Dziś: czwartek, 21 listopada 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Racławicki Święty Mikołaj

Okres wręczania prezentów i dzień, w którym Mikołaj odwiedza nasze domy już minął, ale korzystając w trwającej atmosfery świąt warto wiedzieć, że Świętego Mikołaja można codziennie spotkań w kościele, w Racławicach Śląskich.

Z kim nam kojarzy się Święty Mikołaj?

Dziś Mikołaj jest postacią nieco skomercjalizowaną. Wizerunek otyłej, brodatej postaci z czerwonym płaszczem powstał w latach 30-tych minionego wieku na potrzeby reklamy napoju Coca-Cola. Rozwijająca się prasa, także telewizja, przyczyniły się do spopularyzowania właśnie takiego oblicza dobroczynnej postaci i dziś, 80 lat po pierwszej reklamie, na całym świecie przeważa Mikołaj ubrany w "coca-colowy" czerwony płaszcz. Dzieci zadowolone są z otrzymywanych prezentów, a amerykański koncert może być dumny z faktu, że ich reklama tak zmieniła świat. Nawet ten oryginalny Mikołaj z Laponii ubiera się zgodnie z ówczesną modą.

Kim tak naprawdę był Święty Mikołaj?

Był biskupem w mieście Mira, dziś znajdującym się na terenie Turcji. Żył w III wieku naszej ery. Podania głoszą, że Mikołaj jako spadek po majętnych rodzicach odziedziczył spore dobra. Wyróżniał się wielką pobożnością i dobrodusznością, z którą związanych jest wiele ciekawych legend. Pewnego razu trzem ubogim pannom sprezentował posagi, by te mogły wyjść za mąż. Worki z prezentami wrzucał przez okno do ich domów. Za trzecim razem został przyłapany przez ojca jednej z kobiet, ale ten tajemnicę dobrodusznego biskupa zachował dla siebie. Mikołaj wstawiał się także za trzema niesprawiedliwie uwięzionymi oficerami, których wyciągnął z celi, miał też wybawić trzech żeglarzy z katastrofy morskiej. Inna historia mówi, że Mikołaj wskrzesił trzech młodzieńców, zabitych wcześniej, ponieważ ci nie uregulowali opłaty w jednej z gospód.

Po śmierci Mikołaj został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, ale później relikwie świętego zostały zabrane i przywiezione do Włoch. Dziś można zobaczyć je w mieście Bari.

Racławicki Mikołaj

Figura Świętego Mikołaja biskupa należy do tych w naszym kościele, które najtrudniej rozpoznać i pewnie spora grupa mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że owa postać znajduje się tuż przed nimi. Wyróżnienie Świętego Mikołaja utrudnia fakt, że w jego pobliżu znajduje się figura Świętego Grzegorza, bardzo podobna z resztą do figury omawianej tutaj postaci. Przy Mikołaju nie ma także worka z prezentami, co jest dodatkową trudnością w jego rozpoznaniu.

Święty Mikołaj umiejscowiony jest na ołtarzy bocznym znajdującym się przy prawej głównej nawie, a jego figura znajduje się po prawicy Świętego Nepomucena (patrząc na wprost po naszej lewej). Akurat teraz figura świętego jest zdjęta, ponieważ poniżej wzniesiono tegoroczną bożonarodzeniową szopkę.

W ikonografii Święty Mikołaj przedstawiany jest w stroju biskupa. Jego atrybutami są: mitra (nakrycie głowy), chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje młodzieńców, kotwica, pastorał i worek prezentów.

Racławicki święty ma na głowie mitrę, w lewej dłoni trzyma pastorał, a prawą kieruję na serce. Ubrany jest w biskupi strój. Nie mogło zabraknąć charakterystycznej brody. Mikołaj to postać szczupła, dostojna.

Obraz: mikolaj2.jpg

Racławicki Mikołaj w okresie świętecznym zmienia swoje miejsce

Ciekawostki

Warto wiedzieć, że Święty Mikołaj jest patronem pomyślnego zamążpójścia. Związane pewnie jest to z przytoczoną wcześniej historią podarowania posagu dla wydawanych panien. Patronuje także cukiernikom, gorzelnikom, dzieciom, kupcom, marynarzom, sędziom.

W Polsce ponad dwieście parafii ma za swojego patrona Świętego Mikołaja.

Obraz: mikolaj1.jpg

Od lewej Święty Mikołaj, Święty Jan Nepomucen, Święty Grzegorz

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET