieszkańcom wysokich jakościowo treści, których nie znajdziesz w żadnym innym miejscu Internetu.
Zobacz jak krok po kroku odblokować dostęp.
Kupując dostęp do strony Raclawice.NET zyskujesz możliwość przeglądania bez ograniczeń tysięcy artykułów i zdjęć. To dostęp do wartościowych, ciekawych, unikalnych, rzetelnych i aktualnych informacji.
Kupując kod w sklepie on-line oglądasz wszystkie nasze treści niemal od razu! Kod wyśle do Ciebie oprogramowanie sklepu niezależnie od dnia, pory dnia i miejsca na świecie, w którym przebywasz. Jeżeli wolisz inną formę opłat za dostęp do strony, to możesz zostać naszym Patronem.
Przygotowanie tysięcy zdjęć, tekstów i materiałów wymaga ogrom wysiłku. Zrobiliśmy to za Ciebie. Dajemy gwarancję, że nasz materiał jest fachowy, rzetelny, a przede wszystkim unikalny. Nie musisz przeszukiwać innych serwisów, ponieważ to u nas znajdziesz sprawdzone informacje o i z Racławic Śląskich. Robimy to profesjonalnie już od 20 lat.
Jeżeli szukasz aktualnych informacji o Racławicach Śląskich, to tylko u nas. Jeżeli szukasz ciekawych informacji historycznych o Racławicach, gminie Głogówek, pograniczu, kolei itp. to tylko na stronie Raclawice.NET.
Zakończyły się prace porządkowe i estetyczne przy niewielkim, lecz dobrze widocznym skwerku na skrzyżowaniu ulic Dworcowej, Kolejowej i Prudnickiej w Racławicach Śląskich.
Okolica cmentarza parafialnego w Racławicach Śląskich zmienia się nie do poznania. To efekt intensywnych prac, prowadzonych przez grupę zaangażowanych mieszkańców. Ich wysiłek już dziś przynosi widoczne rezultaty, choć na ostateczny efekt trzeba jeszcze poczekać. Zobacz piękne zdjęcia prezentujące efekt pierwszych prac.
Budowa linii kolejowej przez Racławice Śląskie w latach 1874-1876 była ogromnym wyzwaniem technicznym i społecznym. Oprócz pozytywnego wpływu na rozwój miejscowości, wiązała się również z licznymi dramatycznymi wydarzeniami, w tym serią niszczycielskich pożarów.
Walki w Racławicach Śląskich ustały powoli. Spokój zapanował dopiero w środę, 21 marca 1945 roku. W okolicy nie było już żołnierzy niemieckich - albo zginęli, albo uciekli. Kilku ukrywało się jeszcze w lasach. Tego dnia Racławice zostały oficjalnie zajęte przez Armię Czerwoną, choć zdobyte były już 18 marca o godzinie 13:00. Po 18 marca strona niemiecka odbiła na krótko wieś.
Tajemnicze wydarzenie z Racławic Śląskich, które do dziś nie znalazło wyjaśnienia
Około 100 lat temu w ówczesnej głogóweckiej gazecie "Oberglogauer Zeitung" opublikowano serię artykułów pod wspólnym tytułem: "Spis miejsc Racławic Śląskich". Ich autorem był racławicki rektor szkolny (dzisiejszy dyrektor) Josef Pfeifer. Choć niewiele o nim wiadomo, to już na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że był jednym z najwybitniejszych badaczy lokalnej historii.
97 dzień roku
Wschód słońca: 6:12.
Górowanie słońca: 12:52.
Zachód słońca: 19:31,
Brzask:: 05:39, Zmierzch:: 20:05,
Dzień będzie trwał: 14 godzin i 26 minut.
Imieniny:
Rufina, Celestyna, Jana
Aktualny okres kościelny:
Okres Wielkiego Postu
W kościele katolickim:
Wspomnienie św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezbitera
Święta i dni nietypowe:
Światowy Dzień Zdrowia
Kartka z kalendarza
1884 ur.: Bronisław Malinowski - podróżnik i antropolog
1900 ur.: Adolf Dymsza - aktor
1572 zm.: ks. Jan Leopolita - tłumacz pierwszej drukowanej polskiej Biblii