Dziś: wtorek, 3 grudnia 2024r. Więcej

Dziennik internetowy Racławic Śląskich wpisany do rejestru czasopism. Dostarczamy Wam sprawdzonych i ciekawych informacji już od 2005 roku.

Najważniejsze


Bądźmy w kontakcie

Patermann - miłośnik Racławic Śląskich

W każdej miejscowości i chyba w każdych czasach znajdzie się zawsze osoba, która jak żadna inna interesuje się historią swojej małej ojczystej ziemi. Podobnie było przed wieloma laty w Racławicach Śląskich.
Obraz: paterm1.jpg

Mapa Racławic

Każdy, kto interesuje się historią Racławic Śląskich, prędzej czy później trafi na przepiękną mapę prezentującą miejscowość w dniu 18 marca 1945 roku. Jest to dzień, w którym wojska radzieckie wkroczyły do Racławic w czasie II wojny światowej. Dla ówczesnych mieszkańców był to swego rodzaju koniec świata.

Na mapie można zobaczyć narysowane domy, krzyże, kapliczki, sklepy, linie kolejowe i zakłady pracy. Obrazuje ona ówczesną rzeczywistości. Jest to lokalne dzieło sztuki. Skarb świadczący o minionych dziejach.

Obraz: paterm2.jpg

Rysunek Patermanna dotyczący Bożego Narodzenia

Wiele wskazuje na to, że mapa została narysowana przez osobę nazwiskiem Patermann. Niestety nie znam imienia owego plastyka, wiem tylko, iż rozpoczynało się ono na literę "H". Patermannów w Racławicach przed 1945 rokiem było sporo, także tych o mieniu na wspomnianą literę, dlatego dokładne rozszyfrowanie omawianej postaci jest trudne.

Jednak należy założyć, że owa osoba była lokalnym pasjonatem historii. Mieszkańcem o ponadprzeciętnym talencie plastycznym, którego rysunki obrazują nam, jak przed kilkudziesięcioma latami wyglądało życie w Racławicach.

Obraz: paterm3.jpg

Rysunek Patermanna dotyczący Bożego Narodzenia w Racławicach

Na tych rysunkach widzimy między innymi typową racławicką rodzinę. Liczba dzieci nie powinna robić na nas wrażenia, gdyż w ówczesnych czasach była to norma. Głowa rodziny, mężczyzna, czyta lokalną prasę (gazetę wydawaną w Prudniku). Matka recytuje dzieciom książkę.

Na innej grafice widzimy racławicką zimę. Dzieci zorganizowały sobie kulig, a dorosły sprząta obejście koło domu. W tle widzimy sklep, którego właścicielem jest osoba o nazwisku Rinke (przed 1945 rokiem w Racławicach pracował rzeźnik o tym nazwisku).

Obraz: paterm4.jpg

Rysunek Patermanna opisujący lokalną rodzinę

Nie wiadomo kiedy przedstawione obrazki zostały narysowane. Czy było to przed 1945 rokiem, czy po nim? Sama mapa zapewne została narysowana później. Nie wiadomo też, co działo się po wojnie z autorem grafik. Jego jedyne zdjęcie (oraz przedrukowane rysunki) otrzymałem od Pana Rudolfa Mehr, który pochodzi z Racławic i często odwiedza naszą miejscowość.

Obraz: paterm5.jpg

A to sam bohater artykułu

Wiem także, że nasza strona internetowa jest przeglądana za granicami naszego kraju. Być może osoby, które przeczytają ten artykuł dopowiedzą swoje słowo o Panu Patermannie. Kim był i czy naprawdę interesował się historią naszej ziemi? A może poprawią mnie, jeśli się pomyliłem? Wierzę, że ta ciekawa historia będzie miała swój dalszy ciąg, bo wymaga ona uzupełnienia.

Stanisław Stadnicki
Autor tekstu

Stanisław Stadnicki

Jestem Redaktorem naczelnym i założycielem serwisu Raclawice.NET. Autorem ponad 4 tys. artykułów na tej stronie. Możesz skontaktować się ze mną pisząc na adres: lub odwiedzając moją stronę domową stadnicki.pl.

Powrót do listy

Raclawice.NET

Raclawice.NET