Ogg Taf FB aktualny obraz

Aktualności i nowe informacje z Racławic Śląskich

W chwili obecnej każda nowa aktualność dostępna jest bez ograniczeń przez około 5 do 7 dni. Potem wszystkie newsy przenoszone są automatycznie do archiwum, które jest ukryte. Aby nie przegapić nowych informacji zaglądaj na naszą stronę codziennie.

© Raclawice.NET

Duży pożar zboża między Racławicami Śląskimi, a Klisinem

Około godziny 10:30 strażacy zostali powiadomieni o pożarze zboża na polu pomiędzy Racławicami Śląskimi, a Klisinem.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Odpust parafialny i 70-lecie przywiezienia obrazu z Buszcza (ważne informacje dla pielgrzymów)

W sobotę 15 sierpnia przypada doroczny Odpust Parafialny w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To także 70-ta rocznica przywiezienia do Racławic Śląskich obrazu Matki Bożej, który wcześniej znajdował się w Buszczu na Kresach Wschodnich. Na ten czas organizowane są duże uroczystości.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wczoraj w naszej parafii poświęcono pojazdy

Niedziela przypadająca najbliżej wspomnienia Św. Krzysztofa, to czas, w którym w wielu parafiach święci się pojazdy mechaniczne. Tak samo było w Racławicach Śląskich.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Uwaga. W środę Twój komputer może zmienić się nie do poznania

Jeśli używasz Windowsa 7 lub 8, to już za dwa dni Twój komputer może automatycznie zmienić się w komputer używający Windows 10. Przygotuj się na nieoczekiwane.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

W niedzielę kopia obrazu Matki Boskiej zostanie wprowadzona do kościoła w Buszczu

Już za kilka dni wielka uroczystość dla wszystkich osób duchowo związanych z Kresami Wschodnimi. W Buszczu, skąd przywieziono w 1945 roku obraz Matki Boskiej Buszczeckiej do Racławic, odbędzie się wprowadzenie kopii obrazu, która została wykonana w tym roku.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zaproszenie do Klisina na "Święto Lipy"

Za tydzień, w dniach 24-26 lipca w Klisinie organizowany jest Festyn. Organizatorzy zadbali o ciekawe atrakcje. Wśród nich warto wyróżnić koncerty Rafała Nosala z grupy Bohema oraz Dariusza Czarnego byłego muzyka Starego Dobrego Małżeństwa.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Uwaga, roboty drogowe

Nie jest zaskoczeniem, że w niedzielę, dzień wolny od pracy, drogowcy wykonują pewne roboty drogowe.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Jaka tajemnica łączy wieże kościołów Racławic, Klisina, Wierzchu oraz Głogówka?

To będzie materiał rodem z Sensacji XX wieku. Przeglądając i porządkując fotografie wykonane w ostatnich latach udowodniłem (jak mi się wydaje) tezę wygłoszoną przez znawcę lokalnych tajemnic, doktora historii, który kazał szukać pewnej prawidłowości w budowie kościołów naszej okolicy. Po zobaczeniu zdjęć zaprezentowanych w tym artykule (uwaga, zrobiłem je kilka lat temu, a nie specjalnie teraz) zobaczysz jakie znaczenie mają kościelne wieże. Czy wierzysz w to, że z Racławic można zobaczyć ratusz w Głogówku, a nawet uwaga - Lisięcice? Jeśli nie, to po zapoznaniu się z tym artykułem zmienisz zdanie i dowiesz się, że jak ważne były wieże kościołów. Szczególnie polecam zdjęcia prezentujące często 15 kilometrowe perspektywy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Uwaga. Piesek szuka właściciela.

Mieszkanka Racławic ma do oddania psa. Ma 8 tygodni. Odda tylko w dobre ręce (przyszły właściciel musi zapewnić, że piesek nie będzie trzymany na łańcuchu). Pies jest słodki i uroczy.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Piękne tablice dla turystów ułatwiają zwiedzanie Racławic

Mieszkańcy Racławic Śląskich przygotowali i udostępnili ciekawą trasę turystyczną, której pokonanie gwarantuje poznanie najważniejszych atrakcji tej miejscowości. Przygotowane dwie duże tablice z mapami oraz jedną z herbem miejscowości. W tym artykule dowiecie się, skąd wzięło się hasło promujące nasze sołectwo, czyli "miejscowość pełna pary"

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ostatnie podejście najbardziej męczące, czyli ruszyły zapisy do udziału w górskiej wędrówce Prudnik-Pradziad

Już 22 sierpnia odbędzie się piąta edycja górskiego maratonu Prudnik-Pradziad. Co roku zadanie czekające uczestników jest takie samo. Należy do godziny 20:00 dojść na szczyt najwyższej góry Moraw.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Ruch Zdzieszowice na drodze Racławii w Pucharze Polski?

Nowy sezon piłkarski rozpocznie się w sobotę 15 sierpnia. Nasi piłkarze pierwszy mecz w lidze okręgowej zagrają na wyjeździe z beniaminkiem, klubem Jedność Rozmierka. W Pucharze Polski czeka nas daleki wyjazd na koniec województwa, ale wygrana w tym meczu da pojedynek z III-ligowym Ruchem Zdzieszowice.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Reformacja i rekatolizacja w Racławicach: historia największego konfliktu wewnętrznego w Racławicach Śląskich

Był w Racławicach taki okres, w którym przez około 100 lat dochodziło do konfliktów pomiędzy katolikami, a protestantami. Przez około 2 lata we wsi tak wrzało, że wielu osobom groziła śmierć, a do rozwiązania problemów proszono samego cesarza. Interweniowali książęta raciborsko-opolscy oraz Jerzy Rudolf - legnicki książę. Raz wypędzano duchownego katolickiego, innym razem pastora protestanckiego, a kilku mieszkańców Racławic przez prawie rok więziono w Głogówku. Ten artykuł będzie o racławickiej "wojnie domowej", ale pokazuje też pewien fakt, który może całkowicie zmienić dotychczasowe przypuszczenia na temat tego, dlaczego zbudowano Szwedzki Słup!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Mieszkańcy Racławic i okolicy nie mają już nic do gadania

Tak wynika ze stanowiska władz gminy Głubczyce, która wydaje odpowiednie zgody na to, aby dosłownie kilkaset metrów od granicy naszej miejscowości powstał zakład przetwórstwa odpadów sztucznych

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Tak zakończono rok szkolny w naszych szkołach

Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum odebrali świadectwa. Rozpoczęły się tak wyczekiwane wakacje. Hitem przedstawienia kończącego naukę był film przedstawiający życie szkolne. Dodatkowo w galerii 40 zdjęć!

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wielka draka na torach w Głubczycach - wstrzymano rozbiórkę.

Policja wstrzymała rozbiórkę starego torowiska w Głubczycach. Społecznicy znów pokazali, jak można walczyć o uratowanie dziedzictwa narodowego.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Uwaga na złodziei

W ostatnim czasie w Racławicach Śląskich doszło do kilku włamań. Mieszkańcy twierdzą, że ich przebieg może świadczyć o tym, że sprawcami mogą być ... osoby związane z naszą miejscowością.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Gwiazdy na Dni Gminy Głogówek

Justyna Steczkowska to największa gwiazda tegorocznych Dni Gminy Głogówek. Organizatorzy gwarantują prawie trzy dni świetnej zabawy. Będzie się działo.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zabiorą nam większość pociągów?

Jeśli nic się nie zmieni, w grudniu tego roku może dojść do sytuacji, w której z naszych torów zniknie blisko 75% pociągów.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Nieudane pożegnanie z IV ligą

Sobotni mecz był tylko ostatnim aktem przedstawienia, jakim był dla obu ekip występ w IV lidze. Wynik nie miał żadnego znaczenia dla układu tabeli. W galerii zdjęć ponad 20 fotografii z ostatniego w sezonie meczu.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Wypadek na drodze między Racławicami Śląskimi, a Dzierżysławicami - przejazd w tej chwili jest całkowicie zablokowany

Do wypadku doszło dziś około godziny 17:30 na drodze powiatowej łączącej Racławice Śląskie i Dzierżysławice, w połowie drogi między wiaduktem kolejowym, a wjazdem do Dzierżysławic.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Zaproszenie na Festyn Rodzinny do Racławic Śląskich

Festyn rozpocznie się o godzinie 14:00 w najbliższą niedzielę. Zapraszamy serdecznie całe rodziny na plac przy Domu Ludowy. Gwarantowana świetna zabawa.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

To ostatni mecz w IV lidze

Już w najbliższą sobotę 20 czerwca o godzinie 17:00 piłkarski klub z Racławic rozegra swój ostatni mecz w IV lidze.

Przeczytaj
© Raclawice.NET

Upał był niestraszny młodym piłkarzom z Polski i Czech

Wczoraj w Racławicach Śląskich odbył się Międzynarodowy Turniej Piłkarski dla chłopców z roczników 2004-2006. Startowało sześć zespołów z tym jedna drużyna z Czech. W galerii zdjęć ponad 60 profesjonalnych sportowych fotografii.

Przeczytaj
Logo

Masz konto?
Przejdź do logowania.

Logowanie
lub

Chcesz założyć darmowe konto?
Przejdź do formularza rejestracji.

Nowe konto / Rejestracja